Ikony Śląskiego Dizajnu – spotkanie z dr Irmą Koziną

* ŁÓDŹ
* Owoce i Warzywa klubokawiarnia, ul. Traugutta 9
* spotkanie: Ikony Śląskiego Dizajnu – spotkanie z dr Irmą Koziną
* 16 maja 2013 r. (czwartek), godz. 18.00

*

Zapraszamy do Owoców i Warzyw na spotkanie z dr Irmą Koziną, która opowie o śląskim dizajnie i pracy nad swoją najnowszą publikacją – „Ikony dizajnu w województwie śląskim“. Wśród uczestników spotkania zostanie rozlosowanych 10 sztuk książkowej wersji publikacji.

„Ikony dizajnu w województwie śląskim“ to wciągająca podróż po historii wybitnych przedmiotów zaprojektowanych w tym regionie. Od przedmiotów codziennego użytku, jak piekarnik ZEN, po te niespotykane w codziennym życiu, jak endoproteza. Od masowych, których wyjątkowości z reguły nie zauważamy, jak długopis Zenith, którym pisała cała Polska, po ekskluzywne i zaawansowane technologicznie, jak szybowiec FOKA z Bielska-Białej.

Okładka

Dr Irma Kozina wykonała niezwykłą pracę, dokonując selekcji dzieł śląskiego wzornictwa od 1900 r. i opracowując ich historię. Wynikiem tych działań jest ogólnodostępna, wirtualna Galeria Śląskiego Designu, gdzie znajdziemy pełną treść publikacji w wersji elektronicznej, galerię zdjęć przedmiotów, które możemy obejrzeć z dowolnego kąta, a także audio przewodnik po prezentowanych w galerii eksponatach.

Przedmioty wybrane przez dr Irmę Kozinę zachwycają śmiałymi rozwiązaniami technologicznymi, funkcjonalnością i estetyką, a co najważniejsze każdy z nich jest ważnym świadectwem swoich czasów i z każdym z nich wiąże się niezwykła historia jego powstania, jak w przypadku pierwszej polskiej endoprotezy. Prace nad nią rozpoczęły się kiedy nogę złamał syn pierwszego sekretarza PZPR – Edwarda Gierka.

Motocykl MOJ 130 z Katowic

Motocykl MOJ 130 z Katowic

10 ikon śląskiego dizajnu wg dr Irmy Koziny:
1.      Żeliwny igielnik z Gliwic
2.      Fotel (przykład mebli giętych z wyposażenia Pałacyku Prezydenta w Wiśle)
3.      Radio Capello z Katowic
4.      Motocykl MOJ 130 z Katowic
5.      Wazon porcelanowy firmy Steatyt z Katowic
6.      Szybowiec Foka z Bielska-Białej
7.      Zestaw Szklany Asteroid z Dąbrowy Górniczej
8.      Długopis Zenith z Częstochowy
9.      Pierwsza polska endoproteza z Dąbrowy Górniczej
10.     Piekarnik ZEN zaprojektowany w Katowicach

dr hab. Irma Kozina – historyk sztuki, stypendystka Gerda-Henkel-Stiftung. Jest autorką tekstów na temat architektury województwa śląskiego po 1945 r. w pracy zbiorowej pt. „Sztuka Górnego Śląska”, który zainicjował zainteresowanie architekturą tworzoną przez katowickie środowisko architektoniczne czasów PRL-u. Współpracuje z redaktorem Tomaszem Malkowskim, przygotowując prowadzone przez niego felietony w czasopismach „Architektura Murator” i „Arch”. Opracowała tekst wiodący w wydanej w 2011 r. książce Zofii Oslislo o katowickiej modernie. Autorka publikacji „Ikony dizajnu w województwie śląskim”, która powstała na potrzeby projektu Design Silesia. Aktywnie działa na rzecz ochrony śląskiej architektury i budowania powszechnej świadomości znaczenia i wartości architektury modernistycznej i przemysłowej.

Spotkanie organizowane jest we współpracy z Design Silesia w ramach cyklu RZUT Poziomy – rozmów o architekturze, dizajnie i brandingu, za który odpowiadają klubokawiarnia Owoce i Warzywa oraz Centrum Architektury i Wzornictwa w Łodzi.

Spotkanie z dr Irmą Koziną poprowadzi dyrektor CAiW – Igor Gałązkiewicz.

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.