Brothers in Arts (Sztuczni bracia): Walka stulecia

* TORUŃ
* Galeria Sztuki Wozownia
* wystawa: Nikodem Pręgowski i Filip Pręgowski - Brothers in Arts (Sztuczni bracia): Walka stulecia
*  20 stycznia – 19 lutego 2012 r.
* wernisaż: 20 stycznia (piątek), godz. 18.00

*

Wystawa plakatów Nikodema Pręgowskiego i obrazów Filipa Pręgowskiego należy do cyklu wspólnych pokazów prac pod nazwą Brothers In Arts. Pierwszy z nich odbył się w 2009 r. w Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku, drugi w Bałuckiej Galerii Sztuki w Łodzi, trzecie w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu. Założeniem wspólnych pokazów jest eksploracja i przesuwanie granic pomiędzy uprawianymi przez artystów dyscyplinami sztuki – plakatu i malarstwa, a także próba konfrontacji dwóch rodzajów artystycznej wypowiedzi o wyraźnie publicystycznym charakterze. Wzajemnie anektowanie przestrzeni, wkraczanie plakatu w obszar tzw. malarskości i ilustracyjność malarstwa stanowią źródło inspiracji dla szukania metod ekspozycji i znajdowania nowych kontekstów dzieł poprzez pomysłowe ich zestawienie. Część wystawy prezentująca plakaty self-edition dotyczyć będzie szeroko rozumianej tematyki społecznej. Motywem przewodnim wystawy malarstwa będzie temat widzenia (uwikłanie widzenia w rozmaite konteksty i rejestry znaczeń). Obrazom towarzyszyć będą prace w technice druku cyfrowego (kolaże autorskich fotografii przetwarzanych komputerowo) oraz pokaz prac wideo (animacja wybranych portretowych motywów z obrazów olejnych).

Nikodem Pręgowski, Ala ma misia, 2009

Nikodem Pręgowski – urodzony w 1981 r. w Toruniu. Studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom artystyczny z plakatu pod kierunkiem prof. Sławomira Janiaka (2005), aneks do dyplomu z przedmiotu Malarstwo pod kier. prof. Bogdana Przybylińskiego. Od 2007 r. asystent w Zakładzie Projektowania Graficznego UMK w Toruniu. W 2009 r. obronił pracę doktorską z zakresu plakatu na macierzystym Wydziale. Zajmuje się projektowaniem plakatów. Uczestnik kilkudziesięciu wystaw w kraju i za granicą (m.in. Belgia, Czechy, Finlandia, Litwa, Niemcy, Serbia, Słowacja, Ukraina, USA, Włochy). Laureat kilkunastu nagród i wyróżnień z zakresu plakatu. Członek Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej.

Nikodem Pręgowski, Euro, 2007

Nikodem Pręgowski, Peace, 2008

Nikodem Pręgowski, Promocja, 2006

Filip Pręgowski – urodzony w 1973 r. Studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w dziedzinie konserwacji dzieł sztuki. Dyplom z wyróżnieniem w zakresie technologii XVII-wiecznego malarstwa flamandzkiego pod kierunkiem prof. Józefa Flika w 1998 r. W 2009 r. obronił pracę doktorską na temat malarstwa Francisa Bacona w Zakładzie Historii Sztuki Nowoczesnej UMK. Zajmuje się malarstwem i projektowaniem graficznym, pracuje także jako konserwator dzieł sztuki. Bierze udział w ogólnopolskich wystawach malarstwa. Autor kilku wystaw indywidualnych. Laureat nagród i wyróżnień. Członek ZPAP.

Filip Pręgowski, Już nigdy nie będzie takiego lata, 2006

Filip Pręgowski, Pies i latarnia, 2006

Filip Pregowski, Poznajcie Pana Dixona, 2006

Filip Pręgowski, Pan i Pani Zack oraz Bruner, 2009

 

 


 

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.