7. urodziny Zamku Cieszyn

* CIESZYN
* Zamek Cieszyn
* wydarzenie: 7. urodziny Zamku Cieszyn
* 3-5 lutego 2012 r.

*

Za siedmioma górami, za siedmioma lasami był sobie Zamek. Nie był to zwykły Zamek, ale Zamek nowoczesny. Znacie tę bajkę? Nie? To wybierzcie się w podróż za siedem gór i lasów – to tylko wydaje się daleko. Spieszcie się, bo już w lutym Zamek Cieszyn będzie obchodzić 7. urodziny, a Cieszyn stanie się zimową stolicą dizajnu. Historia, rzemiosło, tradycja, współpraca z przemysłem, eksperyment: wszystko to będzie obecne na urodzinach. Kolejny raz dizajn zostanie „odczarowany” – pokażemy jego użyteczność w wielu sferach życia i udowodnimy, że peryferie mogą być bardzo inspirujące!


Program

* 3 lutego (piątek) - Młody dizajn – pozytywne doświadczenia

(budynek Zamku)
11.00 Powitanie gości, Ewa Gołębiowska, dyrektor Zamku Cieszyn
11.15 Design Space – reaktywacja, Dorota Stępniak, Design Centrum Kielce
11.20 Grafika użytkowa i wzornictwo raport 2011 r., Czesława Frejlich i Jacek Mrowczyk, redakcja 2+3D
11.40 PROCES -PROJEKT- PRODUKT. Nauka a rzeczywistość – doświadczenia po PE-P, prof. Katarzyna Laskowska i Kuba Blimel (studio blik*) w Poznaniu
12.00 W dobrym towarzystwie powstają dobre projekty, Zdzisław Sobierajski i Dawid Żebrowski, Paulina Kordos i Natasza Sałańska
12.20  Roca Jump the Gap, Klaudia Bączek, Roca Polska Sp. z o.o. i Michał Warykiewicz
12.40 Dyskusja: Młodość i doświadczenie w świecie designu
13.20 Lunch
14.20 Plastic Gold: a jewellery project with the Saharawi refugees, Florie Salnot, doświadczenia z Royal College of Art, Londyn (ang.)
15.00 Well Done. Młody projektant zaangażowany społecznie, prof. Michał Stefanowski i Agnieszka Wiczuk
15.20 Design Faction, Katarzyna Jeżowska, kuratorka wystaw i Marek Kultys – projektant
15.40 Dyskusja: Projektant w realnym świecie?

16.00 Wernisaż wystawy: Najlepsze Projekty Dyplomowe 10/11 (budynek Oranżerii, 3 lutego – 15 kwietnia 2012 r.)

Wystawa jest związana z corocznym przeglądem najciekawszych dyplomów z wydziałów projektowych, który organizuje kwartalnik projektowy „2+3D”. Po raz drugi przegląd ma charakter międzynarodowy. Do Cieszyna przyjadą prace z Polski, Słowacji, Czech i Węgier. Dla ich autorów wyróżnieniem jest publikacja w magazynach „2+3D” i „Typo”, na stronie internetowej przeglądu oraz prezentacja na wystawie otwieranej podczas urodzin Zamku. Wielu autorom, którzy uczestniczyli we wcześniejszych edycjach, publikacja projektu dyplomowego i pokazanie go na wystawie ułatwiły nawiązanie pierwszych profesjonalnych kontaktów i start do kariery zawodowej.
Kuratorka: Anna Zabdyrska

16.20 Wernisaż wystawy: PROJEKT – PROCES – PRODUKT 10 lat PE-P (budynek Oranżerii, 3–29 lutego 2012 r.)

PEP - Honeycomb - rodzina stolików do lobby i gabinetów, proj. Marta Szczepańska. Projekt powstał w ramach 9. edycji PE-P, partnerzy: Mikomax, Schattdecor, Forbo, Kronospan, Kronospan HPL. Projekt jest własnością MIKOMAX Sp. z o.o. Sp. k.

Wystawa pokazuje dziesięcioletnie doświadczenia Pracowni Programów Edukacyjnych i Współpracy z Przemysłem, prowadzonej przez prof. Katarzynę Laskowską na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Współpraca w ramach 25 kooperacji z przemysłem przyniosła ponad 140 opracowanych projektów, z których 50 doprowadzono do produkcyjnych prototypów. Wystawa to kolekcja mebli, oświetlenia, uniwersalnego wyposażenia wnętrz oraz dokumentacji procesu projektowego. 6 wdrożonych projektów powstałych w ramach PE-P, prezentowanych na wystawie wraz z kolejnymi 15, stało się paszportem do profesjonalnej kariery dla młodych projektantów.
Kuratorzy: zespół PE-P

16.40 Wernisaż wystawy: Zaprojektowane dla Prezydencji (budynek Oranżerii, 3–29 lutego 2012 r.)

To okazja, by zobaczyć meble, upominki i publikacje przygotowane na potrzeby polskiego przewodnictwa w Radzie UE. Ich autorami są czołowi polscy projektanci, których Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaprosiło do współpracy w 2010 r. Wyszli oni z założenia, że przedmioty opowiadają o Polsce tak samo wyraziście jak słowa. Minimalizm i funkcjonalność stanowią wspólny mianownik wszystkich projektów, stworzonych z naturalnych, tradycyjnych materiałów, takich jak drewno, porcelana czy krzemień pasiasty. To dizajn nawiązujący do naszej kultury, a przy tym interesujący,  nowoczesny, czasem zabawny. Pokazuje Polskę jako kraj kreatywnych ludzi, będący młodym sercem Europy.
Kuratorka: Ela Skrzypek

(budynek Zamku)
17.00 Powitanie i podsumowanie 7. roku działalności Zamku, Ewa Gołębiowska, dyrektor Zamku Cieszyn
17.30 Wręczenie odznak Przyjaciela Zamku Cieszyn
18.00 Urodzinowy tort

18.30 1. Urodziny Design Alive, wernisaż wystawy lamp z Corianu® (Presso, Oranżeria, 3–29 lutego 2012 r.)

Lampy z Corianu® Fot. materiały prasowe

Żywa galeria designu Design Alive w klubokawiarni Presso to jedyne miejsce w Polsce, gdzie prezentowana jest stała ekspozycja najlepszego polskiego wzornictwa ostatnich lat. Wystawa stale się zmienia. Z okazji 5. Urodzin galerii i klubokawiarni kolekcja zostanie poszerzona o kolejne ciekawe meble, m.in. niezwykłe lampy, wykonane z Corianu na zlecenie firmy DuPont przez projektantów z Republiki Czeskiej i Polski. Wcześniej pokazywano je tylko na targach w Mediolanie oraz festiwalu designu w Łodzi. Organizatorzy: portal DesignAlive.pl oraz klubokawiarnia Presso.
Kuratorzy: Ewa i Wojciech Trzcionkowie

20.30 Party: Witajcie w naszej bajce (budynek Browaru Cieszyn, za zaproszeniami)

* 4 lutego (sobota)

12.00 Otwarcie Izby Cieszyńskich Mistrzów (ul. Stary Targ 2, od 4 lutego 2012 r.)

Izba Cieszyńskich Mistrzów – cieszyński rusznikarz Jerzy Wałga będzie opiekunem Izby. Fot. Beata Mońka

Miejsce, w którym spotkała się tradycja z dizajnem. Izba Cieszyńskich Mistrzów to ekspozycja tradycyjnych, ginących rzemiosł Śląska Cieszyńskiego oraz sylwetek i mistrzostwa lokalnych rzemieślników. Śląsk Cieszyński był historycznie (i jest nadal) ośrodkiem, w którym rozwijały się liczne techniki rzemieślnicze, m.in. rusznikarstwo, piernikarstwo, grawerstwo, rymarstwo, hafciarstwo, czy wyrób filigranowej biżuterii. Izba powstaje przy funkcjonującym warsztacie znanego cieszyńskiego rusznikarza Jerzego Wałgi, a zaprojektowały ją studentki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych: Sabina Knapczyk, Monika Majchrzak, Aleksandra Satława, Katarzyna Małysiak i Magdalena Pawlas pod opieką Janusza Konaszewskiego.
Opiekun wystawy: Jerzy Wałga

Design Silesia zaprasza – prawdziwa godka o dizajnie (budynek Oranżerii)
Jamie Brassett/ Weronika Rochacka / Pete Kercher/ Maja Ganszyniec / szołot / wodzionka i inne maszkety

13.00 Design-Driven Social Innovation. Some examples from MA Innovation Management at Central Saint Martins College of Art & Design, dr Jamie Brassett (ang.)

13.40 Pecha Kucha

  • Dobry model: Design Silesia – Projket Design… do usług! Lider projektu – Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
  • Co robi dizajner w małym mieście?Design w Terenie, ASP Katowice
  • Design Office, ASP Katowice
  • Mobilna Galeria Designu – Design na kółkach, Ars Cameralis
  • Ławka Lightbench, Ars Cameralis
  • Doktoranci Design Silesia, Politechnika Śląska
  • Akademia Designu, Politechnika Śląska
  • Projektujemy możliwości – Wzorowe Śląskie, Zamek Cieszyn

15.30 Dyskusja: czy design odmieni polskie regiony? (basteja, budynek Zamku)

16.30 Wernisaż wystawy Archeologia Fabryki (Basteja, Zamek, 4 lutego – 4 marca 2012 r.)

Archeologia Fabryki – warsztaty w Porcelanie Śląskiej. Fot. Jacek Kowalczyk

Uczestnicy warsztatów w październiku 2011 r. poszukiwali pod okiem profesjonalistów, m.in. ceramika Bogdana Kosaka,  inspiracji w niedziałającej już fabryce Porcelany Śląskiej w Katowicach. Być może byli ostatnimi świadkami i użytkownikami miejsca z wygaszonymi piecami i tysiącami gipsowych form. Powstałe obiekty oraz fotografie będzie można oglądać na wystawie powarsztatowej, którą otwieramy podczas urodzin. Wystawa jest organizowana w ramach drugiej edycji projektu Design Silesia.
Kurator: Bogdan Kosak

19.00 Czeski wieczór

* 5 lutego (niedziela)

12.15 wyjazd do Wisły
13.15 zwiedzanie Rezydencji Prezydenta RP w Wiśle, prof. Irmina Kozina (tylko za wcześniejszą rezerwacją)

Zgłoszenia na konferencję: info@zamekcieszyn.pl
Formularz zgłoszeniowy
Zgłoszenia na wycieczkę do rezydencji Prezydenta w Wiśle: info@zamekcieszyn.pl (zgłoszenia są przyjmowane do 3 lutego – ilość miejsc ograniczona)

Na hasło Zamek Cieszyn nasi goście mają zniżkę w hotelu Liburnia lub Academicus.
Liburnia: 85 zł (2,3,4 osobowe), 140 zł (1 os.) – tel. 33/ 852 05 31
Academicus: 56 zł (1 os.), 92 zł (2 os.) – tel. 33/ 854 64 64

Ponadto obejrzeć będzie można wystawy:

* Nowa tradycja? Rzemiosło i dizajn (sala wystawowa Zamku, 3 lutego  –  5 marca 2012 r.)

Nowa tradycja? Rzemiosło i dizajn czyli świeże spojrzenie na rzemiosło. Fot. Piotr Chlipalski

Tradycyjne rzemiosło jest coraz bardziej cenione w świecie dizajnu. Projektanci coraz chętniej sięgają po dawne techniki i materiały, ale rzemiosło wykorzystują w twórczy sposób, proponując nowe spojrzenie na tradycję.  Świat zachwyca się rzemiosłem, my chcemy się zachwycać i chwalić tym, co mamy pod nosem, a czego często nie dostrzegamy. „Nowa tradycja” to spotkanie rzemieślników Śląska Cieszyńskiego – ludzi z pasją pielęgnujących tradycję oraz projektantów, którzy z pasją odkrywają dla nas rzemiosło na nowo. To wystawa prac mistrzów rzemiosła z regionu uzupełniona o obiekty pokazujące, co projektant robi w izbie rzemieślniczej.
Kurator: Sebastian Woźniak

* Design Faction (antresola, Zamek, 3–12 lutego 2012 r.)

Design faction, Sitraka Rakotoniaina, Time conditioning, Łódź Design 2011

łac. fictio – tworzenie, kształtowanie, wymyślanie
łac. factio – czyn, działanie

Wystawa prezentuje dwanaście historii, które badają przestrzeń współistnienia dizajnu i nauki. Projekty spekulują na temat możliwości ludzkiego ciała, zacierając granicę pomiędzy innowacją a krytycznym komentarzem. Przenośne mini-urządzenia, tymczasowe protezy i aktywne implanty są odpowiedzią projektantów na postęp technologiczny. Ich autorzy  mącą nasz komfort bycia użytkownikiem, sprawiając, że z niepokojem zaczynamy się zastanawiać czy jest to projektowa fikcja czy kolejny krok w ewolucji technologicznej. Projekt powstał przy współpracy z British Council.
Kuratorka: Kasia Jeżowska

* Pokój (Oranżeria, 3–29 lutego 2012 r.)

Pokój. Fot. materiały prasowe

Wystawa zorganizowana przez Uczelniane Centrum Przedsiębiorczości przedstawia projekty studentów i absolwentów dwóch wydziałów Architektury Wnętrz i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Projekty są przykładem nowoczesnego myślenia o meblach i ich roli we współczesnych wnętrzach. Stawiają pod znakiem zapytania utarte rozwiązania i próbują na nowo zdefiniować formę mebli codziennego użytku. Jasna, minimalistyczna estetyka, innowacyjna ergonomia i zaskakujące pomysły, to tylko niektóre powody, żeby zobaczyć tę wystawę.
Koordynatorzy: Maciej Stefański, Piotr Godlewski

* TYPO PLAKAT (Muzeum Drukarstwa, 3–12 lutego 2012 r.)

Codziennie za pośrednictwem najnowocześniejszych technologii docierają do nas ogromne ilości informacji, których nie jesteśmy w stanie w pełni wykorzystać. Oprócz wszystkich sposobów komunikacji cyfrowej i satelitarnej, niepozornie istnieją plakaty – prastare formy przekazywania wiadomości pomiędzy ludźmi. Swój złoty wiek przeżyły przed stu laty, a choć wielu prorokowało im rychły koniec, nie zniknęły, pomimo że muszą o swoje miejsce walczyć z city lightami i programowanymi wyświetlaczami… Być może zmieniła się ich rola, lecz wciąż potrafią intrygować. Na wystawie pojawią się plakaty autorów z Polski, Czech i Słowacji. Na żadnym z nich nie znajdziemy ilustracji, czy fotografii. Główną rolę odgrywają tylko litery, cyfry i kolory.
Kurator: Pavel Noga

 

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.