Debata Dobra przemoc. Festiwale sztuki w przestrzeni publicznej

* KRAKÓW
* MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie
* debata: Dobra przemoc. Festiwale sztuki w przestrzeni publicznej
* 7 czerwca 2013 r. (piątek), godz. 15.00-19.00
* 8 czerwca 2013 r. (sobota), godz. 16.00-19.00
* portal DesignAttack.pl patronuje debacie

*

W dniach 7-8 czerwca w ramach 5. GROLSCH ART BOOM FESTIVAL będzie miała miejsce debata pt. Dobra przemoc. Festiwale sztuki w przestrzeni publicznej.

ArtBoom

Jaką rolę odgrywają w przestrzeni miasta, a jaką chcą odgrywać artyści? Jakie są rzeczywiste skutki dla miasta i zamieszkujących je mieszkańców wytwarzane przez działania artystyczne? Na czym polega dialog z mieszkańcami – jakimi narzędziami promocyjnymi posługują się twórcy festiwalu w przestrzeni publicznej i jakim językiem? Jak produkcja sztuki łączy się z mechanizmami marketingowymi miast?

Dobra przemoc. Festiwale sztuki w przestrzeni publicznej to otwarta debata publiczna i panel ekspercki poświęcony strategiom artystycznym i realnemu funkcjonowaniu sztuki współczesnej w przestrzeni publicznej. To spotkanie ekspertów i artystów aktywnie uczestniczących w lokowaniu w przestrzeni publicznej zjawisk z zakresu sztuki współczesnej. Prezentacje najważniejszych wydarzeń public art w Polsce staną się pretekstem do dyskusji dotyczącej rozpoznania intencji artystów i producentów sztuki, polityki przestrzeni miejskiej, zagadnień partycypacji jako często fetyszyzowanej formy kontaktu z odbiorcą, festiwalizacji życia kulturalnego miast. To jedyne w Polsce wydarzenie tego typu zainicjowane przez Festiwal Artboom we współpracy z sopockim Artloop, będące platformą dla kuratorów, organizatorów i managerów zajmujących się przygotowaniem i realizacją inicjatyw w przestrzeni publicznej. W dyskusji udział wezmą twórcy, artyści działający w przestrzeni miejskiej, organizatorzy najważniejszych festiwali prezentujących sztukę w przestrzeni publicznej, radni Miasta Krakowa, przedstawiciele samorządu.

Tytuł debaty został zaczerpnięty z książki „Dziury w całym. Wstęp do miejskich rewolucji” architekta i urbanisty Krzysztofa Nawratka, wykładowcy School of Architecure, Design and Envionment w Playmouth, który będzie honorowym uczestnikiem spotkania.

Program i moderacja: Bogna Świątkowska

Bogna Świątkowska – założycielka Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana, z którą zrealizowała szereg projektów interdyscyplinarnych, m.in. Nowy Dizajn Miejski, Synchronicity, Wolny Uniwersytet Warszawy, Ekspektatywa. Promotorka młodej sztuki polskiej, architektury oraz dizajnu. Współkuratorka i kuratorka wystaw realizowanych w ramach projektu Synchronicity w latach 2008-2013 („Coś które nadchodzi. Architektura XXI wieku”, „Chwała miast. Promocja miast przez architekturę”), a także licznych projektów zrealizowanych przez Fundację Bęc Zmiana, m.in. Eksperyment nie może być kontynuowany (2012), Kolekcja publiczna sztuki m.st. Warszawy (2012). Redaktorka wielu książek wydanych przez Fundację Bęc Zmiana, m.in. „Redukcja mikroprzestrzenie”, „Coś, które nadchodzi. Architektura XXI wieku”, „Eksperyment. Instrukcja obsługi”. Członkini Społecznej Rady Kultury przy prezydencie m.st. Warszawy.

Założycielka i wydawca ogólnopolskiego magazynu kulturalnego „Notes na 6 tygodni”. Wcześniej naczelna pierwszego popkulturalnego miesięcznika „Machina” (1998-2001), wicenaczelna tygodnika „Przekrój” (2003). Autorka licznych tekstów, wywiadów, reportaży, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych współczesnej kulturze popularnej.

Krzysztof Nawratek – architekt, urbanista, doktor nauk technicznych. Wykładał geografię społeczną na uniwersytecie w Rydze. Autor alternatywnego planu zagospodarowania przestrzennego Rygi. Od 2006 do 2008 r. mieszkał w Irlandii, gdzie pracował jako główny urbanista w firmie Colin Buchanan w Dublinie, a następnie jako pracownik naukowy w Instytucie Analiz Przestrzennych i Regionalnych na Uniwersytecie w Maynooth. Obecnie wykładowca architektury na Uniwersytecie w Plymouth w Wielkiej Brytanii. Autor książek: „Ideologie w przestrzeni. Próby demistyfikacji” (2005), „Miasto jako idea polityczna” (2008), „Dziury w całym. Wstęp do miejskich rewolucji” (2012).

Uczestnicy debaty:
Magdalena Sroka – Wiceprezydent Miasta Krakowa
Joanna Cichocka-Gula – Wiceprezydent Miasta Sopotu
Agnieszka Rek – Naczelnik Wydziału Kultury i Sportu w Sopocie
Zbigniew Buski – Dyrektor Państwowej Galerii w Sopocie
Lena Dula, Emilia Orzechowska -  Festiwal Artloop,  Sopot
Izabela Helbin – Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego
Agnieszka Łakoma – Główny Plastyk Miasta Krakowa
Małgorzata i Marcin Gołębiewscy – Grosch Art Boom Festival
Michał Bieniek, Katarzyna Młyńczak-Sachs – Przegląd Sztuki Survival,  Wrocław
Marta Skowrońska  – Warszawa w budowie, Warszawa
Michał Mioduszewski – Park Rzeźby na Bródnie, Warszawa
Aleksandra Szymańska  – Festiwal Narracje Gdańsk
Anna Hora, Dawid Nickel – Instytut Kultury Katowice – Miasto Ogrodów
Joanna Stembalska – biennale OUT OF STH,  Wrocław
Zuzanna Fogtt, Antoni Burzyński – Festiwal Sztuki Efemerycznej w Sokołowsku
Stanisław Ruksza -  Centrum Sztuki Współczesnej Kronika, Bytom
Maciej Frąckowiak -  Niewidzialne Miasto, Poznań
Paweł Jaworski – Fundacja Napraw Sobie Miasto, Katowice
Mikołaj Iwański – ekonomista, współpracownik Obiegu, członek AICA
Dawid Hajok – Gazeta Wyborcza, Kraków

PLAN DEBATY

* 7 czerwca (piątek)

Prezentacje najważniejszych wydarzeń public art w Polsce staną się pretekstem do dyskusji dotyczącej rozpoznania intencji artystów i producentów sztuki, polityki przestrzeni miejskiej. 

* godz. 15.00-17.00 – prezentacja festiwali i działań w przestrzeni publicznej 

- Michał Bieniek, Katarzyna Młyńczak-Sachs -  Przegląd Sztuki Survival, Wrocław
- Lena Dula, Emilia Orzechowska -  Festiwal Artloop,  Sopot
- Aleksandra Szymańska  – Festiwal Narracje, Gdańsk
- Marta Skowrońska  – Warszawa w budowie, Warszawa
- Michał Mioduszewski – Park Rzeźby na Bródnie, Warszawa
- Zuzanna Fogtt – Festiwal Sztuki Efemerycznej w Sokołowsku, Fundacja in Situ, Warszawa
- Anna Hora, Dawid Nickel – Instytut Kultury Katowice – Miasto Ogrodów, Katowice
- Paweł Jaworski – Fundacja Napraw Sobie Miasto, Katowice
- Joanna Stembalska – biennale OUT OF STH, Wrocław
- Maciej Frąckowiak -  Niewidzialne Miasto, Poznań

* godz. 17. 00-17.15 – przerwa

* godz. 17.15-19.00 – dyskusja i podsumowanie

 

* 8 czerwca (sobota)

Drugiego dnia debaty gościem specjalnym będzie Krzysztof Nawratek, autor książki „Dziury w całym, wstęp do miejskich rewolucji”. Dyskusja będzie dotyczyć zagadnień partycypacji jako często fetyszyzowanej formy kontaktu z odbiorcą, festiwalizacji życia kulturalnego miast. Do udziału w debacie została zaproszona Wiceprezydent Magda Sroka, Główny Plastyk Miasta, radni Miasta Krakowa, radni dzielnicy Podgórze i Nowa Huta.

* godz. 16.00-17.00 – wykład Krzysztofa Nawratka, dyskusja

* godz. 17.00-17.15 przerwa

* godz. 17.15-19.00 dyskusja, podsumowanie

 

Organizatorem festiwalu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, partnerem Fundacja Wschód Sztuki. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Małgorzata Gołębiewska.

www.artboomfestival.pl

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.