ETNO/EKO/DIZAJN – spotkanie z AZE design

* WARSZAWA
* Ethno Cafe Bílý Koníček (Państwowe Muzeum Etnograficzne)
* Etno/Eko/Dizajn – spotkanie z AZE design
* prowadzenie: Olga Kisiel-Konopka
* 21 czerwca 2011 r. (wtorek), godz. 19.00

*

Spotkania ETNO/EKO/DIZAJN to organizowany przez „Werandę”, „Werandę Country” i Ethno Cafe cykl spotkań z młodymi projektantami tworzącymi w myśl etno i eko dizajnu. Podczas każdego ze spotkań prowadzone będą rozmowy na temat otaczającego nas świata, wzornictwa, inspiracji i pasji tworzenia, kreowania rzeczywistości… bo przecież wszystko jest zaprojektowane.

Gośćmi będą młodzi polscy dizajnerzy, którym bliskie są idee proekologiczne, których inspirują motywy folklorystyczne i etniczne. Spotkanie ETNO/EKO/DIZAJN każdorazowo uzupełni  wystawa etno i eko projektów. Prezentowane obiekty powstały w wyniku połączenia innowacyjnych technologii ze szczyptą zadumy nad mijającym czasem, ludźmi, tradycjami…

ETNO/EKO/DIZAJN to spotkania poświęcone ekologicznemu, świadomemu wzornictwu, prezentacja najlepszych młodych projektantów, wrażliwych na kwestie tradycji, przemijalności, ochrony środowiska.

Pierwsze spotkanie odbyło się z Maciejem Kukurubą, gośćmi czerwcowego będą Anna Kotowicz-Puszkarewicz i Artur Puszkarewicz – duet zwany AZE design.

*

AZE design istnieje od 2006 roku.

DESIGN ŚWIADOMY – to termin, którym definiujemy nasz sposób myślenia o projektowaniu. Inspiracją są dla nas codzienne sytuacje. Sięgamy zarówno po stare techniki rękodzielnicze, jak i najnowsze technologie. Łączymy je z poszukiwaniem najprostszych rozwiązań i intelektualną refleksją. Chcielibyśmy by nasze obiekty nosiły wszelkie znamiona “zaprojektowanych” – aby konsument nie miał wątpliwości, że ma do czynienia z przedmiotem, który jest rezultatem twórczego procesu i intelektualnego wysiłku projektanta. Projektujemy przedmioty, których zadaniem jest prowokowanie konsumenta do myślenia, a nie wyłącznie ich używania…

Anna Kotowicz-Puszkarewicz (ur. 1978) ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi na kierunku Projektowanie Graficzne


Artur Puszkarewicz (ur. 1976) ukończył architekturę w Politechnice w Białymstoku.

Projekty

KOKO’N lampa

Lampy zaprojektowane w oparciu o tradycyjną technikę „szycia” ze słomy (charakterystyczną dla wschodniego Podlasia) są realizacją idei dialogu pomiędzy ginącym rękodziełem a współczesnym projektowaniem. Lampa KOKO’N jest dążeniem do stworzenia obiektu, który zawierałaby w sobie równowagę pomiędzy tym, co stare a tym, co nowe, gdzie poszanowanie przeszłości współgra z otwartością na współczesne inspiracje.

 

NODUS dywan

Dywany NODUS są transpozycją historycznej i etnograficznej ludowej twórczości szydełkowej. Jej bogata ornamentyka
i misterne sploty były wynikiem umiejętnego przetwarzania prostego tworzywa, jakim jest nić. Poprzez zmieniony materiał, rozmiar i zasadę kształtowania struktur obiekt osiąga zupełnie nowe przeznaczenie oraz zaskakujący efekt estetyczny.

 

AYU sofa modułowa


Miękka i płynna forma sofy AYU jest efektem połączenia komputerowych symulacji formy i zastosowania rękodzielniczych technik plecionkarskich. Jej stalowy stelaż został ukształtowany przy użyciu sterowanych numerycznie giętarek CNC. Dwupoziomowe, faliście ukształtowane siedzisko wykonane zostało ręcznie z wikliny czerwonej – materiału stosowanego tradycyjnie przez wikliniarzy tworzących pojemniki, kosze oraz przedmioty dekoracyjne.

Ergonomiczne kształty i odpowiednie wyprofilowanie siedzisk umożliwiają użytkownikom siedzenie na sofie w różnych, naturalnych dla ludzkiego ciała, pozycjach. Specyficzny kształt sofy AYU umożliwia także jej różnorodne ustawienia (liniowe, wyspowe) w grupach. Dzięki temu mebel dobrze sprawdza się nie tylko w przestrzeniach prywatnych, ale i publicznych, którym nadaje charakterystyczny, estetyczny walor.

 

NOBILES zestaw luster

Seria luster (Hetman, Hrabina, Marszałek) stanowiąca uzupełnienie “casa polonaise” przełomu XX i XXI wieku. Produkty są odpowiedzią na nostalgiczną tęsknotę za arystokratycznymi korzeniami polskiej klasy średniej i wyższej. Uniwersalna galeria przodków, w której każdy odnajdzie swoją osobistą historię.

 


Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.