Amfiteatr Opolski – prezentacja

* WARSZAWA
* Klub Sztuka Architektury, ul. Andersa 13
* prezentacja: Amfiteatr Opolski
* 31 maja 2012 r. (czwartek), godz. 17.30

*

W czwartek w klubie Sztuka Architektury architekt Marek Nowacki z biura 87a Architekci poprowadzi prezentację procesu przebudowy Amfiteatru w Opolu.

Amfiteatr Opolski usytuowany jest w miejscu szczególnym. Położony na wyspie Pasieka w zabytkowej dzielnicy willowej, nad brzegiem rzeki Odry, przy bulwarach spacerowych. Obiekt powstał na początku lat 60., a jego widownia została tak ukształtowana, aby wykorzystać fragmenty istniejących umocnień dawnego Zamku Piastów Śląskich.

Widok odrestaurowanej widowni

Widok sceny z charakterystycznym zadaszeniem, w którego tle widać budynek Urzędu Wojewódzkiego i Wieżę Piastowską  jest obrazem-ikoną kojarzącym się z Festiwalem Piosenki. Zadaniem architektów było wpisanie się w ten pejzaż i zachowanie oryginalnego układu przestrzennego. Przebudowa objęła więc zmianę zadaszenia nad sceną, przebudowę widowni i sceny, budowę budynku obsługi widzów oraz zagospodarowanie terenu.

Amfiteatr w Opolu - nowo wybudowany pawilon obsługi

Nowy, otwarty pawilon obsługi widzów stanął między widownią a rzeką Odrą. Jego głównymi elementami są dwa rozległe tarasy. Niższy stanowi foyer dla widzów, górny, to atrakcyjny taras widokowy z dodatkową lożą dla ok. 200 osób. W uzyskanej przestrzeni umieszczono pawilony gastronomiczne.

Zadaszenie obiektu

Wieczorem, w trakcie wydarzeń kulturalnych, obiekt iluminuje specjalnie zaprojektowane oświetlenie. Oświetlenie ledowe pozwala na układanie scenariuszy świetlnych i uzyskanie efektu zmiany kolorów.

Amfiteatr w Opolu - widok od strony widowni

Wnętrza są w szarościach betonu architektonicznego, bieli ścian i zadaszeń membranowych oraz naturalnych kolorów drewna. Uzupełnienie stanowią sufity podwieszone z siatki, zmieniające połysk i fakturę, w zależności od kąta patrzenia, oraz szklane refleksy prostopadłościennych pawilonów.

Wstęp na wykład jest bezpłatny.
Po wykładzie planowana jest dyskusja.

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.