5. Gdynia Design Days

* GDYNIA
* festiwal: 5. Gdynia Design Days
* 7-15 lipca 2012 r. (wystawy czynne dłużej – informacja niżej)

*

Startuje Gdynia Design Days, najważniejszy letni festiwal designu w Polsce. Program imprezy jeszcze nigdy nie był tak zróżnicowany. Piąta edycja to aż sześć wystaw kuratorskich, bogata oferta warsztatów dla projektantów, studentów wzornictwa oraz fanów designu w każdym wieku, panel biznesowy, wykłady specjalistów, projekcje filmowe, Super Sam Design, Gdyński Plener Projektowy oraz Spacery Szlakiem Gdyńskiego Modernizmu. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Na niektóre trzeba się jednak wcześniej zapisać.


Gdynia to miasto, które stawia na innowacje i dobrze zaprojektowaną przestrzeń publiczną. Gdynia Design Days od początku istnienia wpisuje się w tę filozofię. Festiwal jest platformą spotkań, dyskusji, wymiany doświadczeń i dobrych rozwiązań. Podczas tegorocznej edycji, która właśnie się zaczyna organizatorzy pokazują to, co w designie ważne, inspirujące i dobre.

- Noblesse oblige, dobre towarzystwo zachęca do dumy: w dorocznym rankingu miast najbardziej lubianych przez swych mieszkańców Gdynia znów bezapelacyjnie zajęła pierwsze miejsce w Polsce. Jubileuszowa, piąta edycja Gdynia Design Days skrupulatnie rejestruje ten fenomen. Odchodzimy od „designerskich gadżetów”. Jednosezonowych must-have. Interesuje nas dobrze zaprojektowana przestrzeń miejska ostatnich dwudziestu lat – i co tu będzie za następne dwadzieścia lat. Kuratorem festiwalu jest warszawiak. O swoją przestrzeń na wystawie głównej skutecznie zawalczył Śląsk. Po raz pierwszy na taką skalę w Europie pokaże się w Gdyni design rosyjski. Bo najlepszy sposób przewidywania przyszłości – tego uczy nas Gdynia – to tworzyć ją – mówi Janusz Kaniewski, projektant i kurator tegorocznej edycji Gdynia Design Days.

Sercem piątej, jubileuszowej edycji Gdynia Design Days będzie kontenerowy Terminal Designu, który po raz pierwszy w historii festiwalu stanie na Skwerze Kościuszki. Terminal będzie przestrzenią, w której odbędą się warsztaty dla projektantów, studentów wzornictwa oraz fanów designu, wykłady, projekcje filmowe, panel biznesowy oraz Super Sam Design.

proj. Monika Potorska - Pomorskie Stowarzyszenie Projektantów PoCoTo

proj. Monika Potorska - Pomorskie Stowarzyszenie Projektantów PoCoTo

proj. Monika Potorska - Pomorskie Stowarzyszenie Projektantów PoCoTo

- Chcemy być widoczni, nowocześni, jednocześnie będąc częścią otoczenia. Kontenery są świetnym budulcem, trochę przypominają dzieciństwo i budowanie z klocków, gdzie układ nawet najprostszych form cieszył. Tu cieszy jeszcze mocniej, bo to budowanie w niebywałej skali. Terminal Designu jest miejscem dedykowanym projektowaniu i produkcji. Naszym zamierzeniem było pokazanie drogi, którą należy przejść podczas tworzenia projektu do finału jego realizacji. Warsztaty – to obrazowanie procesu – pomysł, prototyp – zmaganie z oporną materią. Następnym etapem jest produkcja – tu zapraszamy do przestrzeni projekcyjnej, w której odbędą się projekcje filmów o produkcji masowej oraz produkcji unikatowej. Wystawa pt.”Temat”, poprzez prezentację produktów, pokaże nam wiele twarzy designu oraz to, co inspiruje projektantów, czyli – technologia, ekologia, moda, atmosfera, typografia. Będzie się działo – opowiada Monika Potorska z Pomorskiego Stowarzyszenia Projektantów PoCoTo, autorka projektu Terminalu Designu.

Choć na większość warsztatów rejestracja już się zakończyła, każdy, kto ma ochotę wziąć udział w festiwalu, znajdzie coś dla siebie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Gdynia Design Days to impreza, która z roku na rok rozwija się i przyciąga coraz większe rzesze projektantów, specjalistów, studentów oraz osób, dla których design jest pasją.

- Nasz festiwal tworzony jest z myślą o wszystkich, którzy kochają dobre i mądre wzornictwo. Dlatego oferta tegorocznych wydarzeń jest tak bogata i zróżnicowana. Mamy warsztaty dla dzieci i młodzieży, podczas których będzie można poznać podstawy projektowania i pobawić się designem. Projektanci mogą wziąć udział w warsztatach specjalistycznych, m.in. w pierwszej edycji Gdyńskiego Pleneru Projektowego. 13 lipca odbędzie się z kolei panel biznesowy – wydarzenie stworzone z myślą o projektantach i firmach, które design wykorzystują w swojej działalności. Do tego projekcje filmowe, koncert, wystawy. Po szczegóły zapraszam na naszą stronę www.gdyniadesigndays.eu – mówi Ewa Janczukowicz-Cichosz z Centrum Designu Gdynia.

*

* wystawa: Ładny kraj
* Muzeum Miasta Gdyni

* 7 lipca – 31 sierpnia 2012 r.

Ławka Rytm, proj. Bartłomiej Pawlak

Stojaki, proj. Noga Dzika

Główna wystawa tegorocznej edycji, „Ładny kraj”, będzie podsumowaniem tego, jak zmieniła się przestrzeń publiczna w Polsce po największych przemianach ostatniego dwudziestolecia: po inwestycjach finansowanych z Unii Europejskiej, po wielkich porządkach na dworcach i lotniskach, po Euro 2012, po polskiej Prezydencji 2011. W jednym miejscu pokażemy i poddamy pod dyskusję obrazy, które tworzą wizerunek Polski nowoczesnej. Wszystko może być mądrze zaprojektowane. Podczas wystawy zobaczymy, jak wygląda design polskiej komunikacji miejskiej, ulic i placów, stadionów, szkół, szpitali, taksówek, kiosków z prasą, latarni, koszy na śmieci, pomników i cmentarzy, reklam przy drodze, znaczków pocztowych, dowodów osobistych, czy stron internetowych samorządów. Czy zmiany na lepsze zawsze oznaczają przemiany na piękniejsze?

Łyk zdrowej wody, proj. Kaja Pobereżny, Michał Podgórczyk

Kiosk Ruchu, proj. Biuro architektoniczne Kontrapunkt

Marinna - Modułowa Przystań, proj. Dominika Drezner

Kurator: Janusz Kaniewski

*

 

* wystawa: Design innowacyjny. Rzeczy piękne i mądre
* Centrum Designu Gdynia w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym
* 7 lipca – 15 sierpnia 2012 r.

Gdynia od zawsze kojarzona jest z innowacjami. W ramach tegorocznej edycji jedna z wystaw poświęcona będzie właśnie innowacyjnym projektom. Wystawa „Rzeczy piękne i mądre” pod kuratorstwem Kseni Piątkowskiej zaprezentuje wizjonerskie i innowacyjne prace młodych projektantów.

proj. Maria Paszkowska

Kurator i komisarz: Ksenia Piątkowska

*

* wystawa: Bóg Humor Ojczyzna. Design rosyjski
* Klub Marynarki Wojennej „Riwiera”
* 7-31 lipca 2012 r.

Lampa Plywood, proj. Sergey Semnov

Curl Light Lamp Metal, proj. Dima Loginov

Ksenia Kaniewska odkryje przed nami Rosję – jedną z najdynamiczniej rozwijających się gospodarek, za którą podąża projektowanie. Prawdziwe perły kreatywności, innowacyjności, inspirującej egzotyki – takie są projekty, które wychodzą z rąk rosyjskich projektantów, absolwentów najlepszych szkół designu na świecie. Obalimy stereotyp złotych klamek w willach oligarchów i szarej biedy na ulicach miast.

Blue Set, proj. Tannia Klimenko

Moscow Decorative Bowl, proj. Sasha Dasha

White & White Clock, proj. Vadim Kibardin

Lollypop Bench, proj. Andrey Budko

Kurator i komisarz: Ksenia Kaniewska

*

* wystawa: TEMAT Design
* Terminal Designu
* 8-15 lipca 2012 r.

Design stanowi główny TEMAT wnętrza, w którym przebywamy. Zarówno kiedy chcemy być modni, żyć w zgodzie z naturą, nadążać za zmieniającymi się technologiami, stworzyć odpowiednią atmosferę lub też przekazać jakąś treść. W każdym z tych przypadków TEMATem przestrzeni staje się design. Podczas wystawy skupimy się na efekcie końcowym procesu projektowania – produkcie.

Kuratorzy: Przemysław Pachut i Monika Potorska.

*

* wystawa: Przydaśki, wihajstry, pipanty. Wynalazki domowe Polaków 1939-1989
* Bulwar nadmorski przy Muzeum Marynarki Wojennej
* 7-31 lipca 2012 r.

To pierwsza w Polsce wystawa, która zwraca honor przysłowiu, że „potrzeba jest matką wynalazku” i pokazuje, że projektowanie to nie ornament, a zaspokajanie potrzeb. Od broni powstańczej z czasów okupacji, przez kombinowane, sztukowane narzędzia, meble, pojazdy powojennej biedy, modę uzupełnianą na bazarach, po domowe usprawnienia wujka-złotej rączki, maszyny do pędzenia bimbru, podziemne drukarnie ze stanu wojennego i produkcję badylarzy, prywaciarzy i chałupników. Nasze strychy, piwnice, działki, więzienia i akademiki kryją arcydzieła kreatywności często anonimowych „designerów”. Na wystawę składać się będą fotograficzne prezentacje najciekawszych wynalazków oraz przedmioty, która uda się zdobyć od prywatnych osób.

Kurator i komisarz: Janusz Kaniewski

*

* wystawa: Made in Poland. Cudze chwalicie własnego nie znacie
* Centrum Informacji Miejskiej
* 7-31 lipca 2012 r.

Czy możemy być dumni z polskiego wzornictwa? Polscy projektanci są cenieni przez firmy polskie i zagraniczne. Podczas wystawy będzie można zobaczyć przykłady naszych hitów eksportowych – przedmioty, które przez dobre wzornictwo są ambasadorem polskiego designu za granicą. Kosmetyki, odzież, gry komputerowe, sprzęt sportowy – to wzorcowo zaprojektowane produkty, którymi podbijamy świat.

Kurator wystawy: Janusz Kaniewski

*

W trakcie festiwalu odbędzie się również szereg warsztatów dla projektantów i amatorów, dorosłych i dzieci oraz wystaw i wydarzeń towarzyszących, jak npSpacery Szlakiem Gdyńskiego Modernizmu. W tym roku program Gdynia Design Days aż kipi od ciekawych wykładów. Inspiracje, nowe trendy, pomysły nie z tej ziemi, bezcenna wiedza – to wszystko będzie można zdobyć podczas wykładów specjalistów z Polski i zagranicy. A wśród wykładowców m.in. Janusz Kaniewski – projektant i kurator Gdynia Design Days 2012, Krystyna Łuczak-Surówka – wykładowca oraz specjalistka z zakresu wzornictwa i historii sztuki, Jamie Brassett – przewodniczący nowatorskich studiów magisterskich z zakresu Zarządzania w Innowacjach na wydziale Central St Martins, University of the Arts w Londynie, Gary Johnson – wykładowca na Wydziale Architektury PG i architekt w Gareth Hoskins Architects oraz grupa znakomitych młodych projektantów – Monika Potorska, Magdalena Musiał, Monika Brauntsch, Eurydyka Kata i Piotr Orzechowski.

*

* wystawa towarzysząca: Design Silesia na Gdynia Design Days
* Park Rady Europy
* 7-15 lipca 2012 r.

Fot. Radosław Kazimierczak

Fot. Radosław Kazimierczak

Wystawą towarzyszącą podczas festiwalu będzie projekt Design Silesia. Piętnaście produktów zaprojektowanych przez polskich projektantów. Piętnaście produktów, które zbliżają się do ideału, do Produktu Doskonałego. Wszystkie zgromadzone w jednym miejscu – w Mobilnym Kontenerze Designu. Design Silesia to projekt, który od początku powołania przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego ma na celu stworzenie pomostu pomiędzy projektantami, producentami i użytkownikami tak, by poprzez dobry design wspomóc rozwój regionu oraz śląskich przedsiębiorstw. Po raz  pierwszy będzie można oglądać go w Gdyni!

*

* targi: Super Sam Design
Terminal Designu
* 14-15 lipca 2012 r., godz. 10.00-21.00 (sob.), godz. 10.00-20.00 (nd)

16 designerów wystawi swoje najlepsze produkty na specjalnie przygotowanym w tym celu markecie projektowym. To dla nich możliwość promocji marki, spotkania z klientem i wyjątkowa okazja do prezentacji swoich dokonań. Korzyści odnoszą także mieszkańcy i odwiedzający, bo zyskują możliwość zakupu unikatowych przedmiotów użytkowych utrzymanych w nowej, nietuzinkowej stylistyce. Interaktywna formuła wydarzenia ma na celu promocję wzornictwa i polskich projektantów. To jednak nie wszystko, bo Super Sam Design ma być także platformą wymiany myśli oraz doświadczeń w środowisku sektora kreatywnego. Ubiegłoroczna edycja Super Sam Design spotkała się z dużym zainteresowaniem, zarówno ze strony projektantów, jak i uczestników Gdynia Design Days. Mieszkańcy Gdyni, którzy tłumnie odwiedzali stoiska okazali się być prawdziwymi koneserami designu.  Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Pomorskich Projektantów „PoCoTo” i Centrum Designu Gdynia/Pomorski Park Naukowo-Technologiczny.

proj. Bombaki

proj. Code Zero

Uczestnicy: Agata Mocarska, Bombaki, Code Zero, Florabo, Kolorowe Kable, Koty na Płoty, Kukiki, Pan Pepe, Maki meble, Mana Mana, Metro64, NIEBO design, NudaKillers, Patka, Sankowo, Sticky Story.

*

Więcej informacji i pełen program festiwalu

 

 

 

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.