Akcja Płot Narodowy

 

Fundacja Panoptykon organizuje akcję społeczną Płot Narodowy. Celem projektu jest pobudzenie dyskusji o tym, jak powinno wyglądać i działać dzisiejsze miasto. Fundacja chce porozmawiać o jego otwartości, kształcie przestrzeni publicznej i bezpieczeństwie, które można zapewnić w sposób nie grodzący wspólnej przestrzeni. Za symboliczny płot, którym warto się zająć, uznano ogrodzenie wokół Stadionu Narodowego.

Fundacja zaprasza do udziału w improwizowanych konsultacjach społecznych, których wyniki przekazane zostaną władzom Warszawy. Wyobraźmy sobie, że Płot Narodowy ma zostać zdemontowany. Co można z nim zrobić? Kładki przez Wisłę, półki na książki, wieszaki, stojaki na rowery..? Pomysły mogą być przeróżne: absurdalne, zabawne, poważne.

Pomysły można przesyłać na adres:  plotnarodowy@panoptykon.org. Najchętniej – w formie zdjęć lub rysunków. Będą publikowane na blogu plotnarodowy.blogspot.com.  Może jednak uda się przekonać decydentów, że płot wokół Stadionu Narodowego warto rozebrać? Dla dobra społecznego. Z drugiej strony, już sama dyskusja o tym, jak powinno wyglądać i działać dzisiejsze miasto, ma wielką wartość.

9 września planowany jest happening przy płocie wokół Stadionu. Odbędzie się to w ramach Freedom not Fear Day, czyli Międzynarodowego Dnia Sprzeciwu Wobec Inwigilacji. Na całym świecie jest on obchodzony 11 września, jako wyraz sprzeciwu wobec rozszerzających się form nadzoru i kontroli nad społeczeństwem.

Materiały: Fundacja Panoptykon (http://panoptykon.org)

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.