16. Salon Plakatu Polskiego

* WARSZAWA
* Muzeum Plakatu w Wilanowie
* wystawa: 16. Salon Plakatu Polskiego
* 4 czerwca – 31 sierpnia 2013 r.

*

Ponad 500 plakatów mistrzów i początkujących twórców będzie można oglądać podczas 16. Salonu Plakatu Polskiego, który rozpoczyna się już 4 czerwca 2013 r. w Muzeum Plakatu w Wilanowie. Tegoroczna wystawa towarzyszy obchodom 45-lecia Muzeum Plakatu w Wilanowie i jest wiodącą imprezą roku jubileuszowego Muzeum. 

Kaja Renkas, La erótica del cartel polaco. Erotyzm w plakacie polskim, 2011

Kaja Renkas, La erótica del cartel polaco. Erotyzm w plakacie polskim,
2011

Wystawa o ponad 30-letniej tradycji, jest jedną z najbardziej nieprzewidywalnych i demokratycznych prezentacji współczesnej sztuki graficznej. To wyjątkowe wydarzenie artystyczne pozwala poznać najnowsze trendy w grafice użytkowej, prześledzić wyrażone w plakacie życie naszego kraju, a także zaobserwować narodziny nowych gwiazd tej sztuki.

Ryszard Kaja, Polska. Z serii: Polska, 2012

Ryszard Kaja, Polska. Z serii: Polska, 2012

Podczas Salonu będzie można podziwiać twórczość mistrzów gatunku, uznanych polskich artystów, a także prace młodych plakacistów i debiutantów. To swoiste połączenie klasyki i nowoczesności, doświadczenia i świeżości sprawia, że ekspozycja ma charakter eklektyczny, łączy w sobie wiele nurtów, inspirując do dalszej twórczości i poszukiwań.

„Otwarta forma wystawy, w ramach której każdy mógł zgłosić swoją pracę, czyni ją na wskroś demokratyczną i sprzyja udanym debiutom” − mówi Rafał Nowakowski, komisarz wystawy. „Oglądać możemy wszystkie, spełniające założenia regulaminu dzieła, niepoddawane ocenie jury ani żadnej selekcji. To obiektywny przegląd polskiej sztuki plakatu. Przepojone barwami, awangardowymi pomysłami prace są plastyczną interpretacją najważniejszych wydarzeń kulturalnych, politycznych i społecznych ostatnich dwóch lat”.

Tomasz Kipka, 8. Międzynarodowy Festiwal Jazzowy "Jazz w ruinach", 2012

Tomasz Kipka, 8. Międzynarodowy Festiwal Jazzowy „Jazz w ruinach”, 2012

Tegoroczny 16. Salon Plakatu Polskiego jest wiodącą imprezą jubileuszową Muzeum Plakatu w Wilanowie, które w tym roku obchodzi 45. rocznicę istnienia. Powołane jako pierwsze na świecie muzeum poświęcone sztuce plakatu, wciąż prężnie się rozwija, prowadząc oprócz organizacji wystaw także działalność wydawniczą. Obecnie placówka może pochwalić się liczącą 57.000 tytułów kolekcją plakatu artystycznego, w tym zbiorem ponad 33.000 tytułów plakatu polskiego. Muzeum Plakatu w Wilanowie jest oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie.

Rosław Szaybo, XVII Museum Jazz Festival, 2012

Rosław Szaybo, XVII Museum Jazz Festival, 2012

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.