Grzegorz Rosiński – Mistrz ilustracji i komiksu

* KRAKÓW
* Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
* wystawa retrospektywna: Grzegorz Rosiński – Mistrz ilustracji i komiksu
* 26 września – 10 listopada 2012 r.

*

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie zaprasza na wystawę retrospektywną prac Grzegorza Rosińskiego, rysownika i ilustratora, autora legendarnych już serii „Thorgal” i „Kapitan Żbik”.

Wystawa stanowi niezwykle obszerny przegląd twórczości Rosińskiego, ukazując poszczególne etapy jego kariery artystycznej: począwszy od ujmujących sprawnością warsztatową dziecięcych prób rysunkowych i studiów artystycznych w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, poprzez późniejszą współpracę z magazynami i wydawnictwami książkowymi czy realizację zadań z zakresu grafiki warsztatowej, aż po ilustracje komiksowe, które zapewniły Rosińskiemu europejską renomę.

Grzegorz Rosiński, Thorgal

Grzegorz Rosiński wykorzystuje w swojej twórczości wszelkie znane techniki plastyczne, zestawiając je w zaskakujących konfiguracjach i tworząc własne. Lapidarne szkice piórkiem, ekspresyjne linoryty, pełne swobody akwarele. Wśród prac, które udało się zgromadzić na wystawie dominują te tworzone na papierze: grafiki, ilustracje książkowe, rysunki satyryczne, plakaty edukacyjne, okładki książek i płyt, pocztówki. Przede wszystkim jednak zwiedzający będą mieli okazję podejrzeć warsztat pracy mistrza komiksu. Oprócz gotowych plansz do takich serii, jak „Thorgal”, „Yans”, „Zemsta hrabiego Skarbka”, „Kapitan Żbik” czy „Western”, zaprezentowane zostaną studia, szkice poszczególnych postaci oraz projekty okładek – te ostatnie tworzone w wersji olejnej na płótnie.

Grzegorz Rosiński, Thorgal

Różnorodność tematów poruszanych w ilustracjach oraz niezwykła łatwość odnajdywania się w różnych stylistykach plasują Rosińskiego w ścisłej czołówce europejskich rysowników, czyniąc go jednym z najbardziej wszechstronnych żyjących twórców komiksu.

Grzegorz Rosiński, Thorgal

Grzegorz Rosiński urodził się 3 sierpnia 1941 r. w Stalowej Woli. Po ukończeniu studiów w warszawskiej ASP, początkowo zajmował się grafiką użytkową, tworząc oprawę graficzną do książek i rysunki satyryczne, oraz projektując okładki do płyt i plakaty.

Od 1968 r. skupił się na tworzeniu komiksów, m.in. serii „Kapitan Żbik” i „Pilot śmigłowca”. W drugiej połowie lat 70. jako kierownik artystyczny prowadził polski magazyn komiksowy „Relax”, w którym publikował także rysowane przez siebie komiksy o tematyce historycznej i fantastyczno-naukowej (np. „Najdłuższa podróż”, scen. Rian Asars).

W 1976 r. rozpoczął współpracę z wydawcami belgijskimi, realizując m.in. rysunki do popularnych serii komiksowych „Thorgal” i „Yans”, a także tworząc powieść graficzną „Szninkiel” (scen. Jean van Hamme). W 1982 r. z powodu utrudnień spowodowanych wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego osiedlił się na stałe w Belgii, by ostatecznie zamieszkać w Szwajcarii.

Publikowane regularnie komiksy przyniosły mu powszechne uznanie czytelników oraz krytyków, co znalazło odzwierciedlenie w licznych nagrodach oraz polskich i belgijskich odznaczeniach przyznanych za wkład w kulturę obu krajów. Jego komiksy publikowane są w kilkudziesięciu krajach, w tym w Polsce, gdzie od lat jest najpopularniejszym twórcą komiksowym.

Grzegorz Rosiński, Thorgal

Wystawie towarzyszy obszerny katalog w opracowaniu Wojciecha Birka i Piotra Rosińskiego – syna artysty, autora projektu graficznego druków towarzyszących oraz kuratora ekspozycji.

Ekspozycja przygotowana przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli w partnerstwie z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha i Muzeum Narodowym w Kielcach.

Koordynator wystawy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha: Anna Król
Współpraca: Olga Szczerba

Grzegorz Rosiński, Kapitan Żbik

Grzegorz Rosiński, Kapitan Żbik

 

 

 

 

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.