STGU – „Design dla wolności – wolność w designie” w Sztokholmie

* SZTOKHOLM
* Studio44, Tjärhovsgatan 44
* wystawa: Design dla wolności – wolność w designie. Polskie projektowanie graficzne 1981-2011
* 31 sierpnia – 15 września 2012 r.

*

Epigoni polskiej szkoły plakatu i pionierzy kapitalistycznej reklamy. Podziemne druki walczące i korporacyjne identyfikacje wizualne. Ikonografia narodowa i graficzna subwersja. Wystawa i projekt badawczy „Dizajn dla wolności – wolność w dizajnie” ukazuje i poddaje refleksji skomplikowane i nieoczywiste najnowsze dzieje polskiego projektowania graficznego wobec wciąż niedokończonego projektu transformacji. Wszystko to w kontekście skrajnie różnego od polskiego dizajnu w dojrzałej demokracji Szwecji.

Wystawa pokazuje polskie projektowanie graficzne ostatnich trzech dekad, okresu gwałtownych przemian politycznych, gospodarczych i społecznych. Założeniem projektu jest ukazanie, jak dizajn odzwierciedla te zmiany i jak w nich aktywnie uczestniczy. Punktem wyjścia dla wystawy jest teza, iż projektowanie graficzne jest zawsze uwikłane w dyskursy władzy i oporu. Wystawa ukazuje szerokie spektrum polskiej kultury wizualnej ostatnich trzydziestu lat: od podziemnych druków Solidarności, przez wernakularną reklamę lat 90., po artystyczne i wysmakowane druki powstałe w ostatniej dekadzie.

Wystawie towarzyszy aneks poświęcony projektowaniu w Szwecji, przygotowany we współpracy kuratorskiej z Sarą Kaaman i Martinem Falck ze Studia SM. Projekty na nim pokazane wchodzą w dialog z polskimi obiektami, pokazując nieoczywiste związki politycznie uwikłanego projektowania w krajach o diametralnie różnej politycznej historii i teraźniejszości. Ponadto, wystawa w Sztokholmie nawiązuje dialog ze szczególnym miejscem, w którym jest pokazywana. Oddolnie prowadzona galeria Studio 44 jest jedną z przestrzeni mieszczącej się w kamienicy artystycznej Kapsylen, której aktywistyczna tradycja, między innymi wydawnicza i drukarska, sięga lat 70. Oddolnie produkowane, walczące druki z Polski są zatem pokazywane w jednej z najważniejszych przestrzeni kultury alternatywnej w Sztokholmie.

„Dizajn dla wolności – wolność w dizajnie” stanowi jeden z elementów projektu budowania długoterminowej polsko-szwedzkiej współpracy w dziedzinie projektowania graficznego. Przy okazji wystawy planowany jest bogaty program wydarzeń towarzyszących, wśród których znajdą się wykłady dla studentów i szerokiej publiczności, debaty z udziałem gości z Polski i Szwecji, warsztat druku na zabytkowych maszynach, oprowadzania kuratorskie, a także program rozrywkowy: Pecha Kucha organizowana we współpracy ze Svensk Form oraz koncert-performance Grzegorza Laszuka, który odbędzie się podczas wernisażu. Wśród gości z Polski znajdą się: Piotr Rypson, Jacek Mrowczyk, Agata „Endo” Nowicka, Agata Nowotny i inni. Wystawie towarzyszy anglojęzyczny katalog oraz reader, które mają eksperymentalną formę ręcznie wykonanego zina, dzięki czemu każdy egzemplarz jest unikatowy. Katalog oraz inne publikacje i gadżety związane z polskim projektowaniem graficznym będą dostępne w sklepiku znajdującym się na miejscu wystawy.

Organizator: Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej
Współorganizator: Instytut Polski w Sztokholmie
Finansowanie: Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Polski w Sztokholmie
Kuratorzy: Agata Szydłowska, Rene Wawrzkiewicz
Pomysłodawcy: Rene Wawrzkiewicz, Michał Warda
Współpraca kuratorska w Szwecji: Sara Kaaman, Martin Falck
Współpraca: Anna Banaś
Partnerzy: Studio 44, Studio SM, Konstfack, Svensk Form
Sponsorzy: Browar Czarnków

 

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.