Etno-projekt – nabór do III edycji

(termin nadsyłania portfolio: do 23 czerwca 2013 r.)

*

Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna z Warszawy już po raz trzeci zaprasza do wzięcia udziału w międzynarodowym projekcie „Etno-projekt. Polsko-białoruskie inspiracje etniczne w designie młodych”.

etno-projekt_III_edycja_logo_pl1

Naszym głównym celem jest inspiracja w różnych jej wymiarach. Współpraca między młodymi projektantami z Polski i Białorusi da możliwość wymiany doświadczeń i pomysłów na działania. Wspólna podróż przez oba kraje pozwoli poznać lepiej ich tradycyjną kulturę ludową, a zawarte w programie warsztaty i spotkania wesprą rozwijanie umiejętności twórczego jej przetwarzania. Odnosimy się w ten sposób do nurtu w projektowaniu nazywanego „etnodizajnem”, który dla nas staje się pretekstem do międzykulturowego spotkania i dyskusji o sposobach nawiązywania do dziedzictwa kulturowego we współczesnym designie.

etno-projekt_III_edycja_logo_pl SONY DSC

Projekt skierowany jest do młodych projektantów związanych z takimi kierunkami, jak wzornictwo przemysłowe, grafika użytkowa, projektowanie ubioru oraz architektura i architektura wnętrz. Zapraszamy studentów i absolwentów – osoby, które ukończyły co najmniej drugi rok studiów, ale nie przekroczyły jeszcze 30. roku życia. Podobnie jak przy poprzednich edycjach, tak i tym razem, w drodze rekrutacji wyłonimy 16 uczestników – 8 z Polski i 8 z Białorusi.

Etnoprojekt-01

W ramach projektu udamy się w piętnastodniową podróż po obu krajach, podczas której odwiedzimy różne miejsca, poznamy ludzi i ich działania, które uznaliśmy za szczególnie ciekawe i inspirujące dla rozwoju etnodizajnu. Na trasie w tym roku znalazły się m.in.: Mińsk, Homel, Brześć, Podlasie, Kurpie i Warszawa, w której na początku września będziemy uczestniczyć w „Wawa Design Fesival”. W programie wyjazdu zaplanowane są wykłady, warsztaty, spotkania, spacery, wycieczki, konsultacje oraz czas na pracę indywidualną. Młodzi projektanci będą pracować zarówno pod okiem twórców ludowych, rzemieślników, jak i współczesnych projektantów i teoretyków. Odwiedzą muzea, skanseny oraz warsztaty twórców.

SONY DSC

W trakcie wyjazdu uczestnicy przygotowują dwa projekty z zakresu wzornictwa w formie graficznej: jeden inspirowany polską kulturą ludową, drugi – białoruską. Efektem pracy będzie wystawa plenerowa, którą pokażemy zarówno w Warszawie, jak i w Mińsku.

Uczestnikom zapewnimy zatem udział w projekcie, którego najważniejszym założeniem jest praca nad etnodizajnem w teorii i praktyce, a także wymiana doświadczeń i kontaktów w grupie młodych artystów.

Kiedy i jak:

* przyjmowanie zgłoszeń rozpoczynamy 3 czerwca, a kończymy 24 czerwca
* do projektu zaprosimy 8 osób z Polski i 8 z Białorusi, które wybierzemy na podstawie nadesłanej ankiety oraz portfolio
* zgłoszenia przyjmujemy pod adresem: etnoprojekt2013[@]gmail.com
* wyjazd odbędzie się w dniach 26 sierpnia – 9 września 2013 r.
* udział w Etno-projekcie jest bezpłatny

Szczegóły dotyczące projektu oraz rekrutacji znajdują się na stronie www.etnoprojekt.pl

Partnerzy: Białoruski Związek Projektantów, Republikański Publiczny Związek Młodzieży „Stowarzyszenie Studentów Etnografów” z Białorusi, Białoruskie Państwowe Muzeum Architektury Ludowej i Życia Codziennego, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie.

Kontakt: Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna, ul. Koszykowa 24/12, Warszawa, tel. 22/ 621 10 30, etnoprojekt2013[@]gmail.com

Projekt jest współfinansowany przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu „Wspólne działania polsko-białoruskie 2013” oraz Polsko-Amerykańską Fundację Wolności w ramach programu Przemiany w Regionie RITA.

EtnoProjekt_part2

Agnieszka Szarzec (PL), Etno-projekt 2012

Joanna Górawska (PL), Etno-projekt, 2012

Joanna Górawska (PL), Etno-projekt 2012

Julia Janiuk (BY), Etno-projekt, 2012

Julia Janiuk (BY), Etno-projekt 2012

Katia Kalatskaya (BY), Etno-projekt, 2012

Katia Kalatskaya (BY), Etno-projekt 2012

Maria Wojtera (PL), Etno-projekt, 2012

Maria Wojtera (PL), Etno-projekt 2012

 

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.