IV edycja Festiwalu Monumental Art

* GDAŃSK, Zaspa
* wydarzenie: IV Festiwal Malarstwa Monumentalnego Monumental Art
* 1-13 lipca 2012 r.
* wernisaż: 13 lipca (piątek), godz. 18.00
* portal DesignAttack.pl patronuje festiwalowi

*

Czwarta edycja Festiwalu Malarstwa Monumentalnego – Monumental Art na gdańskim osiedlu Zaspa rozpocznie się 1 lipca i zakończy wernisażem 13 lipca o godz. 18.00. Pięć nowych murali stworzą artyści z Polski, Niemiec, Szwecji i Argentyny, interpretując hasło „Czy wszystko jest na sprzedaż?”. W ramach Festiwalu do końca sierpnia można zwiedzać kolekcję w towarzystwie Lokalnych Przewodników i Przewodniczek.

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu powstanie 5 nowych prac, które stworzą: Klaus Klinger z Niemiec na ul. Bajana 5a, szwedzkie trio Wallride na ul. Pilotów 18a, gdańszczanin Paweł Paulus Mazur na ul. Skarżyńskiego 8f, Argentyńczyk Lucas Lasnier aka Parbo (KidGaucho) na ul. Dywizjonu 303 13b oraz Clemens Behr z Niemiec na ul. Skarżyńskiego 10g. Artyści zinterpretują hasło „Czy wszystko jest na sprzedaż?”. Kolekcja obecnie składa się z 33 murali, a w lipcu, uwzględniając prace powstałe podczas Festiwalu, liczyć będzie 38 murali (o ubiegłorocznej edycji).

Festiwal Malarstwa Monumentalnego – Monumental Art to międzynarodowy festiwal malarstwa wielkoformatowego odbywający się co roku w okresie letnim na terenie gdańskiego osiedla Zaspa. W trakcie każdej edycji festiwalu na szczytowych ścianach bloków mieszkalnych powstaje kilka nowych obrazów w wybranej tematyce. Kolekcję malarstwa monumentalnego tworzą artyści z Polski i świata.

Celem Festiwalu Monumental Art jest stworzenie zintegrowanej galerii malarstwa monumentalnego oraz budowanie największej w Europie kolekcji prac malarstwa wielkoformatowego uznanych artystów ze świata. Kuratorem przedsięwzięcia jest gdański malarz i animator kultury Piotr Szwabe.

Poza wymiarem międzynarodowym, Festiwal jest również inicjatywą lokalną, mającą na celu ożywienie przestrzeni blokowiska oraz umożliwienie mieszkańcom codziennego obcowania ze sztuką. W ten sposób mieszkańcy angażują się w kulturalne życie osiedla, m.in. dzięki projektowi Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki, w ramach którego dyplomowani uczestnicy szkoleń oprowadzają i opowiadają zwiedzającym o tworzonych w ich dzielnicy muralach.

Kolekcję Malarstwa Monumentalnego na Zaspie tworzą także uczniowie Gdańskiej Szkoły Muralu prowadzonej przez Rafała Roskowińskiego i Jacka Zdybla. GSM to program edukacyjny dotyczący sztuki muralowej, skierowany do szerokiego grona odbiorców. Uczniowie zdobywają podstawy wiedzy o sztuce w przestrzeni publicznej, biorą udział w dyskusjach, doskonalą warsztat malarski i wreszcie uzyskują możliwość artystycznego debiutu: namalowania murali według autorskich projektów. W sierpniu 2012 r. uczniowie GSM wspólnie wykonają dyptyk przy ul. Bajana 9A i Bajana 11C.

*

Na bezpłatne zwiedzanie Kolekcji Malarstwa Monumentalnego z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami można umówić się w Punkcie Informacji Kulturalnej IKM (ul. Długi Targ 39/40, czynny: pon.-pt., godz. 10.00-18.00, sob.-nd., godz. 12.00-16.00, tel.: 58 301 2016, e-mail: punkt@ikm.gda.pl)

Terminy zwiedzania:

lipiec
4, 5, 6, 7, 12, 13, 14, 21, 28 lipca – godz. 13.00
17, 19, 23, 25, 27, 31 lipca – godz. 17.30

sierpień
1, 7, 9, 13, 16, 17, 21, 23, 27, 28, 29 lipca – godz.17.30
4, 11,  18, 25 lipca – godz. 13.00

Miejsce spotkania: przy Klubie Plama, ul. Pilotów 11

*

www.monumentalart.eu

gdanskaszkolamuralu.blogspot.com

Galeria wszystkich murali na Zaspie

 

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej
Partnerzy: Klub Plama Gak, Spółdzielnia Mieszkaniowa Zaspa Młyniec

 

 

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.