Art Moves 2012 – 5. Międzynarodowy Festiwal Sztuki na Bilbordach

* TORUŃ
* Plac Rapackiego i ul. Chopina
* festiwal: Art Moves 2012 – 5. Międzynarodowy Festiwal Sztuki na Bilbordach
* 12 września – 16 października 2012 r.
* portal DesignAttack.pl patronuje festiwalowi

*

Miesiąc wrzesień jest bardzo ważnym okresem dla sztuki bilbordowej na świecie, bo właśnie wtedy, już od pięciu lat, odbywa się jedyny na świecie festiwal sztuki bilbordowej. Jego twórcami są artyści Joanna Górska i Rafał Góralski z Galerii Rusz, którzy od 13 lat prowadzą w Toruniu najdłużej działającą na świecie galerię bilbordową.

Festiwal skupia artystów wokół idei sztuki refleksyjnej, która stara się analizować sytuację egzystencjalno-społeczną współczesnych jednostek, żyjących w bardzo szybko zmieniającym się i coraz bardziej globalnym świecie. W ramach festiwalu pokazywane są prace, które odnoszą się zarówno do zjawisk społecznych, jak i procesów psychologicznych, które mają wpływ na życie jednostek i społeczeństw.

proj. Rirkrit Tiravanija

Jak co roku pokażemy prace zaangażowane społecznie – pracę Rirkrita Tiravanija można odczytywać jako szyderczy komentarz, odnoszący się zarówno do społeczeństwa amerykańskiego, jak i do kondycji współczesnego kapitalizmu. Temu utytułowanemu artyście, laureatowi nagrody Hugo Boss zaangażowanie społeczne jest bardzo bliskie, poświęca mu dużo miejsca w swojej sztuce. Również pracę Petera Liversidge’a z Wielkiej Brytanii można traktować jako głos odnoszący się do sytuacji „wolnych” jednostek we współczesnych „wolnych” społeczeństwach. Z kolei praca Rafała Góralskiego jest pytaniem o to, czy naszymi rodzicami są wilki i czy w związku z tym na świecie powinny rządzić wilcze prawa.

proj. Christine Wong Yap

W tym roku nowością na festiwalu będzie duży blok kobiecy. W pokazie głównym zaprezentujemy parce aż czterech artystek. Prace kobiet skupiają się przede wszystkim na jaśniejszej stronie życia i samego człowieka. Dzieła Christine Wong Yap są inspirowane psychologią pozytywną, a praca Joanny Górskiej jest pytaniem o to, czy jesteśmy twórcami własnego szczęścia.

proj. Alicia Eggert

Nowością tegorocznego festiwalu jest dodatkowy pokaz prac w formie mobilnej wystawy. Artyści Galerii Rusz postanowili przenieść do Torunia swoje doświadczenia wyniesione z mobilnych projektów w Wielkiej Brytanii. Objazdowa wystawa odwiedzi wiele dzielnic Torunia, również jego lewobrzeżną część (Podgórz i Stawki). W tym roku zaprezentowany też zostanie poszerzony pokaz na ulicznych ekranach LED (wzdłuż ciągu komunikacyjnego – od skrzyżowania Kraszewskiego/Matejki, poprzez Czerwoną Drogę, do Odrodzenia/Szosy Chełmińskiej).

W tegorocznej edycji pokazane zostaną prace 20 artystów z 9 państw:

Blok  główny: Rirkrit Tiravanija / USA, Peter Liversidge / Wielka Brytania, Susan O’Malley / USA, Alicia Eggert / USA, Christine Wong Yap / USA, Joanna Górska / Polska, Anatol Knotek / Austria, Rafał Góralski / Polska, Egor Kraft / Rosja

Blok konkursowy: Michał Leśniczak, Maria Wawrzyniak / Polska, Przemysław Bukowski / Polska, Radosław Żubrycki / Wielka Brytania, Roy Meuwissen / Kanada, Darya Zaichanka / Białoruś / Austria, Kevin Duff / Wielka Brytania, Taber Calderon / USA, Jerzy Skakun / Polska, Benjamin Bor / Węgry, Sayyed Mehran Zare / Iran.

Na Konkurs Sztuki na Bilbordach, który jest częścią Międzynarodowego Festiwalu Sztuki na Bilbordach wpłynęło w sumie 1.450 prac, 784 artystów z 62 krajów świata, m.in. Australii, Argentyny, Bośni i Hercegowiny, Korei Południowej, Indii, Indonezji, Filipin, Singapuru, Holandii, Iranu.

proj. Michał Leśniczak, Maria Wawrzyniak

Tegoroczna edycja konkursu odbywała się pod hasłem: „Gdzie leży sens? Na górze czy na dnie?” Jury w składzie: Mark Titchner (artysta, Londyn, GB), Gavin Wade (artysta, kurator, dyrektor Eastside Projects, Birmingham, GB), Adam Niklewicz (artysta, North Haven, Connecticut, USA), Joanna Górska (artysta, kurator, dyrektor artystyczny Festiwalu Art Moves, Polska) za najbardziej interesującą pracę uznało projekt Michała Leśniczaka i Marii Wawrzyniak z Polski i właśnie do nich powędruje Główna Nagroda Konkursu w wysokości 12.000 zł (wszystkie prace prezentowane w części konkursowej do zobaczenia w notce o rozstrzygnięciu konkursu).

Organizator: Fundacja Rusz

Więcej informacji o festiwalu

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.