Dni Dizajnu w Stalowej Woli – Dizajn w przestrzeni moderny

* STALOWA WOLA
* Muzeum Regionalne, ul. Sandomierska 1
* wydarzenie: Dni Dizajnu w Stalowej Woli – Dizajn w przestrzeni moderny
* 26-28 kwietnia 2013 r.
* portal DesignAttack.pl patronuje wydarzeniu

*

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli zaprasza na pierwszą edycję Dni Dizajnu. Wydarzenie to ma na celu popularyzację wśród mieszkańców Stalowej Woli współczesnego dizajnu, wzornictwa i architektury modernistycznej. Organizatorzy liczą również na zainteresowanie przedsięwzięciem mieszkańców innych regionów kraju zainteresowanych architekturą i sztuką.

dni_dizajnu

Unikalne, modernistyczne miasto Stalowa Wola jest doskonałym miejscem działań, których celem jest obudzenie świadomości i wrażliwości na nowoczesną sztukę. Zaprojektowana zgodnie z zasadami przedwojennej urbanistyki i zbudowana od podstaw Stalowa Wola była jedną z największych inwestycji gospodarczych II Rzeczypospolitej. Do dziś urzeka nowoczesnymi rozwiązaniami urbanistycznymi i przemyślaną architekturą. Budowniczym miasta udało się połączyć nowoczesność i funkcjonalność z dekoracyjnością stylu art-déco. Jest więc czymś oczywistym, że władze i instytucje kulturalne miasta uznawanego za ikonę modernizmu promują dziś dobre wzornictwo i rozwiązania architektoniczne, staranne kształtowanie przestrzeni, przemyślane użycie materiałów, kreatywne, świadome i nowoczesne podejście do otoczenia.

Podczas Dni Dizajnu – Dizajn w przestrzeni moderny – przypomnimy niepowtarzalne założenia urbanistyczne i architekturę tego przemysłowego miasta, które do dnia dzisiejszego z powodzeniem spełniają funkcje określone przez twórców i wpływają na jakość życia mieszkańców. Chcemy też zwrócić uwagę na znaczenie dizajnu w naszym otoczeniu, bo przecież wzornictwo to nic innego jak świadome projektowanie otaczającej nas przestrzeni – wyjaśnia Lucyna Mizera, dyrektor Muzeum Regionalnego.

Stalowa Wola chce promować dobre wzornictwo, świadome kształtowanie przestrzeni, nowoczesne podejście do otoczenia i przedmiotów codziennego użytku. Chce też zachęcić mieszkańców miasta do dialogu na temat roli wzornictwa w życiu codziennym. Do spojrzenia na otaczającą ich przestrzeń i dostrzeżenia pozytywnych aspektów życia w modernistycznym mieście. Zdaniem organizatorów Dni Dizajnu musimy nauczyć się korzystać z dobrych rozwiązań projektowych, zarówno w skali pojedynczego przedmiotu, jak i przy kształtowaniu przestrzeni miejskiej.

W ramach I edycji Dni Dizajnu będzie możliwość zobaczenia wystaw dizajnu, wzięcia udziału w wycieczce DizajnBUS-em po przedwojennych dzielnicach miasta oraz udziału w panelu dyskusyjnym na temat estetyki przestrzeni Stalowej Woli. Ponadto dla dzieci i młodzieży przygotowano serię ciekawych warsztatów, które poprowadzą kuratorzy i projektanci wystaw.

PROGRAM

* wystawa: Nieświadomość zbiorowa
* 26 kwietnia – 19 maja 2013 r.
* kuratorzy i projektanci: Kosmos Project (Maciej Jelski, Ewa Bochen) 

Wystawa z pogranicza dizajnu i sztuki, pierwszy raz pokazywana w Polsce. Ukazuje wyjątkowość korzeni polskiej kultury materialnej i duchowej, przez odwołanie się do starosłowiańskich tradycji. Za pomocą języka współczesnego dizajnu przedstawione zostały dawne obrzędy dziadów i sobótki. Do wytworzenia przedmiotów zastosowano tradycyjne techniki rzemieślnicze: wikliniarstwo, wyplatanie ze słomy oraz tkactwo. Projektanci poszukiwali takich form, motywów i technik, które pozwoliłyby oddać atmosferę rytuału, jego energię i siłę oddziaływania. 

*

Bartek Mejor, Matrix 1. Fot. Wawrzyniec Skoczylas

Bartek Mejor, Matrix 1. Fot. Wawrzyniec Skoczylas

* wystawa: Kto ty jesteś?
* 26 kwietnia – 19 maja 2013 r.
* kuratorki: Agnieszka Jacobson–Cielecka, Klara Czerniewska

Wystawa jest prezentacją prac projektantów urodzonych w latach 1950-1985 mieszkających w różnych krajach, którzy zajmują się odrębnymi dziedzinami designu, 2d i 3d. To bardzo niejednorodna grupa i różnorakie prace. Jakie jest zatem spoiwo wystawy? Wszyscy są w jakiejś mierze polskimi projektantami. W jakiej? Nie sposób określić. Ich historie są różne. Związki z Polską także. Jedno jest pewne: to utalentowani twórcy, z których my Polacy możemy być dumni, a ich prace i projekty warte są poznania.

Ekspozycja skłania do postawienia wielu pytań – czy tożsamość twórców w czasach globalizacji jest widoczna w projektowanych przez nich przedmiotach?; czy ma wpływ na to, co projektują i w jaki sposób?

Filip Pągowski, logo CdGplay

Filip Pągowski, logo CdGplay

*

* wystawa: Ilustrowany elementarz dizajnu
* 26 kwietnia – 19 maja 2013 r.
* kuratorka: Ewa Solarz

Ikony światowego designu widziane oczami najlepszych polskich ilustratorów książek młodego pokolenia. Wystawa prezentuje „wszechobecność” designu, uświadamia młodemu widzowi, że wszystko co nas otacza zostało zaprojektowane; czasem stało się kanonem designu, czasem po prostu przedmiotem, którym posługujemy się na co dzień. Wystawie towarzyszy książka „Ilustrowany elementarz dizajnu” (autorka Ewa Solarz, wydawca „Wytwórnia”), zorganizowane będą także warsztaty dla dzieci. 

Czekolada, rys. Agata Dudek

Czekolada, il. Agata Dudek

Jak pisze kuratorka wystawy: Wystawa to zbiór 100 przedmiotów, od małych – jak spinacz do papieru, po duże jak samolot; są wśród nich ołówek z gumką i hula hoop, wiadro i temperówka. Do współpracy zaprosiłam 25 polskich ilustratorów. Utalentowanych grafików młodego pokolenia. Każdy z nich narysował po cztery przedmioty. Prezentujemy je na wystawie według kolejności alfabetycznej, jak to w elementarzu.

*

* Warsztaty dla studentów: Komunikacja wizualna w Stalowej Woli
* 27 kwietnia (sobota)
* prowadzenie: Paweł Grobelny, Jolanta Starzak

Warsztaty dla studentów szkół projektowych, prowadzone przez specjalistów w zakresie współczesnego dizajnu oraz znawców stalowowolskiej architektury modernistycznej. Tematem warsztatów będzie komunikacja wizualna w przedwojennych dzielnicach Stalowej Woli. Studenci spróbują odpowiedzieć na pytania: jak przeprojektować przestrzeń, by przy ograniczonych nakładach finansowych uczynić ją bardziej przyjazną i czytelną dla mieszkańców i przyjezdnych? Jak z modernistycznej dzielnicy uczynić wizytówkę miasta? Jak poprawić system oznakowania przestrzeni, by lepiej służył możliwie najszerszej grupie użytkowników i ułatwiał poruszanie się po mieście?

*

* DizajnBUS
* start: parking przy hotelu Hutnik
* 27 kwietnia (sobota), godz. 15.00

* zapisy: tel. 15/ 842 00 42

Specjalnie oznakowany autobus w sobotę zabierze mieszkańców i zainteresowanych na wycieczkę po przedwojennych dzielnicach miasta, by mogli zapoznać się z unikatową urbanistyką i architekturą modernizmu z czasów narodzin Stalowej Woli.

Ostatnim przystankiem DizajnBUSu będzie wystawa „COP dla przyszłości”, przy ul. Hutniczej 17. Tam, o godz. 17.00 odbędzie się otwarty dla wszystkich panel dyskusyjny z wykładami na temat miasta i jego estetyki. Będzie to doskonała okazja by dowiedzieć się więcej na temat świadomego kształtowania przestrzeni miast polskich i europejskich, wysłuchać opinii osób z zewnątrz i zabrać głos w dyskusji.

*

Panel dyskusyjny i wykłady: Stalowa Wola – Estetyka przestrzeni miejskiej
* 27 kwietnia (sobota), godz. 
17.00-19.00

Zaproszeni goście będą dyskutować o międzywojennych wzorach projektowych, do dziś czytelnych w przestrzeni miejskiej, oraz współczesnym projektowaniu i wzornictwie. Uczestnicy zastanowią się, czy Stalową Wolę można traktować jako wzór miasta funkcjonalnego? Czy zastosowane tu rozwiązania są nadal aktualne?

Do wygłoszenia wykładów zaproszeni zostali specjaliści zajmujący się na co dzień architekturą, sztuką i sprawami przestrzeni miejskiej:

Jolanta Starzak oraz Dawid Strębicki – architekci, wykładowcy na uniwersytetach w Holandii, Belgii i Poznaniu, prowadzący własną pracownię projektową w Poznaniu – tytuł wykładu: O cierpliwości i zrównoważonym rozwoju.

Jakub Woynarowski – artysta związany ze Stalową Wolą, rysownik, designer, podejmujący zróżnicowane działania w przestrzeni miejskiej – tytuł wykładu: Uzbrojony ogród. Stalowa Wola jako projekt estetyczny i polityczny.

Dyskusję moderować będzie Agnieszka Rasmus-Zgorzelska – dziennikarka, autorka tekstów o architekturze i designie w pismach branżowych i popularnych (m.in. „Architektura-murator“, „2+3d”, „City Magazine”, „Dobre Wnętrze”, „Dziennik”, „Elle Decoration”, „Ozon”, „Film”, „Wprost” i „Przekrój“)

*

dni_dizajnu_dzieci

* warsztaty dla dzieci:  W poszukiwaniu kwiatu paproci oraz Ilustrowany elementarz dizajnu
* 26 kwietnia (piątek), godz. 16.00-19.00

Warsztaty W poszukiwaniu kwiatu paproci poprowadzą kuratorzy z grupy projektowej Kosmos Project. Podczas zajęć uczestnicy, po wysłuchaniu legendy o kwiecie paproci, będą tworzyć instalacje świetlne inspirowane tajemniczym światem roślin. Wraz z projektantami zastanawiać się będą nad możliwością wykorzystania kształtów występujących w naturze do stworzenia przedmiotów użytkowych. Zestawienie bionicznych i geometrycznych kształtów, światła i cienia, technologii i natury przybliży uczestnikom warsztat pracy projektanta – sposoby poszukiwania formy i rozwiązania problemów technicznych.

Sobotka

Natomiast na warsztatach prowadzonych przez kuratorkę i autorkę książki Ilustrowany elementarz dizajnu dzieci dowiedzą się m.in. dlaczego pan Wedel podpisywał każdą czekoladę, kto wynalazł długopis, do jakich owoców nawiązuje kształt butelki Coca-Coli, do czego Filipińczykom służyło jojo i dlaczego pewien Amerykanin wymyślił plaster z opatrunkiem. Na koniec dzieci same wymyślą i narysują przedmiot na swoją ulubioną literę z alfabetu.

Butelka, il. Ada Bucholc

Butelka, il. Ada Bucholc

* warsztaty dla dzieci: Przemysłowe formobranie
* COP dla przyszłości, ul. Hutnicza 17

* 27 kwietnia (sobota), godz. 17.00-19.00 

Uczestnicy będą bawić się w poszukiwaczy figur geometrycznych. Wszystkie figury geometryczne, które uda się dostrzec i odnaleźć w przedmiotach z wystawy zostaną przerysowane i zaprojektowane na nowo, tak by nad im bardziej współczesną formę.

 

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.