Intruzi w mieście – spotkanie o przestrzeni publicznej

* GDYNIA
Prototypownia Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego, al. Zwycięstwa 96/98
* spotkanie z cyklu Tematy Trendowate: Intruzi w mieście
* 4 kwietnia 2013 r. (czwartek), godz. 19.00

*

Centrum Designu Gdynia zaprasza na trzecie spotkanie z cyklu Tematy Trendowate, które odbędzie się w Prototypowni Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni i nosić będzie tytuł Intruzi w mieście.

Tematy Trendowate plakat

Od kiedy istnieją miasta ich nieodłączną częścią jest przestrzeń publiczna. Parki, skwery, ulice, place, bulwary to obszary o szczególnym znaczeniu, zaspokajające potrzeby mieszkańców, poprawiające jakość życia i sprzyjające nawiązywaniu kontaktów społecznych. Co ważne, przestrzeń publiczna jest wspólna, powszechnie dostępna i każdy może przebywać w niej nieodpłatnie. Często jako odbiorcy i bezpośredni użytkownicy mamy jednak do przestrzeni zbyt obojętny stosunek.

Jeśli ograniczymy przestrzeń publiczną i spojrzymy na nią przez pryzmat naszego własnego podwórka, widzimy, jak istotną kwestią jest dla nas zagospodarowanie tego obszaru. Okazuje się, że przestrzeń publiczną zaczynamy traktować jak prywatną.

Zwykle nie mamy wpływu na kształt i funkcjonalność naszego otoczenia. Decyzje dotyczące zmian odbywających się w tym obszarze nie są konsultowane z jej użytkownikami. Właściwie wszelkie ingerencje – takie jak postawienie pomnika, ławki czy zbudowanie parkingu – są powodem konfliktów pomiędzy urbanistami czy projektantami a samymi mieszkańcami. Świadomość, że przestrzeń publiczna jest dobrem wspólnym całej społeczności niewiele zmienia. Gdy artysta czy urzędnik podejmuje decyzję o postawieniu nowej fontanny kosztem istniejącego placu zabaw, zazwyczaj nie zastanawia się nad konsekwencjami swoich decyzji. Czy mieszkańcom taka zmiana jest potrzebna i czy są to działania, których oczekują i w których chcą uczestniczyć?

Czy istnieją granice interwencji artystów, urbanistów, rzeźbiarzy czy performerów w przestrzeń miejską? Jeśli tak, to gdzie przebiegają? Jak daleko mogą wkraczać w przestrzeń publiczną intruzi bez konieczności otrzymania zgody osób zamieszkujących lub użytkujących daną przestrzeń? Nasi goście opowiedzą nam o ingerencjach w przestrzeń z trzech różnych perspektyw: rzeźbiarskiej, projektowej oraz nowych mediów. Będzie to okazja do tego, aby zapytać ich o inspirację i motywację do takich działań.

Jarek Czarnecki | Elvin Flamingo – właściwie Jarosław Czarnecki, urodził się w Pelplinie – polski artysta multimedialny. W 1987 r. ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni Orłowie. W latach 1987-1991 studiował na Wydziale Grafiki gdańskiej PWSSP. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Jerzego Krechowicza na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych w 2004 r., a od 2012 r. wykłada w Katedrze Intermediów. Zdobył Gold Remi w USA w 2009 r. oraz Grand Prix na Biennale w Gdańsku w 2012. Obecnie robi doktorat w pracowni transdyscyplinarnej prof. Grzegorza Klamana na Wydziale Rzeźby ASP w Gdańsku.

Małgosia Malinowska / Tabanda – urodziła się w 1983 r. w Gdańsku. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Wspózałożycielka grupy projektowej TABANDA. Trio skoncentrowane jest na projektowaniu i produkowaniu mebli, form użytkowych, instalacji i ingerencjach w przestrzeniach publicznych. Podstawowym budulcem ich pomysłów jest sklejka. Na swoim koncie mają wiele realizacji w przestrzeni publicznej, m.in.: „Ekipa dobrego wystroju“ – zaaranżowanie przestrzeni publicznej w Łodzi przy wykorzystaniu produktów z IKEA; „Pierwiastek polonu“ – projekt instalacji, symbolicznego przedstawienia związku polonu, który stał się miejscem spotkań i relaksu dla przechodniów przed pałacem Staszica na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie; „Przystanek Huśtawka“ – instalacja stanowiła jeden z punktów plenerowej galerii, która powstała w ramach Otwartego Kurortu Kultury – projektu miasta Sopot z okazji Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej.

Tomasz Radziewicz – urodził się 1974 r. w Bartoszycach, rzeźbiarz, rysownik. W latach 1990-1995 uczył się w Państwowym Liceum Plastycznym w Olsztynie. W latach 1995- 2003 studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, dyplom uzyskał w pracowni prof. Stanisława Radwańskiego w 2003. Laureat m.in. Ogólnopolskiego Konkursu na Małą Formę Rzeźbiarską i zdobywca nagrody Urzędu Miasta Gdańsk (2001). Stypendysta Kunstakademii w Karlsruhe (1995). Autor pomników: Józefa Piłsudskiego w Gdańsku Wrzeszczu, Jana Pawła II w Przemyślu, Remusa w Kościerzynie, Kazimierza Deyny przed stadionem Legii w Warszawie oraz fontanny Neptuna na dziedzińcu Kwartału Kamienic w Gdańsku (2012).

Prowadząca: Marta Flisykowska – doktorantka z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Interesuje się różnymi aspektami projektowania, również w kontekście społecznym. Swoje spostrzeżenia wykorzystuje w projektach oraz publikacjach, m.in. dla TAKE ME!, Oddziału Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku, Trendbook +. Przygotowywana przez nią praca doktorska dotyczy glokalności w projektowaniu. Od sierpnia 2010 r. jest aktywną członkinią Pomorskiego Stowarzyszenia Projektantów PoCoTo.

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.