Austrian Design Spirit

* CIESZYN
* Zamek w Cieszynie
* wystawa: Austrian Design Spirit. Twórcze podejście i ekonomiczne aspekty
* 28 kwietnia – 10 czerwca 2012 r.

*

Z czym kojarzą się Austria i Wiedeń? Z walcami, operą, zabytkami, dobrą kawą i czekoladą. Dla niektórych to miejsce wypadów na narty. Na liście tej raczej nie znajdzie się design. Wystawa „Austrian Design Spirit” pokazuje inne, nowoczesne oblicze tego kraju.

Widok wystawy

Widok wystawy

- Wysoka jakość, nowatorskie rozwiązania projektowe i innowacyjne materiały – jednym słowem design to jedyna szansa dla firm, by konkurować na globalnym rynku – podkreślał Severin Filek, szef designaustria, która od wielu lat zajmuje się promowaniem designu. Zadanie nie jest proste, bo jak przyznał gość z Austrii, wielu jego rodakom design wciąż kojarzy się z tworzeniem drogich i bezużytecznych gadżetów. Prezentowana w Zamku Cieszyn wystawa to przykład solidnej roboty projektantów. Można tu zobaczyć wiele przedmiotów codziennego użytku, dobrze zaprojektowanych i wykonanych.  – Podtytuł tej wystawy brzmi: „Twórcze podejście i ekonomiczne aspekty”. Z jednej strony prezentujemy produkty, które są obecne na rynku, z drugiej nieco zwariowane projekty, pokazujące, że austriaccy projektanci mają poczucie humoru – wyjaśniał Severin Filek.

Widok wystawy

Widok wystawy

Widok wystawy

Widok wystawy

Widok wystawy

Na wystawie są także prezentowane książki oraz filmy, pokazujące narzędzia wykorzystywane do projektowania wizualnego. Można też zobaczyć innowacyjne koncepcje pojazdów i produktów autorstwa studentów Joanneum University of Applied Sciences w Graz. Ich projekty są prezentowane w oryginalny sposób, na materiale wykorzystywanym na ogół do szycia flag lub transparentów.  – Zabiegałam o tę wystawę od dobrych kilku lat i ogromnie się cieszę, że możemy ją gościć w Zamku. Gdzie pokazywać inne oblicze Austrii, jak nie w Cieszynie zwanym „małym Wiedniem”, a który także od kilku lat promuje design – mówiła na wernisażu Ewa Gołębiowska, dyrektor Zamku. – Bardzo się cieszę z każdego tego typu przedsięwzięcia, które przybliża nam Austrię – mówiła Maria Gawlas z cieszyńskiego oddziału Towarzystwa Polsko-Austriackiego.

Widok wystawy

Widok wystawy

*

W 2010 r. odbył się w Krakowie Międzynarodowy Festiwal Dizajnu Design Attack 2010, którego gościem specjalnym była Austria

 

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.