Dobry Wzór 2012 – wyniki i wystawa pokonkursowa

* WARSZAWA
* Instytut Wzornictwa Przemysłowego, ul. Świętojerska 5/7
* wystawa pokonkursowa: Dobry Wzór 2012
* 12 września – 9 grudnia 2012 r.

*

Po burzliwych obradach międzynarodowe jury pod przewodnictwem Katarzyny Rzehak, dyrektor Pionu Promocji Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, przyznało nagrody w tegorocznej edycji konkursu Dobry Wzór.


DOBRY WZÓR 2012 w Sferze Domu otrzymuje:

 

FGH-V GALERIA okno dachowe balkonowe
Producent FAKRO Sp. z o.o.
Projekt Henryk Musiał Dyrektor Działu Badań i Rozwoju FAKRO

Uzasadnienie: Jury zwróciło uwagę na innowacyjną koncepcję składanego balkonu na skośnej powierzchni dachu. Dotychczas przestrzeń pod skosami była powierzchnią niewykorzystaną, a balkony można było montować jedynie na ścianach pionowych. Firma Fakro i jej dział badań i rozwoju w odważny sposób przełamali stereotyp, tworząc produkt nowoczesny, praktyczny i udowadniający, że „balkonu na dachu” to rozwiązanie nie tylko możliwe, ale i bardzo praktyczne.

*

DOBRY WZÓR 2012 w Sferze Domu otrzymuje:

UNI umywalka
Producent: Marmorin Sp z o.o.
Projekt: Anna Dul

 

uni_umywalka

Uzasadnienie: Jury podkreśliło uniwersalny wymiar umywalki UNI. To produkt zaprojektowany z myślą o osobach starszych i niepełnosprawnych, ale z przyjemnością korzystać będą z niego także osoby w pełni sprawne. Design umywalki, jej estetyka nie stygmatyzuje użytkowników z ograniczoną sprawnością. Wykonana z gładkiego i ciepłego tworzywa, ma uchwyty wycięte w powierzchniach blatów, co jest miłą odmianą od zimnych i metalowych poręczy montowanych w łazienkach dla osób niepełnosprawnych. Produkt wrażliwy i autentycznie integrujący.

*

DOBRY WZÓR 2012 w Sferze Pracy otrzymuje:

NUUR stół marki ARPER
Dystrybutor: Marro Sp. z o.o.
Projekt: Simon Pengelly

Uzasadnienie: Jury zwróciło uwagę na wysoką wartość projektową stołu NUUR.  Stół NUUR to już klasyk designu, o doskonałej minimalistycznej formie odpowiadającej wymaganiom estetycznym współczesnych użytkowników. Osiągnięcia technologiczne i materiałowe ostatnich lat pozwoliły na uzyskanie wyjątkowo cienkiej i wytrzymałej powierzchni blatu, przy czym jego wytrzymałość spełnia wszystkie normy stołów do pracy i użytku domowego.

*

DOBRY WZÓR 2012 w Sferze Pracy otrzymuje:

Mojo 3D Printer drukarka 3D marki Stratasys Inc.
Dystrybutor: ProSolutions Majewscy Sp. j.
Projekt: Zarządzający – Mateusz Majewski

Uzasadnienie: Jury dostrzegło w drukarce Mojo (czytaj Modżo) produkt symbol XXI wieku. Drukarka tworząca modele trójwymiarowe za dziesięć lat zrewolucjonizuje sferę projektowania i nasze życie w ogóle, będzie dobrem ogólnodostępnym wpływającym na demokratyzację i indywidualizację procesu projektowania dotychczas zastrzeżonego tylko dla projektantów dysponujących odpowiednimi technologiami. Drukarka trójwymiarowa to rewolucyjny wynalazek na miarę komputerów osobistych i telefonów komórkowych.

*

DOBRY WZÓR 2012 w Sferze Publicznej otrzymuje:

 

FELIX 8X8 lotniskowy pojazd ratowniczo-gaśniczy
Producent: Wawrzaszek ISS Sp. z o.o.
Projekt: główny projektant – Agnieszka Fujak, konstruktor prowadzący – Aleksander Kłusak

Uzasadnienie: Jury zwróciło uwagę na unikatowość na polskim rynku produktu o tak zaawansowanych rozwiązaniach technologicznych. Felix 8X8  łączy niezwykle różnorodne sprawności i funkcje, z których wszystkie zostały zaprojektowane zgodnie z najnowszymi osiągnięciami światowej myśli technicznej. Pojazd spełnia wszystkie wymagania stawiane samochodom ratowniczo-gaśniczym, łącząc walory użytkowe z estetycznymi.

*

DOBRY WZÓR 2012 w Sferze Publicznej otrzymuje:

FLASH DQ HB 886 oprawa oświetleniowa
Producent: LUG Light Factory Sp z o.o.
Projekt: Michał Romaniuk

Uzasadnienie: Jury doceniło rzadką na polskim rynku jakość techniczną i wzorniczą lampy Flash DQ HB 886. Lampa nawiązuje do opraw przemysłowych typu high Bay i jest przeznaczona do oświetlania wielkopowierzchniowych pomieszczeń komercyjnych: sklepów, sal konferencyjnych, klubów. Zachowując wszystkie cechy techniczne oświetlenia przemysłowego, ma nowoczesny, zgodny z trendami look.

*

DOBRY WZÓR 2012 w Sferze Usług otrzymuje:

Paczkomaty InPost, system skrytek pocztowych
Producent: Grupa Integer.pl
Projekt: Grupa Integer.pl

Paczkomaty-InPost

Uzasadnienie: Jury zwróciło uwagę na to, że system INPOST wychodzi naprzeciw nowym potrzebom rynku, których nie zaspakaja tradycyjna poczta. To kompleksowy projekt usługi kurierskiej, która pozwala na obniżenie kosztów przesyłki przy jednoczesnej wygodzie użytkowania. Idealne rozwiązanie przy zakupach on-line, wygrywające z tradycyjną pocztą zautomatyzowanym procesem nadania i odbioru przesyłki. Usługa doskonale dopasowana do potrzeb nowoczesnych użytkowników, przyjazna, intuicyjna, oszczędzająca czas.

*

DESIGNER ROKU 2012 – nagroda specjalna prezesa IWP dla najlepszego polskiego projektanta – Piotr Kuchciński

Jest z wykształcenia inżynierem architektem. Początek jego kariery to praca w jednym z poznańskich biur architektonicznych, gdzie przygotowywał projekty urbanistyczne, koncepcje osiedli mieszkaniowych oraz budynków użyteczności publicznej. Dopiero po tym „architektonicznym wstępie” trafił do firm meblarskich. Ale to właśnie spojrzenie architekta pozwala mu tworzyć meble na wskroś uniwersalne, doskonale dopasowane do potrzeb rynku, a jednak z wyraźnym indywidualnym charakterem, zdominowanym przez skłonność do geometrycznych i uproszczonych form.

Należy zwrócić uwagę na moment, w którym Piotr Kuchciński i jego pokolenie pojawia się na rynku producentów mebli. Pierwsze lata XXI wieku to w Polsce czas pionierskiej pracy projektantów z komercyjnymi przedsiębiorcami. Walka o miejsce projektanta w procesie tworzenia nowego produktu. I tu Piotr Kuchciński ma ogromne zasługi jako designer kształtujący wizerunek mocnych marek Balma i Noti.

Swój pierwszy zestaw mebli gabinetowych zaprojektował w 2001 r., a już w 2004 był w finale konkursu Dobry Wzór z kolekcją mebli gabinetowych XEON i fotelami LINUS. W 2005 r. IWP wyróżniło jego kolekcję gabinetową MIXT , w 2006 – meble BLOC, a w 2007 – meble do mieszkań COMPLI. W 2010 r. wśród finalistów Dobrego Wzoru była jego kolekcja biurowa SIMPLIC.

Meble Kuchcińskiego stają się ikonami polskiego designu. Są pokazywane na wystawach polskiego wzornictwa za granicą, mają swoje miejsce we współczesnych opracowaniach książkowych, meblują biura renomowanych firm. W słynnym już wyposażeniu Instytutu Polskiego w Sztokholmie znajduje się jego kolekcja Mixt.

Kuchciński to osobowość indywidualna, ale wrażliwie obserwująca rynek, projektant tworzący meble proste, bezpretensjonalne i nowoczesne, doskonale spełniające oczekiwania użytkowników.

W tegorocznym konkursie Dobry Wzór mamy dwie prace Piotra Kuchcińskiego: fotel FAN zaprojektowany dla firmy PROFIm oraz kolekcja 4 YOU współprojektowana z Joanną Leciejewską dla firmy Meble Vox. FAN ma szansę stać się kolejną ikoną polskiego designu – jego doskonała, lekka i wpadająca w oko forma ma wszystkie cechy rynkowego przeboju.

Z kolei 4 YOU to kompaktowy program pozwalający umeblować małą przestrzeń mieszkalną w sposób funkcjonalny i bardzo estetyczny. To nie tylko dobrze zaprojektowane meble, ale także rozwiązanie problemu małych przestrzeni i budżetów ludzi na starcie.

Instytut Wzornictwa Przemysłowego ma w swojej ponad 60-letniej tradycji promocję designu rozumianego jako sposób na rozwiązywanie problemów, w tym, w dostępnej dla siebie skali, problemów społecznych. Dlatego sposób myślenia i projektowania Piotra Kuchcińskiego jest Instytutowi szczególnie bliski. I właśnie za te wartości prezes IWP wyróżnia go w tym roku swoją nagrodą.

*

WZÓR ROKU 2012 nagroda specjalna Ministra Gospodarki dla najlepszego produktu zaprojektowanego przez polskiego projektanta i wyprodukowanego przez polskiego przedsiębiorcę dla:

 

FELIX 8X8 lotniskowy pojazd ratowniczo-gaśniczy
Producent: Wawrzaszek ISS Sp. z o.o.
Projekt: główny projektant – Agnieszka Fujak, konstruktor prowadzący – Aleksander Kłusak

Uzasadnienie: FELIX 8X8 lotniskowy pojazd ratowniczo-gaśniczy, 2012 został zaprojektowany i wyprodukowany w Polsce. To jeden z najlepszych dowodów mocnej pozycji polskiej myśli technicznej, jej rozwoju, możliwości i pozycji. Pojazd został wyposażony w sprzęt najwyższej klasy, wszechstronny i zaawansowany technologicznie. Pojazd ma dwa niezależne silniki Volvo o mocy 700 KM. W czasie dojazdu mogą one pracować równolegle – aby zapewnić szybszą jazdę, lub oddzielnie – aby zapewnić jazdę i napęd autopompy i innych urządzeń. Układ napędowy 8×8 z dwiema skrętnymi osiami ułatwia manewrowanie na małej przestrzeni. Mimo 50-tonowej masy, wóz przyspiesza od 0 do 80 km/h poniżej 20 sekund i może się rozpędzić nawet do 135 km/h. W wyposażeniu są m.in. autopompy, które są w stanie użyć 10 tysięcy litrów wody na minutę.

*

Jury konkursu Dobry Wzór 2012

Przewodnicząca Katarzyna Rzehak dyrektor Pionu Promocji IWP
Otylia Trzaskalska-Stroińska – zastępca dyrektora Departamentu Innowacji i Przemysłu w Ministerstwie Gospodarki
dr Alek Tarkowski – dyrektor Centrum Cyfrowego Projektu: Polska
Agnieszka Gapys – dyrektor Biura Marketingu i Promocji w Agencji Rozwoju Przemysłu
Monika Dyląg-Sajór – dyrektor Departamentu Komunikacji Zewnętrznej w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości
dr Lidia Adamska – członek Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie
Piotr Pawłowski – prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji
Michał Stefanowski – wiceprezes Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych
Peter Van Riet – belgijski projektant, szef Studio Peter Van Riet
Natasha Montgomery – Specjalista praktyk w dziedzinie wzornictwa i zarządzania wzornictwem, pracuje w Wielkiej Brytanii i USA

Zespół ekspertów IWP:
dr Iwona Palczewska – dyrektor Pionu Badań i Rozwoju IWP
Itta Karpowicz-Starek – architekt wnętrz
Ewa Szyszka-Oczkowska – projektantka, specjalista w Dziale Upowszechniania Wzornictwa IWP
Ewa Siemieńska – specjalista ds. upowszechniania wzornictwa, IWP
Katarzyna Koprowska – projektantka, laureatka konkursu Young Design 2012

*

W tym roku do finału konkursu z 187 zgłoszonych przeszło 91 produktów i usług. Na wystawie zaprezentują się 84 firmy, z których aż 69 to firmy polskie.

Uderza liczba produktów w Sferze domu. Jest ich aż 58. Są wśród nich, jak co roku, meble, wyposażenie łazienek, agd, rtv, ale są też zabawki, fotelik dziecięcy, jest nawet samochód osobowy. Jest płaska wtyczka i ogrodowy wąż do podlewania, który się nie zwija, nie zamarza i nie zanieczyszcza wody.

Oczywiście mamy też produkty ekskluzywne: luksusowe meble, drogie wyposażenie łazienek i kuchni, zaawansowany sprzęt komputerowy. Te produkty to często technologiczna awangarda czy reprezentacja najnowszych trendów stylistycznych. Mocne marki, z dobrą sprzedażą na naszym rynku. Pokazujemy je z dumą, bo chociaż na razie nie są to produkty masowe i nie stać na nie przeciętnego Polaka, ale to one wyznaczają przyszłość.

Zwracamy też uwagę na umywalkę marki Koło, którą zaprojektował sam Antonio Citterio i która kosztuje niewiele ponad 150 euro!

W Sferze pracy najlepiej widać postęp technologiczny. Wśród produktów jest drukarka Mojo 3D (marki Stratasys Inc., z 2012 r.), dzięki której nie drukujemy na papierze, tylko „wykonujemy model 3D ze specjalnej masy”. Zamiast klasycznego biurka pojawia się jeżdżący stolik pod laptopa – bo skoro już używamy bezprzewodowych laptopów, to nie po to, żeby siedzieć z nimi przy biurku w tym samym miejscu. Jest wózek widłowy firmy Still i stacja robocza firmy Hewlett-Packard. Tak różne produkty, jak różnie możemy dziś rozumieć sferę pracy.

Bardzo ciekawa jest w tym roku Sfera usług. Pokazuje, że zgodnie z prognozami ekonomistów, ten segment rynku jest przyszłością gospodarki. Program „Test zużycia wody i audyt wodny”, pozwalający znaleźć w domu czy w biurze obszary marnotrawienia wody i energii do jej podgrzania, to usługa wychodząca naprzeciw nie tylko trendom, ale przede wszystkim kryzysowi. Usługa, dzięki której możemy zamówić intencje mszalne przez Internet dowodzi, że nowoczesne technologie i myślenie biznesowe dociera także do sfery życia religijnego Polaków.

Często zgłoszone produkty łączą cechy kilku sfer. Tak jest na przykład w przypadku paczkomatu InPost, który jest produktem sfery publicznej i do niej został zgłoszony, ale jest również świetnie zaprojektowaną usługą i jako taką oceniało go jury. Zamiast „stać na poczcie”, możemy wrzucić przesyłkę do systemu, który obsługuje wszystko błyskawicznie i informuje adresata o oczekującej przesyłce sms-em.

Tegorocznym hitem Sfery publicznej jest niewątpliwie lotniskowy pojazd ratowniczo-gaśniczy Felix 8X8 wyprodukowany przez firmę Wawrzaszek ISS Sp. z o.o., którego głównym projektantem jest Agnieszka Fujak. Ten polski produkt kosztuje okrągły milion euro i zainteresowanie nim jest bardzo duże.

Kurator: Katarzyna Rzehak, IWP
Komisarz: Anna Weresińska, IWP
Teksty: Ewa Siemieńska, IWP
Projekt wystawy: Marta Niemywska, Dawid Grynasz

*

Month: Year:
« Prev June 2018 Next »
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
        1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
Category Key
 Bizuteria
 Inne
 Komiks, rysunek, ilustracja
 Logo, identyfikacja
 Moda
 Mural, elewacja, street art
 Nabor na wystawe
 Obiekt, mebel, urzadzenie
 Opakowania
 Plakat, billboard
 Wnetrza

 

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.