21. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej – RYTUAŁ

(termin: do 28 marca 2012 r.)

*

Galeria Sztuki w Legnicy zaprasza do udziału w 21. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej - RYTUAŁ.


Nagrody główne:
Grand Prix – 10.000 zł + 1 kg srebra
II Nagroda – 5.000 zł + 1 kg srebra
Nagroda Prezydenta Miasta Legnicy – 3.000 zł + 1 kg srebra

Wykaz pozostałych nagród zamieszczony będzie w regulaminie konkursu, który dostępny będzie od 28 grudnia 2011 r. na stronach: www.silver.legnica.pl oraz www.galeria.legnica.pl

Ostateczny termin nadsyłania prac: 28 marca 2012 r.

*

RYTUAŁ

Archetypem biżuterii był amulet – przedmiot o znaczeniu magicznym. Chronił przed przeciwnościami losu, dodawał sił użytkownikowi, wzmacniał poczucie bezpieczeństwa, identyfikował jego świadomość odrębności lub określał przynależność do grupy.

Dzisiejsi specjaliści od marketingu wciąż odwołują się do tego typu nostalgii, przekonując nas, że kolejny dokupiony charms, koralik, breloczek, to wciąż ten sam amulet, zaspokajający nasze emocjonalne potrzeby. Podobną rolę spełniają elektroniczne akcesoria – pozornie tylko funkcjonalne, ale tak naprawdę wciąż personalizowane, tuningowane, „osobiste”, zabezpieczone indywidualnym PIN-em.

Affluenza – epidemia naszych czasów – objawia się przywiązywaniem wagi do bezużytecznych gadżetów, a ich coraz krótszy okres stylistycznej przydatności do spożycia jest stałą cechą wielu dzisiejszych produktów, szybko zastępowanych nowymi, rzekomo jeszcze lepszymi i modniejszymi wersjami. Globalny kryzys zaczyna właśnie rewidować system wartości oparty o demonstracyjną konsumpcję, a biżuteria stała się podejrzanym atrybutem przynależności do jeszcze bardziej dziś podejrzanego establishmentu.

Być może jest to najlepszy moment, aby krytycznie odnieść się do wielu – często uzasadnionych – stereotypów, które kojarzą jubilerstwo już nie tylko z powierzchownym „życiem na pokaz”, ale wręcz z wyzyskiem, chciwością, zaprzeczeniem demokracji, nieetycznym wydobyciem złota lub pozyskiwaniem kamieni szlachetnych w rejonach ogarniętych konfliktami zbrojnymi.

Tegoroczny temat: RYTUAŁ jest zaproszeniem do refleksji na temat dzisiejszej i przyszłej funkcji biżuterii, która teraz bardziej niż kiedykolwiek w historii kultury materialnej domaga się nowego uzasadnienia dla celowości jej użytkowania. Ważny głos w dyskusji na ten sam temat sprowokował niedawny juror legnickiego konkursu Gijs Bakker – inicjując projekt „Chi ha paura?”, także wielu artystów i projektantów młodej generacji intuicyjnie odwołuje się do prawdziwie emocjonalnego aspektu biżuterii – jednak w formie skrajnie odmiennej niż czynią to reklamy w life-stylowych magazynach.

Potrzeba przedstawienia wielu aspektów koniecznej odpowiedzi na historycznie niezmienne, ale również na powodowane coraz szybszym rozwojem technologicznym, nowe rytuały codzienności stała się pretekstem do kolejnego uaktualnienia i wybiegającej w przyszłość reinterpretacji.

Sławomir Fijałkowski

*

Month: Year:
« Prev May 2018 Next »
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
  1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     
Category Key
 Bizuteria
 Inne
 Komiks, rysunek, ilustracja
 Logo, identyfikacja
 Moda
 Mural, elewacja, street art
 Nabor na wystawe
 Obiekt, mebel, urzadzenie
 Opakowania
 Plakat, billboard
 Wnetrza

 

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.