Hubek i Spaghetti Monster w Brukseli

* BRUKSELA
* Parlament Europejski
* wystawa: PERSPECTIVE_S FROM POZNAN
* 1-5 października 2012 r.

*

Mediolan, Berlin, a teraz Bruksela. Poznański design podbija Europę. W dniach 1-5 października w Parlamencie Europejskim odbędzie się wystawa mebli i przedmiotów użytkowych zaprojektowanych przez artystów z Poznania. Na wystawę PERSPECTIVE_S FROM POZNAN zaprasza Miasto Poznań.

Miasto Poznań wspiera kreatywność młodych ludzi, czego efektem są dwa konkursy zorganizowane dla poznańskich projektantów. Podczas „Designedforpoznan.pl – meble miejskie dla Poznania” i „Designedinpoznan.pl – koncept – wdrożenie” wyłoniono laureatów, których prace złożyły się na wystawę PERSPECTIVE_S FROM POZNAN, którą w pierwszych dniach października będzie można zobaczyć w Parlamencie Europejskim.

Hubek, proj. Wojciech Janicki. Fot. Miasto Poznań

Klimat wystawy potwierdza silną tendencję rozwojową poznańskiego designu i jednocześnie jest namiastką dużego potencjału lokalnych projektantów. Pokolenie projektantów, którzy wspólnie z miastem realizują wystawę PERSPECTIVE_S to artyści, którzy w świadomy sposób kreować będą w najbliższych latach wizerunek polskiego designu rozwiązującego indywidualne problemy i proponując światu uniwersalne rozwiązania podkreśla prezydent Poznania Ryszard Grobelny.

Wystawa jest częścią Brussels Design September, który odbywa się w stolicy Europarlamentu od 22 do 29 września. Jej pobyt w Brukseli to zarazem część europejskiego tournée zwycięskich projektów. Po udanej wystawie w Temporary Museum for New Design w Mediolanie oraz w Hauptbanhof podczas DMY Berlin 2012 poznańscy młodzi projektanci zaprezentują swoje prace w Parlamencie Europejskim.

Fot. Miasto Poznań

Podczas wystawy będzie można zobaczyć projekty stworzone po to, aby wzbogacić przestrzeń miejską, ale i takie, które ułatwiają codzienną egzystencję. Odwołują się one do podstawowej funkcji designu, która ma na celu podniesienie komfortu życia codziennego w połączeniu z przyjemnością wizualną, jaką daje zaprojektowany przedmiot. Dlatego też na wystawie znalazły się m.in.: Electricity – miejska ławka wykonana z ciepłego betonu, z wmontowanym systemem, który umożliwia ogrzanie i suszenie siedziska w deszczowe dni oraz portem usb, który pozwala naładować telefon czy laptopa; Rozgrzej Rączki – „przyrząd” montowany w przestrzeni miasta umożliwiający ogrzanie rąk w mroźne dni, Hubek – siedzisko miejskie przypominające kształtem hubę, „wyrastające” w różnych najmniej oczekiwanych miejscach – na ścianach i płotach – zastępujące tradycyjne miejskie ławki oraz Spaghetti Monster – przybornik biurkowy, wykonany przy użyciu materiału odpadowego.

Spaghetti Monster, proj. Filip Wcisło i Katarzyna Bukowska-Wcisło. Fot. Miasto Poznań

Poznań od lat konsekwentnie buduje swój wizerunek miasta przyjaznego designowi. Bliskie sąsiedztwo Berlina sprawia, że zachodnie, nowoczesne trendy w dziedzinie projektowania przenikają się z poznańską tradycją, co sprawia, że powstaje tutaj wiele interesujących projektów z dziedziny designu. To właśnie w Poznaniu rozwija się pierwsze w Polsce centrum designu i kreatywności dla biznesu Concordia Design, zaś  dwie uczelnie wyższe edukują studentów wzornictwa. Działa tutaj także międzynarodowa wyższa szkoła projektowania School of Form.

Kurator: wystawy: Mateusz Wróblewski, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.