34. Legnicki Festiwal SREBRO 2013

* LEGNICA
* festiwal: 34. Legnicki Festiwal SREBRO
* 30 kwietnia – 30 czerwca 2013 r.
* kulminacyjny weekend: 17-19 maja 2013 r.
* portal DesignAttack.pl patronuje festiwalowi

*

Legnicki Festiwal SREBRO to jedna z wiodących imprez poświęconych współczesnej biżuterii artystycznej. Ponad trzydziestoletnia tradycja, szeroki zasięg, rozmach organizacyjny oraz poziom artystyczny odpowiedzialne są za wysoki prestiż Festiwalu w Europie. Organizatorem LFS jest legnicka Galeria Sztuki, której „srebrna” specjalizacja wynika z gospodarczo-geograficznych i kulturowych cech regionu (bogactwo złóż złota, srebra i miedzi, przemysł hutniczy i jego mecenat).    

W ramach Legnickiego Festiwalu SREBRO co roku wiosną odbywa się kilkanaście wystaw i innych wydarzeń towarzyszących. Wiodącym wydarzeniem SREBRA jest Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej, co roku opatrzony innym tytułem i cykle wystawiennicze: Srebrne Szkoły, Sylwetki Twórców, Debiuty, Holownia. Podczas kulminacji festiwalu w majowy weekend mają miejsce także happeningi i plenerowe akcje plastyczne, warsztaty, spotkania z artystami, pokazy i projekcje, koncerty, a także sesja naukowa z cyklu Granice sztuki globalnej.

22. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej w tym roku odbywa się pod hasłem BUNT i odnosi się do nerwowych nastrojów społecznych, podkręcanych obrazami kryzysów gospodarczych, krachów giełdowych, deficytów budżetowych i rosnącego bezrobocia. Organizatorzy Konkursu zwracają się do artystów z pytaniem, na które odpowiedzieć ma przygotowany przez nich obiekt: „Czy standardowy zestaw haseł wypisywanych na transparentach, t-shirtach i wlepkach może być uzupełniony bardziej wyrafinowanym przekazem? Czy projektanci biżuterii potrafią zademonstrować własne zdanie i włączyć się do dyskusji na pozaestetyczne tematy?”. Najlepsze złotnicze „riposty” oglądać będziemy na wystawie BUNT, do której zgłosiło się ponad 300 artystów z 43 krajów. A laureatów Konkursu poznamy podczas „srebrnej” kulminacji (17-19 maja br.).

BUNT, Bartosz Chmielewski

BUNT, Bartosz Chmielewski

BUNT, Dorry Hsy

BUNT, Dorry Hsy

BUNT, Mandy Rash

BUNT, Mandy Rash

BUNT, Renata Korpas

BUNT, Renata Korpas

BUNT, Ria Lins

BUNT, Ria Lins

BUNT, Susanne Hozlinger

BUNT, Susanne Hozlinger

Poza wiodącą wystawą pokonkursową organizatorzy LFS zafundują publiczności 16 innych wystaw sztuki złotniczej oraz wydarzenia towarzyszące. Prócz plejady polskich artystów złotników, którzy zaprezentują się w pokazach indywidualnych i grupowych, Galeria gościć będzie wielu twórców z zagranicy, głównie Europy.

Z polskich prezentacji warto wymienić wystawy indywidualne z cyklu Sylwetki Twórców, przybliżającego dorobek wybitnych indywidualności polskiego i międzynarodowego złotnictwa:  będą to dwa duety: B² (inspirowane kwadratową broszką prace Agnieszki Bruzdy i Jana Suchodolskiego) oraz Bez dekoracji (Anety Lis-Marcinkiewicz i Adriany Lisowskiej, działających jako grupa LIS2). Poza cyklem znajdą się ekspozycje: sopockiej „retromaniaczki” Doroty Gulbierz, kwartetu AU+ (absolwenci Katedry Biżuterii łódzkiej ASP: Marcin Bogusław, Bartosz Chmielewski, Filip Jackowski, Michał Wysocki, z pokazem pt. Pink Pig In Ink). Tegoroczny Debiut należy do Moniki Miodek, także absolwentki łódzkiej Akademii.

LIS2

LIS2

Monika Miodek

Monika Miodek

Grupowe wystawy to dwa potwierdzone kilkuletnią tradycją konkursy biżuterii artystycznej: Amberif Design Award 2013 (prace zakwalifikowane do międzynarodowego konkursu na projektu biżuterii z bursztynem, organizowanego przez Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Szlachetnych AMBERIF w Gdańsku) oraz Prezentacje 2012 (prace zakwalifikowane do wystawy Ogólnopolskiego Konkursu Biżuterii Artystycznej PREZENTACJE 2012, który towarzyszy stołecznym Targom Złoto Srebro Czas).

Prezenatcje

Prezenatcje

SREBRO 2013 to szereg znakomitych wystaw spoza granic Polski. W cyklu Sylwetki Twórców zobaczymy: Ulricha Reithofera (10 lat MijnLuxus. Gdy głowa współpracuje z ciałem i duszą) holenderskiego artystę, absolwenta Uniwersytetu Nauk Stosowanych Trier (Niemcy) oraz retrospektywę Philipa Sajeta (Piękno jest najważniejsze) – znanego holenderskiego artysty złotnika i wykładowcy, absolwenta amsterdamskiej Rietveld Akademie. Cykl Srebrne Szkoły, prezentujący europejskie wyższe szkoły złotnicze, obejmie ekspozycje: Insitute of Art and Design, University of West Bohemia (Pilzno, Czechy) oraz Alchimia Contemporary Jewellery (Florencja, Włochy).

Ulrich Reithofer

Ulrich Reithofer

Prócz stałych cykli zobaczymy kilka zbiorowych projektów z różnych krajów. Prince of Charming i Palace of Happiness to wystawa odwołująca się do idei miłości romantycznej, a jej autorki to: Tabea Reulecke (Niemcy), Maarja Niinemagi (Estonia) i Teresa Lane (Austria). Projekt Hardened Tears to pokaz prac bursztynowych, którego kuratorami są: Wim Vandekerckhove – właściciel galerii Villa De Bandt w Gandawie (Belgia) oraz Sławomir Fijałkowski prof. ASP w Gdańsku, gdzie prowadzi Pracownię Projektowania Form Użytkowych i Biżuterii. Ponownie ujrzymy w Legnicy prace przewrotnego niemieckiego duetu Bastard Collection (Ingrid Römmich, Veronika Schmidt), który ma za sobą zwycięstwo w Legnicy (w zeszłorocznym międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej RYTUAŁ) i który wyróżnia się bardzo nowatorskim podejściem do definicji biżuterii. Tym razem Bastard Collection pokaże nam wystawę, która jest wynikiem artystycznego połączenia przeciwieństw, rzeczy na pozór nie pasujących do siebie, jak przepych i skromność, nowoczesność i  dekadencja.

Hardened Tears

Hardened Tears

Bastard Collection

Bastard Collection

Warto wspomnieć o dwóch wystawach konkursowych – pierwsza z Niemiec, a druga z Włoch, obie obejrzymy w Legnicy. SCHMUCK to najstarszy w Europie przegląd współczesnej biżuterii, którego organizatorem jest Izba Handlowa Monachium. Na edycję 2013 nadesłano 700 zgłoszeń z 35 krajów. Wyboru dokonał świetny szwajcarski złotnik Bernhard Schobinger. Z kolei Preziosa Young 2013 to 5. edycja międzynarodowej wystawy młodych projektantów biżuterii, organizowana przez florencką uczelnię złotniczą Le Arti Orafe.

Preziosa, Chiara Scarpitti

Preziosa, Chiara Scarpitti

W Holowni oglądać można prace nadesłane z całego świata na 22. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej BUNT, ale nie zakwalifikowane do wystawy głównej, co daje możliwość skonfrontowania decyzji jury z własnymi opiniami.

Oprócz kilkunastu wernisaży w Legnicy w majowy weekend (17-18) odbędą się również spotkania,  pokazy i happeningi, koncert, projekcje filmów pt. Revolt i wystawa fotografii pod tym samym hasłem oraz seminarium. Nie zabraknie gości z kraju i zagranicy. Z pewnością będą wśród nich przedstawiciele najważniejszych polskich ośrodków kształcących i skupiających artystów złotników (Warszawa, Gdańsk, Łódź, Kraków) oraz wielu twórców, pedagogów i teoretyków z Europy i świata.

Wstęp na wszystkie wystawy wolny!

Szczegółowy program festiwalu 

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.