Hommage à Wiktor Górka

* BIELSKO-BIAŁA
* Galeria Bielska BWA
* wystawa: Hommage à Wiktor Górka (1922–2004). Plakaty i inne prace ze zbiorów Henryka Górki i Dydo Poster Collection
* 6-29 stycznia 2012 r.
* wernisaż: 5 stycznia (czwartek), godz. 18.00

*

Wystawa prac grafika i plakacisty, jednego z twórców polskiej szkoły plakatu, artysty mającego swoje korzenie w Bielsku-Białej. Na wystawie prezentowanych jest ok. 100 plakatów oraz – niepokazywane dotąd – projekty, szkice, rysunki, pastele i akwarele, a także dokumenty z życia artysty.

Od lat 50. XX w. przez blisko trzydzieści lat pracował z największymi polskimi wydawnictwami i dystrybutorami filmów. Projektował plakaty (blisko 300), okładki książek i magazynów, znaki firmowe i druki; uczestniczył w wielu wystawach na całym świecie; jego plakaty i projekty nagradzane były w najważniejszych konkursach polskich i międzynarodowych. Jednym z najbardziej znanych i podziwianych jego plakatów jest projekt do filmu „Kabaret” Boba Fosse’a, z motywem swastyki, którą tworzą ubrane w czarne pończochy nogi tancerek kabaretowych i twarz aktora Joela Greya z wyzywającym makijażem, w silnym kontraście z czerwonym tłem (1973).

Wiktor Górka, Kabaret, 1973

„Wiktor Górka nie miał nigdy wystawy w swoich stronach rodzinnych. Ta wystawa jest więc z jednej strony spłaceniem długu wobec artysty, z drugiej – próbą przypomnienia i przedstawienia dorobku artystycznego tego wyjątkowego artysty, jednego z największych mistrzów plakatu polskiego drugiej połowy XX wieku, czasu polskiej szkoły plakatu” – podkreśla Krzysztof Dydo, krakowski kolekcjoner, właściciel Galerii Plakatu w Krakowie, kurator wystawy.

Wiktor Górka, Cyrk, 1968

Wiktor Górka urodził się 30 listopada 1922 r. w Komorowicach koło Bielska-Białej (zmarł w 2004 roku w Bielsku-Białej). Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Plastycznych, ucząc się malarstwa u Jerzego Nowosielskiego i Tadeusza Kantora. Dyplom z projektowania graficznego uzyskał w 1952 r. w pracowni Jerzego Karolaka. Po studiach przeniósł się do Warszawy.

Wiktor Górka, Bestia, 1962

W 1970 r. wyjechał do Hawany z grupą polskich plastyków, by prowadzić na Kubie warsztaty projektowe, następnie trafił do Meksyku, do którego został zaproszony i z którym związał się na dłużej jako artysta i pedagog. Do połowy lat 90. prowadził zajęcia z rysunku i projektowania plakatu na prestiżowych uczelniach artystycznych i centrach sztuki Meksyku. W kraju tym był niezwykle ceniony jako polski mistrz plakatu, artysta, profesor, ekspert i juror. Podczas Międzynarodowego Biennale Plakatu w Meksyku w 2000 r. otrzymał najwyższą nagrodę za wkład w rozwój sztuki graficznej Meksyku – Medal a la excelencia José Guadalupe Posada.

Zorganizowana przez Galerię Bielską BWA wystawa odbywa się w ramach Programu Międzynarodowe Triennale Grafiki – Kraków 2012.

Wiktor Górka, Poland invites you to a fisherman's paradise, 1967

*

* wykład: Wiktor Górka na tle epoki i fenomenu polskiej szkoły plakatu
* 26 stycznia (czwartek), godz. 17.00 (wstęp wolny)
* prowadzenie: Krzysztof Dydo, krakowski kolekcjoner, właściciel Galerii Plakatu w Krakowie, kurator wystawy

Wiktor Górka, Wózek dla wnuka, 1967

 

Wiktor Górka, Cyrk, 1970

Wiktor Górka, Teatr przy kawie, 1976

Wiktor Górka, Kwaidan czyli opowieści niesamowite, 1966

 

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.