Jan Młodożeniec – Kolor jest najważniejszy

* WARSZAWA
* Galeria Grafiki i Plakatu
* wystawa: Jan Młodożeniec. Kolor jest najważniejszy
* 18 kwietnia – 15 maja 2013 r.

*

Galeria Grafiki i Plakatu zaprasza na wystawę plakatów Jana Młodożeńca pod tytułem Kolor jest najważniejszy. Zaprezentowane zostaną plakaty z różnych okresów twórczości artysty oraz kilka prac wykonanych w technice sitodruku. Jedno jest pewne będzie kolorowo!

Jan Młodożeniec, Opera 400 lat, 2001

Jan Młodożeniec, Opera 400 lat, 2001

„W ostatnich latach dużo maluję. Świadomie staram się malować rzeczy uśmiechnięte, wesołe, gdzie kolor jest najważniejszy, a że to są rybki, ptaszki, motyle, guziki, drobiazgi, panegiryki na cześć sztuki, to moja sprawa. Marzą mi się obrazy nieprzedstawiające. Sam kolor. Każdy kolor jest dobry, aby we właściwym sąsiedztwie”. (Jan Młodożeniec, luty 2000, Warszawa)

Jan Młodożeniec, Salon Wiosenny Plakatu Polskiego, 1990

Jan Młodożeniec, Salon Wiosenny Plakatu Polskiego, 1990

Jan Młodożeniec jeden z najwybitniejszych artystów w Polsce ostatnich 50 lat. Urodził się w Warszawie i całe życie był związany z tym miastem. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni profesora Henryka Tomaszewskiego, który wychował wielu wybitnych polskich i europejskich grafików. Dyplom otrzymał w 1955 r. Jest uważany za jednego z najważniejszych twórców w dziedzinie plakatu nie tylko w naszym kraju, ale także za granicą, o czym świadczą międzynarodowe nagrody, jakie zdobył za plakaty oraz artykuły w najpoważniejszej prasie światowej poświęconej grafice projektowej (m.in. Graphis, japońska Idea, Novum-Gebrachsgraphik). Mistrz koloru, myślowego skrótu, błyskotliwego żartu wyrażonego znakiem plastycznym, autorskiej typografii. Pozostawił po sobie ogromny dorobek graficzny i malarski. Jego barwne plakaty „świeciły” na murach na tle szarzyzny PRL-u.  Stworzył ponad 400 plakatów, przede wszystkim kulturalnych – filmowych, teatralnych, dla galerii i muzeów. Poza tym projektował okładki książek (najsłynniejsze to m.in. ”Zły” Leopolda Tyrmanda, „Transatlantyk” Witolda Gombrowicza, „Pierwszy krok w chmurach” Marka Hłaski) i najlepszych czasopism artystycznych tamtego czasu – magazynu „Ty i ja”, „Projektu” oraz „Poezji”.

Jan Młodożeniec, Szkarłatna wyspa, 1987

Jan Młodożeniec, Szkarłatna wyspa, 1987

Jan Młodeżeniec, Baird

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.