Aukcja Design i Vintage

* WARSZAWA
* Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50
* aukcja: Aukcja Design i Vintage
* 15 listopada 2012 r. (czwartek), godz. 19.00

*

DESA Unicum tym razem przygotowała gratkę dla miłośników polskiego wzornictwa przemysłowego oraz vintage’owych przedmiotów kojarzonych z Ameryką XX wieku. Na aukcji obok figurek z Ćmielowa i rozpoznawalnych polskich mebli z lat 50. i 60., wylicytować będzie można m.in. oryginalny amerykański parkometr z przełomu lat 30. i 40., czy automat do gry arcade video „Ms. Pac Man”.

Zbigniew Horbowy, Wazon szkło sodowe barwione, wys. 28,5 cm, cena wyw. 300 zł

Zbigniew Horbowy, Para kieliszków szkło sodowe barwione, wys. 24,5 cm, cena wyw. 250 zł

Wzornictwo przemysłowe, czyli design, powstaje na styku sztuki i czysto użytkowego przeznaczenia. Z perspektywy kilkudziesięciu lat kolekcjonerzy coraz bardziej doceniają polskie wzornictwo z czasów PRL-u, które jak się okazuje wcale nie ustępowało światowemu. Izolacja polityczno-społeczna tamtych czasów z jednej strony powodowała przeświadczenie odbiorców, że mają do czynienia z czymś gorszym, a z drugiej twórcy tworzyli rzeczy odmienne i wyjątkowe, bardzo często doceniane na światowych prezentacjach. W chwili obecnej mamy do czynienia z mocnym dowartościowaniem takich przedmiotów, jak figurki porcelanowe, serwisy, wyjątkowej urody szkła, czy meble. Pokazała to m.in. aukcja zorganizowana w Muzeum Narodowym w Warszawie w ramach wystawy „Chcemy być nowocześni”.

Fotel wyplatany metal, igielit, 63,5 x 69 x 42 cm, wys. siedziska: 33 cm, cena wywoławcza: 300 zł

 

W ofercie aukcji warto zwrócić uwagę na nieprezentowane dotąd właściwie na aukcjach ozdobne i użytkowe szkła Zbigniewa Horbowego (ceny wywoławcze od 250 do 400 zł). Znakomite figurki porcelanowe, tworzone najpierw w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego, a potem w wytwórniach porcelany, od kilku lat mają już swoje grono wielbicieli. Pod młotek pójdą tzw. „pikasy” najbardziej uznanych projektantów tworzących pod wspólną marką „Ćmielowa” – Hanny Orthwein, Lubomira Tomaszewskiego i Mieczysława  Naruszewicza (ceny wywoławcze od 300 do 700 zł). Charakterystyczne dla minionych dekad serwisy kawowe i herbaciane to kolejne pozycje w katalogu aukcyjnym DESY Unicum.  Zaspokajały one przede wszystkim potrzeby estetyczne, na co warto zwrócić uwagę szczególnie przy zestawie firmy Steatyt (cena wywoławcza 1.400 zł).

Fotel wypoczynkowy, tzw. Lounge chair, skóra, plastik, 93 x 58 x 176 cm, cena wywoławcza: 9.000 zł

Polskie meble to odrębny temat. Jeszcze niedawno niszczone i wyrzucane, dzisiaj są wyszukiwane przez wielu zainteresowanych oryginalnym urządzeniem mieszkań. Na aukcji warto zwrócić uwagę na te najbardziej znane, jak fotel 366 projektu Józefa Chierowskiego, jak też i na zupełnie niespotykane meble z wytwórni prywatnych, jak np. biurko z Kalwarii Zebrzydowskiej.

Krzysztof Meisner, Olgierd Rutkowski, Aparat fotograficzny Alfa-2, proj. 1963 r. stop metalu, aluminium, plastik, 13 x 6 x 4,5 cm, cena wywoławcza: 350 zł

Drugą część katalogu stanowią przedmioty określane jako vintage, czyli służące niegdyś do pracy, zabawy i wypoczynku, a teraz będące obiektem poszukiwań kolekcjonerów, dekoratorów wnętrz i osób poszukujących sposobu na ożywienie mieszkania czy firmy pojedynczym oryginalnym przedmiotem. Po raz pierwszy w Polsce na oficjalnej aukcji pojawia się zbiór przedmiotów ze świata, głównie z USA, które można zakwalifikować stricte jako vintage.

Hazardowy automat na monety Operator’s Bell, ok. 1921, obudowa metalowa, 62 x 48 x 36 cm, cena wywoławcza: 1.500 zł

Pierwsza grupa prezentowana na aukcji to przedmioty codziennego użytku: dawne kasy, wagi, czy np. wiatrak z lat 20. Druga to obiekty używane do rozrywek hazardowych, dzisiaj już bardzo rzadko spotykane w dobrym stanie. Kolejna część obiektów to automaty mechaniczne i elektroniczne z grami, które wiele osób doskonale pamięta z lat 80. Flipperów i gier video – Asteroids, Pac-man, czy Commando, nie trzeba chyba specjalnie przedstawiać.

Waga stojąca na monety „Tom Thumb”, ok. 1930, obudowa metalowa, 126 x 43 x 63 cm, cena wywoławcza: 800 zł

Zdecydowanym hitem aukcji będzie zapewne obiekt, który wielu pokoleniom kojarzy się z najlepszą rozrywką lub znany jest ze srebrnego ekranu – oryginalna szafa grająca z lat 50. Pojawiały się one także w powojennej Polsce, ale bardzo rzadko. Prezentowany na aukcji model de Luxe pozwalał odtwarzać aż 200 utworów w jakości hi-fi i to na singlach dwóch rozmiarów!

Katalog aukcji

Automat do gry typu arcade video game Commando, 1985, 183 x 64,5 x 76 cm, cena wywoławcza: 3.000 zł

Szafa grająca Rock-Ola, ok. 1957, metal, chrom, okleina, szkło, 146 x 77 x 69 cm, cena wywoławcza: 1.500 zł

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.