I Salon Art.Upcykling.Pl – W tym rzecz

* KATOWICE
* Rondo Sztuki, Galeria +
* wydarzenie: I Salon ART.UPCYKLING.PL – W tym rzecz
* 7-20 maja 2013 r.

* portal DesignAttack.pl patronuje wydarzeniu

*

1. Salon ART.UPCYKLING.PL organizowany jest z myślą o tych, którzy w upcyklingu znajdują inspirację, pomysł na życie, pracę, twórczą ekspresję, czy po prostu sposób na ubarwienie sobie codzienności. To takim osobom oddajemy przestrzeń katowickiego Ronda Sztuki, otwartą na pomysłowość, wrażliwość i oryginalność. Wystarczy tylko poszukać kreatywnych sposobów na wykorzystanie odpadów – do czego Salon ma zachęcić zarówno twórców, jak i odbiorców.

FOtel, proj. m4mstudio

FOtel, proj. m4mstudio

FOtel, proj. m4mstudio

FOtel, proj. m4mstudio

Podczas trwającego przez dwa tygodnie Salonu zaprezentowane zostaną prace artystów tworzących zgodnie z ideą upcyklingu. W ich rękach zwykłe przedmioty przestają być zwykłymi przedmiotami. Wyjęte ze swojego naturalnego otoczenia, pozbawione starych znaczeń zyskują nowe funkcje i działanie.

Anna Zagórska, miseczki kolorowe

Anna Zagórska, miseczki kolorowe

Anna Zagórska, pojemnik na cytrynę

Anna Zagórska, pojemnik na cytrynę

 

Manipulacja przedmiotem i jego kontekstem nie jest nowym zjawiskiem. Pojawiło się w sztuce na początku XX wieku, a proces adaptowania przedmiotów codziennego użytku, śmieci, rzeczy znalezionych czy jednorazowych stał się znakiem czasów. Oczywiście musimy sobie zdawać sprawę z tego, że odnawianie i przerabianie, to również stary jak świat efekt konieczności, wynikającej z niedostatku, a nie tylko artystycznej kontestacji czy buntu.

Patrycja Pyzalska, Aleksandra Grabara, Padupadu, pracownia tarura, pufa

Patrycja Pyzalska, Aleksandra Grabara, Padupadu, pracownia tarura, pufa

Jak większość zjawisk kulturowych „upcykling” stanowi odzwierciedlenie rozlicznych procesów, które przenikają się i w różnych punktach na mapie mają wiele twarzy. Wpisuje się w kierunek działań zmierzających w stronę zrównoważonego projektowania – filozofii odpowiedzialności za środowisko naturalne, ograniczania konsumpcji w myśl „zrównoważonego” rozwoju społeczeństwa.

Jest odpowiedzią twórców na wszechobecny zalew naśladownictwa i tandety produkowanej bezmyślnie i wdzierającej się zewsząd i wszędzie również do designerskich wnętrz i magazynów upowszechniających tzw. dobry styl.

W sensie estetycznym nie ma wbrew pozorom wiele wspólnego z szarością i brudem śmietnika. To eksplozja radośnie powstających przedmiotów użytkowych, obrazów i różnych form przestrzennych, które sygnalizują pragnienie powrotu do harmonii.

Magda Falkiewicz, Stefania Jablońska, Joanna Jagusztyn, Dorota Kwiecień, kazimierz316, HiHeels

Magda Falkiewicz, Stefania Jablońska, Joanna Jagusztyn, Dorota Kwiecień, kazimierz316, HiHeels

Wśród wystawionych na Salonie projektów zobaczymy m.in. biomorficzne struktury Tomasza Wójcika (Wytwórnia 21), fotel z plastikowej beczki Roberta Pludry i Jakuba Sobiepanka czy fotel ze starej budki telefonicznej zespołu CablePower. Będziemy podziwiać skomplikowane kompozycje z odpadów biurowych autorstwa Roberta Dudka, pojawi się iluzoryczna instalacja sufitowa Aleksandry Zaorskiej wykonana z odpadów technologicznych.  Zobaczymy niekonwencjonalne zestawienia, np. fotel z siedziskiem i oparciem z nart Magdaleny Rusak i Krzysztofa Lipińskiego czy wieszak z obcasów Magdaleny Falkiewicz. Ponadto akcesoria kuchenne, biżuterię, lampy…

ZetpeteDizajn, Maciek Pawelski, teleLAMPA fon Bló

ZetpeteDizajn, Maciek Pawelski, teleLAMPA fon Bló

Odwiedzający wystawę będą mieli szansę wziąć udział w warsztatach, podczas których zaproszeni twórcy podzielą się swoimi doświadczeniami i pokażą, w jaki sposób nadawać rzeczom drugie życie. Propozycja jest różnorodna, skierowana dla dorosłych i dla dzieci.
Będzie można urozmaicić swoją wiedzę i przełamać przyzwyczajenia w wielu obszarach.
Fotografujący przekonają się, jak może działać upcyklingowe studio fotograficzne, zobaczymy też niestandardowe metody tworzenia biżuterii, ubiorów, rozmaitych drobnych przedmiotów, orgiami, a nawet fryzur. W naszym założeniu zabawa przeplata się ze zdobywaniem wiedzy, dlatego również naukowcy opowiedzą o ciekawych zjawiskach związanych z odpadami i z tym jak sobie z nimi radzić.

Wystawie i warsztatom towarzyszyć będą inne wydarzenia m.in. projekcje krótkich filmów poświęconych tematyce upyklingowej oraz spotkania z twórcami urozmaicone projekcjami slajdów.

Więcej informacji 

Patrycja Pyzalska, Aleksandra Grabara, Padupadu pracownia tarura, lampy

Patrycja Pyzalska, Aleksandra Grabara, Padupadu pracownia tarura, lampy

Agnieszka Markiewicz-Burek

Agnieszka Markiewicz-Burek

Robert Dudek, obraz Kuszenie

Robert Dudek, obraz Kuszenie

 

 

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.