Katowice, miasto otwarte – warsztaty z projektowania informacji i wizualizacji danych o mieście – nabór

(termin naboru: do 26 sierpnia 2012 r.)

*

* KATOWICE
* Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
* warsztaty: Katowice, miasto otwarte - Warsztaty z projektowania informacji i wizualizacji danych o mieście
* prowadzący: prof. Krzysztof Lenk, Krzysztof Trzewiczek
* 21-23 września, 5-7 października, 19-21 października, 2-4 listopada 2012 r.

*

„Katowice, miasto otwarte” to interdyscyplinarny projekt z zakresu projektowania informacji na temat miasta skierowany do osób zainteresowanych infografiką i wizualizacją danych oraz miejskich aktywistów i przedstawicieli organizacji pozarządowych.

Celem pilotażowego przedsięwzięcia jest promowanie idei transparentnego miasta i otwartego dostępu do informacji, a także upowszechnianie kompetencji związanych z analizą, interpretacją i prezentacją dużych zbiorów danych.

W pierwszej części projektu gromadzone będą dane oraz problemy, z którymi mierzą się na co dzień mieszkańcy, urzędnicy i przedstawiciele NGO. Następnie interdyscyplinarny zespół w czasie cyklu warsztatów opracuje wybrane zagadnienia, które zostaną później zaprezentowane podczas wystawy podsumowującej projekt.

Powstałe w czasie warsztatów infografiki i prototypy pokażą, że czytelne i atrakcyjne wizualizacje danych mogą ułatwić życie mieszkańcom, a także sprzyjać podejmowaniu świadomych decyzji związanych z zamieszkaniem, inwestycjami i rozwojem miasta.

Projekt będzie rozwijany w kolejnych latach, by Katowice mogły dołączyć do grupy miast i organizacji działających na rzecz dostępności danych. Kontynuowane będą działania edukacyjne we współpracy z najlepszymi specjalistami w dziedzinie projektowania informacji.

Prowadzący:
Krzysztof Trzewiczek - muzyk, artysta, programista w dziedzinie otwartości rządu, specjalista w dziedzinie projektowania interfejsów użytkownika, pracy z danymi i ich wizualizacji. Od lat prowadzi warsztaty programowania dla artystów i pracowników organizacji pozarządowych. Twórca systemów interaktywnych dla teatru oraz oprogramowania muzycznego z dziedziny live electronics. Rzecznik otwartości kultury i oprogramowania.
prof. Krzysztof Lenk – wybitny projektant, ekspert w dziedzinie projektowania informacji. Absolwent katowickiej filii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, obecnie profesor emerytowany Rhode Island School of Design w Providence (USA). Współzałożyciel Dynamic Diagrams, jednego z pierwszych studiów specjalizujących się w projektowaniu publikacji cyfrowych, które realizowało zlecenia m.in. dla MIT, HP czy World Health Organization. Publicysta i krytyk, autor wielu tekstów poświęconych projektowaniu, znakomity dydaktyk, wychowawca wielu utalentowanych projektantów odnoszących sukcesy na całym świecie. W 2011 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Jak pracujemy:

Do połowy września koordynator projektu będzie zbierał pomysły i propozycje od osób chcących ułatwić mieszkańcom dostęp do informacji o Katowicach.

We wrześniu w ramach warsztatów interdyscyplinarny zespół analityków i projektantów pod okiem specjalistów od projektowania informacji rozpocznie pracę z danymi.

Przedstawiciele organizacji pozarządowych będą konsultować prace zespołu projektowego, by znaleźć najlepsze rozwiązania dla wskazanych zadań i problemów.

W listopadzie przedstawimy wyniki pilotażowej części projektu w czasie specjalnej wystawy, powstanie również strona internetowa z infografikami na temat Katowic.

Jakiego rodzaju danych szukamy (zbierane są do 14 września 2012 r.):
- dużych zbiorów różnego rodzaju danych na temat miasta,
- informacji nt. skomplikowanych procesów podejmowania decyzji o mieście,
- informacji o usługach/projektach, które można by zmienić lub poprawić.

Kontakt: Karol Piekarski, 722 00 30 75, karol.piekarski@miasto-ogrodow.eu

Przyjmowanie zgłoszeń na warsztaty: do 26 sierpnia 2012 r. (szczegółowe informacje i formularz zgłoszeniowy)

Zapraszamy do udziału w warsztatach projektantów, programistów, teoretyków i inne osoby zainteresowane analizą i wizualizacją danych. Do zgłoszenia należy dołączyć portfolio projektowe lub informacje o zainteresowaniach badawczych, zrealizowanych projektach lub doświadczeniach w pracy z danymi, które pozwolą zweryfikować predyspozycje do udziału w projekcie. Ważne są nie tylko zdolności manualne, ale również umiejętność analizy danych i pracy w interdyscyplinarnym zespole, a przede wszystkim motywacja do udziału w projekcie. Warsztaty są bezpłatne, ale uczestnicy podpisują umowę, zobowiązując się do udziału we wszystkich czterech częściach projektu.

Więcej informacji

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.