Design dla niezaawansowanych # 4 – wykład i warsztaty

* POZNAŃ
* Fundacja SPOT., ul. Dolna Wilda 87
* z cyklu: Design dla niezaawansowanych
* wykład: Marek Cecuła – „Cykle ceramiki”
* 11 października 2012 r. (czwartek), godz. 18.00
* warsztaty: Tymek Jezierski – „Porcelanowa ilustracja”
* 12 października 2012 r. (piątek), godz. 14.00-20.00

*

Projekt „Design dla niezaawansowanych” ma na celu upowszechnienie zagadnień związanych z teoretyczną i praktyczną stroną designu wśród mieszkańców Poznania. Część teoretyczna projektu w postaci wykładów ma stworzyć ramę dla działań praktycznych w czasie warsztatów. Wykłady będą miały za zadanie prezentację fenomenu designu z różnych perspektyw: krytyków designu, osób prowadzących galerie designu, kuratorów, znawców historii designu, teoretyków kultury i samych projektantów. W strukturę projektu wpisane zostało stworzenie swoistej platformy dyskusji oraz konfrontacji wyobrażeń przeciętnych poznaniaków z wyobrażeniami specjalistów. Cykliczna formuła oraz otwarty charakter poszczególnych spotkań, rozpoczynanych wykładem, będzie również sprzyjać nawiązywaniu kontaktów pomiędzy projektantami, teoretykami i użytkownikami designu.

wykład: Marek Cecuła – „Cykle ceramiki”
* 11 października 2012 r. (czwartek), godz. 18.00
* wstęp wolny

W pierwszej części programu pokazany będzie ręczny proces produkcji porcelany od jej początków w Chinach, aż po dzisiejszy zautomatyzowany przemysł. W drugiej części przedstawione będą najnowsze osiągnięcia współczesnych designerów pod tytułem “Ceramika XXI w.”

Celem wykładu jest pokazanie jak szeroki i różnorodny jest zakres tego najstarszego rzemiosła oraz jakie miejsce zajmuje on we współczesnej kulturze.

prof. Marek Cecuła, artysta ceramik, projektant. Założyciel Design Centrum Kielce. Od 16. roku życia mieszkał w Izraelu, potem w Brazylii, aż w 1978 r. osiadł w Nowym Jorku, gdzie założył firmę Modus Design. W latach 1985-2004 dziekan Wydziału Ceramiki w Parsons School of Design w Nowym Jorku i profesor w National Collage of Art and Design w Bergen (Norwegia).

*

* warsztaty: Tymek Jezierski – „Porcelanowa ilustracja”
* 12 października 2012 r. (piątek), godz. 14.00-20.00
* udział w warsztatach jest bezpłatny, zapisy: fundacja@spot.poznan.pl

Podczas warsztatów poruszone zostanie zagadnienie, jak ilustracja zmienia kształt i formę ceramiki.

Tymek Jezierski – rysownik, ilustrator, plakacista. Rocznik 1983. Mieszka i pracuje w Warszawie. Współpracuje z licznymi instytucjami kulturalnymi i wydawnictwami. Słynie z plakatów muzycznych dla klubu Chłodna25. Nagrodzony „Chimerą” za okładkę do „Architektury”. Uznany za jednego z 200 najlepszych ilustratorów przez LURZER’S ARCHIVE. Przez miesięcznik „Press zaliczony” do 11 najlepszych ilustratorów polskich. Od 2009 r. prowadzi agencję KissMyWall, zajmującą się autorskimi muralami i tapetami do mieszkań i biur. Ma na koncie wystawę indywidualną w galerii Starter w Warszawie.

Organizator: Fundacja SPOT.
Dofinansowano ze środków Miasta Poznania

 

 

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.