Alexander Andrzej Łabiniec – „Teatr mój widzę…”. Lalki i scenografie

* BIELSKO-BIAŁA
* Galeria Bielska BWA, ul. 3 Maja 11
* wystawa: Alexander Andrzej Łabiniec – „Teatr mój widzę…”. Lalki i scenografie
* 25 maja – 17 czerwca 2012 r.

*

Wystawa zaprojektowanych do spektakli teatralnych lalek oraz fragmentów scenografii jest próbą zilustrowania niezwykłej wizji teatru lalek, jaką stworzył Alexander Andrzej Łabiniec, realizując w polskich teatrach, głównie lalkowych, około 200 scenografii i reżyserując ponad 50 widowisk teatralnych.

Balladyna, Teatr Maska Rzeszow, 2000

„Ponad 55 lat związany z Teatrem Lalek „Banialuka” jest współtwórcą artystycznej formuły tego teatru – teatru dla dzieci, zmierzającego ku teatrowi plastycznemu. Reżyserując spektakle i tworząc scenografie dla 150 widowisk „Banialuki” – statystycznie rzecz biorąc, zrealizował tu co drugi spektakl – w dużym stopniu jest autorem sukcesów tego teatru w Polsce i za granicą” – ocenia dorobek artysty Lucyna Kozień, dyrektor Teatru Lalek „Banialuka” w Bielsku-Białej.

Cesarskie Słowiki, Teatr Lalek Banialuka, Bielsko-Biała, 2004

„Uciekał od dosłowności i realistycznego sposobu kreowania świata na scenie i na płótnie. A równocześnie – poprzez skrót, umowność, aluzję – budował poetyckie, ulotne klimaty. Głęboko interesował się materią – jej tajemniczą żywotnością i nieobliczalnością” – pisała o artyście Maria Schejbal, teatrolożka z Teatru Grodzkiego w Bielsku-Białej.

Czerwony Kapturek, Teatr Lalek Banialuka, Bielsko-Biała, 2007

Choć teatr był dla Andrzeja A. Łabińca najważniejszy, był on również malarzem, i to malarstwo było punktem wyjścia całej jego twórczości. Pierwszą wystawę malarstwa zorganizował mu Tadeusz Kantor w Galerii Cricot-2 w latach 60.

Alicja w Krainie Szachów, Teatr Baj, Warszawa, 1999

„Zawsze dążył do zmian, łamania konwencji i poszukiwania tego, co nowe. Jest to myślenie awangardowe i artysta był wierny tym ideom. Prawdziwego ducha awangardowego myślenia Łabińca trzeba szukać w jego spektaklach teatralnych, w których ożywają nie tylko lalki, ale i elementy scenografii” – podkreśla Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej, gdzie artysta wystawiał swoje malarstwo (1997, 2004).

Alexander Andrzej Łabiniec. Fot. Grażyna Cybulska

Alexander Andrzej Łabiniec (1930–2010) – artysta malarz, reżyser i scenograf teatralny, autor scenariuszy teatralnych i filmowych, poeta, wykładowca akademicki, przez 55 lat związany z Teatrem Lalek „Banialuka” w Bielsku-Białej. Studiował w ASP w Krakowie. Dyplom reżysera teatralnego uzyskał w 1954 r. Z krakowskiego środowiska trafił do Bielska-Białej; w latach 1954–96 był scenografem i reżyserem w „Banialuce”; w latach 1958–62 jej dyrektorem artystycznym. W latach 1976–80 był dyrektorem Biura Wystaw Artystycznych. Prowadził wykłady z dziedziny teatru i scenografii w cieszyńskim Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (1975–90) oraz na ASP w Krakowie (2010). Był laureatem wielu nagród, m.in. „Złotej Maski” za całokształt twórczości (1993), odznaczony został Srebrnym Medalem Gloria Artis (2007) i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2003).

Kowal, Teatr Lalek Bnialuka, Bielsko-Biała, 1998

Bajka o rybaku i rybce, Teatr Lalek Banialuka, Bielsko-Biała, 2006

Bajka o rybaku i rybce, Teatr Lalek Banialuka, Bielsko-Biała, 2006

Bajki nie tylko o smoku, Teatr Lalek Banialuka, Bielsko-Biała, 1994

Koziołek Matołek, Teatr Lalek Zagłebia, Będzin, 1994

Harnasie, Teatr Lalek Banialuka, Bielsko-Biała, 1987

Krawiec Pan Niteczka, Teatr Lalek Banialuka, Bielsko-Biała, 1985

Nos, Teatr Lalek Banialuka, Bielsko-Biała, 1985

Pędrek Wyrzutek, Teatr Lalek Banialuka, Bielsko-Biała, 1983

Piękna Maria, Teatr Lalek Banialuka, Bielsko-Biała, 1981

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.