Iwona Chmielewska – Czytając obrazy oglądać teksty

* TORUŃ
* Galeria Sztuki Wozownia, ul. Rabiańska 20
* wystawa: Iwona Chmielewska. Czytając obrazy oglądać teksty
* 1-24 czerwca 2012 r.

*

Iwona Chmielewska ukończyła grafikę na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, obecnie w tejże uczelni prowadzi zajęcia z przedmiotu „Książka autorska” na kierunku edukacja artystyczna. Artystka napisała i zilustrowała ponad dwadzieścia książek, z których ilustracje i teksty są pokazywane na wystawie w Wozowni. Wystawa jest wyjątkową okazją do spotkania z twórczością Iwony Chmieleskiej, która rzadko prezentuje swoje książki w Polsce. W trakcie wystawy (13 czerwca) odbędą się warsztaty artystyczne dla dzieci z ilustracji książkowej.


Tworzy głównie autorskie książki obrazowe picturebook, z których większość wydawana jest w Korei Południowej. Jej picturebooki ukazały się także w Ameryce Łacińskiej, w Chinach, na Tajwanie, w Japonii, Portugalii i Niemczech. „Idea książki obrazowej, w której obraz jest tak samo ważny lub ważniejszy niż tekst, nie jest jeszcze szeroko znana w Polsce. Nie są to książki ilustrowane, ani książki z obrazkami, ani też infantylne „książeczki” dla dzieci. To książki bez określonej kategorii wiekowej, których koncepcja artystyczna porusza zarówno dzieci, jak i dorosłych. Książki pomyślane są jako „książki na całe życie”, są zaproszeniem czytelników do współudziału w dyskursie na najważniejsze, społeczne, czasem trudne i nie podejmowane w książkach dla dzieci tematy. Krótkie, głęboko przemyślane teksty wraz z pełnym metafor i niedopowiedzeń obrazem stanowią rodzaj poezji wizualnej, swoistego >ikonolingwistycznego< przekazu.” (Iwona Chmielewska)

Dzieci, ćwiczące się od najmłodszych lat w odczytywaniu picturebooków, z lekkością poruszają się w wielowarstwowych konstrukcjach, jakie oferują książki Iwony Chmielewskiej. Odbijając się to od słowa, to od obrazu, tworzą one własną opowieść, dla której opowieść autorki jest idealnym pre-tekstem.

W Polsce zostały wydane cztery książki Iwony Chmielewskiej: „O wędrowaniu przy zasypianiu” (2006), „Domowe duchy” (2010), „Pamiętnik Blumki” (2011), „Kłopot” (2012). Większość jej książek wydawana jest w Korei Południowej. Gdy ukazuje się nowa książka Iwony Chmielewskiej, seulskie biblioteki zapełniają tłumy ludzi, którzy znają i podziwiają jej twórczość od lat. To z jej książek dowiedzieli się o starym Toruniu i Mistrzu Mikołaju, o przedwojennej Warszawie i Starym Doktorze, który był zarówno ojcem, jak i matką bezdomnych dzieci. Książki Chmielewskiej tłumaczone są z języka koreańskiego na hiszpański i chiński, wydawane są w krajach hiszpańskojęzycznych – nagrodzona przez meksykańskie Ministerstwo Edukacji książka „Niebieska laseczka/Niebieska skrzyneczka” została wprowadzona do szkół w Meksyku jako lektura. Na corocznych konkursach na najlepszą książkę roku na świecie, na Międzynarodowych Targach Książki w Bolonii jej książki reprezentują Koreę Południową.

Iwona Chmielewska prezentowała swoje książki na wystawach indywidualnych i zbiorowych pokazach sztuki książki w kraju i za granicą, była wielokrotnie nagradzana. Najważniejsze nagrody to ilustratorski „Oskar” na Targach Książki w Bolonii, czyli Bologna Ragazzi Award 2011 w kategorii „Non Fiction” za ilustracje do książki Dom Duszy – MAUM oraz „Złote Jabłko” (2007) przyznane przez Międzynarodowe Biennale Ilustracji w Bratysławie za ilustracje do „Thinking ABC”. Jej „Pamiętnik Blumki”, książka o Januszu Korczaku i jego wychowankach, w 2011 r. została dwukrotnie nagrodzona w konkursie IBBY (Polska Sekcja Stowarzyszenia Książki dla Młodych), zdobywając tytuł „Książki Roku 2011” w kategorii „Książka obrazkowa” oraz wyróżnienie literackie. Książka ta otrzymała w marcu 2012 nominację do najważniejszej, państwowej nagrody literackiej w Niemczech „Der Deutsche Jugendliteraturpreis”, której finał odbędzie się w październiku. „Pamiętnik Blumki” znalazł się również na prestiżowej liście Białych Kruków 2012 Internationale Jugendbibliothek w Monachium. W Seulu na CJ Picturebook Festival została wybrana do grona 100 najlepszych książek świata. Iwona Chmielewska jest także laureatką Pegazika, nagrody przyznawanej przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek wybitnym twórcom książek dla dzieci i młodzieży podczas XI Poznańskich Spotkań Targowych, 2012.

Takimi książkami powinna się szczycić literatura dla dzieci, uświadamiają one nam, że sformułowane przez Bachelarda prawo do marzeń wymaga od wizji wyrazistości, popartej ciężką pracą i wytrwałością poszukiwań. (z werdyktu jury konkursu Bologna Ragazzi Award 2011).

(Opr. T.D. – Opracowane na podstawie tekstów z katalogu Iwony Chmielewskiej „Myślące książki” – XI Poznańskie Spotkania Targowe – Książka dla Dzieci i Młodzieży, 2012 – oraz wypowiedzi Autorki)

 

 

 

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.