Grażyna Deryng, Anna Zamorska – Noc księżycowa 6

 

* LEGNICA
* Galeria Sztuki, pl. Katedralny 1
* wystawa: Grażyna Deryng, Anna Zamorska. Noc księżycowa 6
* 4-23 października 2011 r.
* wernisaż: 7 października (piątek), godz. 18.00

*

Grażynę Deryng i Annę Zamorską łączy wieloletnia przyjaźń, niekonwencjonalna twórczość, zamiłowanie do najtrudniejszego materiału ceramicznego, jakim jest porcelana oraz setki godzin przepracowanych wspólnie w wałbrzyskich fabrykach porcelany „Karolina”, „Książ”, „Wałbrzych”. Każda z nich podąża jednak własną drogą.

proj. Anna Malicka-Zamorska - fragment wystawy

Grażyna Deryng tworzy instalacje, używając porcelanowego modułu z wykorzystaniem szyb i luster, wzbogacając performance ogniem. Anna Zamorska tworzy sensualistyczne pejzaże nieba i ziemi, łącząc porcelanowe odlewy z miękkimi sznurami, drewnem i metalem. Z porcelany i gliny formuje ręcznie magiczne zwierzęta i istoty półludzkie.

W 2006 r. powstała pierwsza prezentacja „Noc księżycowa” i od tego czasu co roku odbywa się kolejna instalacja w innej przestrzeni galeryjnej. „Noc księżycowa” to kompilacja porządku i chaosu, kalkulacji kubistycznej i instynktu.

Fragment wystawy

Wystawa znanych i cenionych wrocławskich artystek  przygotowana została w oparciu o zasadę łączącą pierwiastek racjonalny – Grażyna Deryng, oraz pierwiastek fantastyczno-imaginacyjny – Anna Zamorska. Przemieszanie tych dwóch światów: świata racjo oraz świata fantazji dało z jednej strony efekt zaskakujący, z drugiej – ekspozycję spójną, dopełniającą się, wzajemnie komplementarną. Wszak od zawsze ludzki świat myśli organizowany jest na zasadzie przeciwieństw: ducha i materii, rozumu i intuicji. (Ryszard Ratajczak, krytyk sztuki – fragment recenzji)

Fragment wystawy

Grażyna Deryng – studia na Wydziale Malarstwa, Rzeźby i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W latach 1964-66 była pracownikiem Muzeum Narodowego w Warszawie; w latach 1971-82 redaktorem graficzno-technicznym czasopisma „Informator Kulturalny” we Wrocławiu; przez wiele lat prowadziła Galerię BWA Design we Wrocławiu. Animatorka wystaw, komisarz plenerów, autorka indywidualnych wystaw oraz uczestniczka wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Jej nazwisko jest wymieniane w licznych publikacjach o sztuce współczesnej.

proj. Grażyna Deryng

W pracach Grażyny Deryng  modułem są porcelanowe kule, przeważnie szkliwione. Niczym z liter alfabetu lub nut w partyturze artystka buduje z nich złożone kompozycje przestrzenne. Kule są białe i opalizują w świetle, ramy kwadratowe, czarne, całość zaś tworzy układ wertykalno-horyzontalny. Ilość możliwych kompozycji-utworów jest praktycznie nieograniczona. Artystka wypracowała własną oryginalną formę, charakterystyczną, ale jednocześnie na tyle elastyczną, iż pozwala tworzyć ciągle nowe prace.

proj. Grażyna Deryng

Anna Malicka-Zamorska – absolwentka wrocławskiej ASP (pracownia ceramiki prof. J. Kotarbińskiej, dyplom w 1965 r.), należy do najbardziej znanych i popularnych w świecie artystów ceramików. Wielokrotnie zapraszana do udziału w międzynarodowych sympozjach twórczych, konkursach i wystawach. Stypendystka uniwersytetów w Australii (GIAE, Churchill, Victoria), USA (Drake University, Des Moines, Iowa) i Islandii (Academy of the Arts, Reykjavik). Jej prace znajdują się w muzeach całej Europy, obu Ameryk, Japonii, Tajwanu i Korei Południowej. Były reprodukowane wielokrotnie w książkach (Polly Rothenburg, Michael Flynn, Peter Lane, Charlotte Speight, Paweł Banaś, Serge Gauthier, Juzas Adomonis, Margaret Margetts, Janet Mansfield, Steve Mattison, Maria Jeżewska, Janos Probstner) i pismach fachowych całego świata. Od 1974 r. jest członkiem Międzynarodowej Akademii Ceramiki IAC z siedzibą w Genewie/Szwajcaria. Od 10 lat prowadzi Międzynarodowe Sympozjum Ceramiki „Porcelana Inaczej”.

proj. Anna Malicka-Zamorska

Artystka jest jedną z najaktywniejszych postaci na polu ceramiki artystycznej – od wielu lat zaangażowana w organizację dorocznych plenerów w wałbrzyskich i okolicznych zakładach ceramicznych. Jej niezwykła mroczna wyobraźnia, przełamana ironicznym poczuciem humoru, realizuje się w zoomorficznych oraz organicznych formach z szamotu i porcelany. Do częstych motywów w jej twórczości należą też charakterystyczne, zdeformowane postacie, którym afektowane pozy, ceremonialne gesty i kamuflaże teatralnych masek nadają odcień groteski, ale i tajemniczy urok magicznego rytuału. Jej rzeźby emanują dosadną siłą i niepokoją, czasem pobrzmiewają nutą lirycznej zmysłowości.

proj. Anna Malicka-Zamorska

proj. Anna Malicka-Zamorska

proj. Anna Malicka-Zamorska

proj. Anna Malicka-Zamorska

 

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.