Dizajn stela

 

* CIESZYN
* Zamek Cieszyn
* wystawa: Dizajn stela
* 16 września – 30 października 2011 r.
* wernisaż: 16 września (piątek), godz. 17.00

*

16 września w Zamku Cieszyn otwarta zostanie wystawa „Dizajn stela”, prezentująca dokonania projektantów i firm ze Śląska Cieszyńskiego. A jest się czym chwalić! Wystawa to jedno z wydarzeń imprezy „Skarby z Cieszyńskiej Trówły”, prezentującej dorobek artystów i rzemieślników Śląska Cieszyńskiego z obu stron granicy.

Co ma wspólnego legenda polskiej grafiki użytkowej Karol Śliwka z grafikiem i muzykiem Wojciechem Kucharczykiem, projektantką mody Anną Cichá, ceramikiem Bogdanem Kosakiem, portalem DesignAlive oraz firmami: Paged Meble, Infobox, Reco, Pracownia Sprzętu Alpinistycznego Małachowski  i Skoczowską Fabryką Kapeluszy Polkap?  Łączy ich miejsce – pochodzą lub działają na Śląsku Cieszyńskim. Jednym słowem są „stela”, czyli po cieszyńsku „stąd”.  Ale to nie jedyny klucz, jakim kierowali się kuratorzy wystawy. Zaproszeni do udziału w wystawie projektanci i firmy, choć pochodzą z różnych pokoleń i reprezentują różne gałęzie designu, pokazują, na czym polega dobre projektowanie.

Na „Dizajn Stela” wystąpią:

Baby z Chłopem – grupa projektowa z Cieszyna. Zajmują się m.in. projektowaniem graficznym, kompleksową identyfikacją wizualną, projektowaniem stron www. Pokażą elementy identyfikacji 13. Przeglądu „Kino na granicy”, „Szybkiego Jelenia” oraz wydawnictwa. Grupa pełni rolę kuratora wystawy „Dizajn Stela”.

Marek Chmiel – projektant graficzny i entuzjasta typografii, pochodzi z Hawierzowa. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych i Wzornictwa w Bratysławie, studiował także w Danii. Na wystawie będzie można zobaczyć zestaw opakowań do herbaty oraz projekt wydawanego na Zaolziu Kalendarza Śląskiego 2010, w którym użył własnego kroju pisma.

Anna Cichá – studiowała Nowe Media i Projektowanie Mody na Uniwersytecie Tomasza Baty w Zlinie. Projektowała kostiumy do filmu  ”Młyn” oraz stroje dla zespołów muzycznych Eternal Seekers i Apatheia. Na wystawie pokaże kolekcje Eternal Seekers i CoCoat.

Anna Cichá, CoCoat

Ekodizajn – grupę tworzą Kamil Śliwka z Bażanowic i Kasia Nowak z Puńcowa. W trosce o środowisko naturalne projektują produkty z materiałów ponownie odzyskanych lub organicznych, jak np. Lampa Drum, Kalendarz Eco, Meble Magnetic.

Infobox – cieszyńska firma została założona w 2000 r. Dzięki współpracy z najlepszymi polskimi projektantami, w ciągu niespełna kilku lat zdobyła w Polsce na rynku kiosków multimedialnych pozycję lidera. Wystawa pokaże ich poprawiające jakość przestrzeni publicznej projekty.

Hanka Kaczerowska – pochodząca z Bielska-Białej, a mieszkająca w Cieszynie graficzka pod marką HANKOVE projektuje, wytwarza i sprzedaje: torebki, zabawki, dodatki z filcu lub owczej wełny. Zaprezentuje ręcznie szyte torebki.

Bogdan Kosak - mieszkający i pracujący obecnie w Cieszynie ceramik pokaże zupełnie nowy projekt – Filiżanki błękitnej oraz nagrodzony m.in. w konkursie „Śląska Rzecz” zestaw do kawy i herbaty „Tomaszów”.

Wojtek Kucharczyk – mieszkający w Skoczowie muzyk i niezależny freelancer grafik/plastyk. Jest m.in. autorem całościowej identyfikacji festiwali Ars Cameralis i OFF Festival, projektuje książki, okładki płytowe i plakaty. Zaprezentuje projekty okładek płyt oraz książkę „Na sam koniec”.

Paged Meble – działająca w Jasienicy fabryka słynie z 130-letniej tradycji produkcji mebli giętych, zarazem w każdej dziedzinie wybiega w przyszłość. Chętnie współpracuje z projektantami. Zaprezentuje tradycyjny fotek bujany oraz Komplet Xchair.

Pavel Noga – wykładowca i kierownik Pracowni Projektowania Graficznego na Uniwersytecie Ostrawskim, pisze do magazynów o sztuce i designie „Font” i „Typo” w Czechach oraz „Designum” w Słowacji. Zaprezentuje plakaty i System Informacji Miejskiej Ostrawy.

proj. Pavel Noga

Pracownia Sprzętu Alpinistycznego Małachowski – działająca w Dębowcu Pracownia zaprezentuje kombinezon alpinistyczny, który był testowany na K2 oraz kurtkę puchową. Zastosowano w nich nowatorską technologię thermoacitve.

Presso Media+Design – DesignAlive.pl – portal o ludziach, rzeczach, miejscach i wydarzeniach związanych z designem powstał w Cieszynie, ale dociera do tych, dla których ważne jest to, co ich otacza. Działa od października 2010 r., a grono jego czytelników stale rośnie.

Iwona Przybyła – pochodząca z Brennej studentka projektowania graficznego na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Zajmuje się typografią oraz projektowaniem opakowań i wydawnictw. Zaprezentuje koszulki typograficzne, haftowany kalendarz, opakowania na ciasteczka i bakalie.

Reco – cieszyński producent żeliwnych kotłów na paliwa stałe, wyznaczających nowe standardy estetyki i funkcjonalności w branży grzewczej. Laureat ostatniej edycji konkursu „Śląska Rzecz”. Jak projektowanie przekłada się na ich produkty będzie można się przekonać na wystawie.

Skoczowska Fabryka Kapeluszy Polkap – to jedna z niewielu firm na świecie i jedyna w Polsce produkująca kapelusze z filcu włosowego oraz wełnianego z zachowaniem tradycyjnej technologii. Każdy kapelusz zasługuje na miano rękodzieła, choć rocznie produkuje ich 300 tysięcy. Przykładowe produkty zobaczymy na wystawie.

Karol Śliwka – pochodzący z Harbutowic koło Skoczowa projektant grafiki użytkowej. Jest autorem ponad 450 wdrożonych znaków graficznych i zdobywca ponad 100 nagród i wyróżnień. Na wystawie zobaczymy znane wszystkim logo PKO, opakowanie wody kolońskiej Wars oraz kolekcję znaczków pocztowych  „Żubry” jego autorstwa.

Znaczki pocztowe "Żubry", proj. Karol Śliwka

 

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.