IV Plebiscyt Polska Architektura 2011

(głosowanie: do 30 kwietnia 2012 r.)

*

Jaki był dla polskiej architektury rok 2011? Co po nim zostanie w polskim krajobrazie? Które budynki są najbardziej warte uwagi? Wortal Sztuka-Architektury.pl już po raz czwarty zaprasza do wspólnego architektonicznego podsumowania minionego roku! Głosowanie w plebiscycie Polska Architektura 2011 trwa od 23 marca do końca kwietnia 2012 r.

W tegorocznym plebiscycie o głosy walczy blisko pięćdziesięciu kandydatów w dziewięciu kategoriach: Kultura i nauka, Nowe i stare, Dom i mieszkanie, Biura i przemysł, Ekologia, Sport, Przestrzeń publiczna i transport, a także Wydarzenie roku 2011 i Nadzieja roku 2011 (najlepszy projekt roku).

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej autorstwa HS99

Są wśród nich zarówno tak duże realizacje, jak wzniesione na Euro 2012 stadiony w Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu, Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach (HS99), biurowiec Prosta Tower (Kuryłowicz & Associates) w Warszawie czy luksusowy apartamentowiec Thespian we Wrocławiu (Maćków Pracownia Projektowa), jak i inwestycje o znacznie mniejszej skali, co nie znaczy, że mniej interesujące. Wśród tych ostatnich znaleźć można m.in. Dom zero schodów Przemka Kaczkowskiego i Oli Targońskiej, rozbudowę Malarni – sceny kameralnej Teatru Polskiego w Poznaniu (Jerzy Gurawski i trabendo),  demonstracyjny dom pasywny pod Złotowem w Wielkopolsce (Dom Architektów) czy biuro pracowni projektowych Komin73 na terenie Soho Factory przy ul. Mińskiej w Warszawie (Super Super / Projekt Praga / WWAA). Nie zabrakło także rozbudzających wyobraźnię projektów, takich jak Logica Tower, czyli wieża logistyczna autorstwa Katarzyny Buczkowskiej i Otylii Danielewicz-Łabackiej (One Architekci).

Teatr Polski w Poznaniu Malarnia, architekci Jerzy Gurawski i trabendo

Nominacje w konkursie tradycyjnie już wyłonione zostały dwutorowo. Część z nich wskazali zaproszeni eksperci:
Urszula Gołota – architekt, kustosz Działu Architektury i Sztuki Współczesnej Muzeum Architektury we Wrocławiu;
Bartosz i Michał Haduchowie – architekci z krakowskiej grupy projektowej NArchitekTURA wyróżnionej w 2010 r. przez magazyn Wallpaper jako jedna z 30 najciekawszych młodych pracowni na świecie, publicyści;
Marcin Kościuch – architekt w poznańskiej pracowni Ultra Architects, w 2009 r. laureat (wspólnie z Tomaszem Osięgłowskim) nagrody Europe 40 under 40 przyznawanej przez Chicago Athenaeum oraz European Centre for Architecture Art Design and Urban Studies, wiceprezes poznańskiego oddziału SARP;
Piotr Kuczia – architekt zaangażowany w idee projektowania zrównoważonego, znany między innymi jako projektant Modelowego Domu Ekologicznego w Łące pod Pszczyną, prowadzi biuro w Osnabrück w Niemczech. Ich propozycje uzupełnione zostały przez Czytelników portalu – obserwatorów i projektantów zrealizowanych budynków.

Drapacz chmur, Katarzyna Buczkowska i Otylia Danielewicz-Łabacka

Tradycyjnie też, dwutorowo wybrani zostaną laureaci konkursu: będą wśród nich faworyci publiczności głosującej za pośrednictwem Internetu oraz zwycięzcy wskazani przez profesjonalne jury.

Głosy w plebiscycie Polska Architektura 2011 można oddawać do końca kwietnia za pomocą formularza znajdującego się w dolnej części strony głównej wortalu: www.sztuka-architektury.pl. Serdecznie zapraszamy!

Wyniki plebiscytu zostaną ogłoszone na początku maja 2012 r.

Apartamentowiec Thespian, Maćków Pracownia Projektowa

Komin73, Projekt Praga - Super Super-WWAA

Dom zero schodów, Przemek Kaczkowski i Ola Targońska

PGE Arena w Gdańsku, RKW Rhode Kellermann Wawrowsky

*

Month: Year:
« Prev July 2018 Next »
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
            1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
         
Category Key
 Bizuteria
 Inne
 Komiks, rysunek, ilustracja
 Logo, identyfikacja
 Moda
 Mural, elewacja, street art
 Nabor na wystawe
 Obiekt, mebel, urzadzenie
 Opakowania
 Plakat, billboard
 Wnetrza

 

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.