Konkurs Mall Wall Art – wyniki

Międzynarodowy konkurs MALL WALL ART na mural ściany Galerii Krakowskiej rozstrzygnięty!

Dziś odbyła się konferencja prasowa, na której poznaliśmy wyniki konkursu na mural Galerii Krakowskiej. Jury konkursu MALL WALL ART spośród ponad 500 nadesłanych prac wybrało projekt muralu, który zostanie już w maju zrealizowany na wschodniej ścianie Galerii. Zwycięski projekt utrzymany w monochromatycznej tonacji, niezwykle plastyczny, w nowoczesny sposób nawiązujący do najlepszych tradycji Krakowa odbiega od figuratywnych kompozycji, do jakich zdążyliśmy się przyzwyczaić. Jego autorką jest związana z gdańską ASP muralistka – Justyna Posiecz-Polkowska.

proj. Justyna Posiecz-Polkowska

proj. Justyna Posiecz-Polkowska

proj. Justyna Posiecz-Polkowska

proj. Justyna Posiecz-Polkowska

Galeria Krakowska oddała do dyspozycji artystów ponad 1400 m2. Pomysłodawca i organizator międzynarodowego konkursu MALL WALL ART, dyrektor Galerii Krakowskiej Ryszard Wysokiński, decydując o przeznaczeniu komercyjnej przestrzeni dla działań artystycznych, pragnął otworzyć Galerię Krakowską na nowe prądy w sztuce, przemienić industrialną fasadę Galerii w artystyczną wizytówkę miasta, rozpoznawalną na całym świecie. Od początku stałem na stanowisku, że jedynym ograniczeniem dla artystów powinny być granice ich wyobraźni oraz wielkość powierzchni muralu. Zwyciężył projekt znakomicie łączący to, o co nam w tym konkursie chodziło: nowoczesną, stonowaną formę zanurzoną w najlepszych tradycjach polskiej sztuki – mówi dyrektor Wysokiński.

Podobnego zdania są przedstawiciele Jury, którzy podkreślają, że mural Pani Justyny Posiecz-Polkowskiej znakomicie wpisuje się w otoczenie, w jakim zostanie zrealizowany.

Rozwiązanie totalne, a jednocześnie atrakcyjne w każdym fragmencie, co jest istotne z uwagi na trudność oglądu w całości ścian Galerii. Twórcze nawiązanie do wspaniałych tradycji polskiej i krakowskiej sztuki. Przestrzenność rysunku dobrze wspomaga architekturę bocznej, zapomnianej dotychczas, elewacji budynku Galerii Krakowskiej – mówi Jacek Maria Stokłosa, Główny Plastyk Miasta Krakowa, juror konkursu. Natomiast Maria Anna Potocka, Dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK opowiada: Wybrano projekt spełniający różnorodne marzenia. Jest abstrakcyjny, ale zarazem przenosi ideę modernizmu, postępu i walki. Jest kompozycją malowaną, ale wygląda jak rzeźba. Jest precyzyjnie i bezbłędnie wykonany i na dodatek nie kłóci się z architekturą, gładko przenikając jej komplikacje. Zaś Zbigniew Bajek,  profesor krakowskiej ASP dodaje: Projekt spełnia wszystkie wymogi stawiane przez organizatorów konkursu, a jednocześnie wyróżnia się spośród ogromnej ilości pomysłów zgłoszonych na konkurs formą, kolorystyką, „sposobem dialogowania” z budynkiem, na którym się znajdzie, z bezpośrednim otoczeniem oraz z… Krakowem – jego przeszłością i współczesnością (…) Jego rzeźbiarsko migotliwa struktura w sposób zasadniczy zmienia sztywną, geometryczną bryłę Galerii Krakowskiej, nie wchodząc jednocześnie z nią w konflikt. Łączy w sobie powagę i zabawę formą, sztukę wysoką z „ludową”; ma w sobie solidność i oddech. Jest do oglądania pod różnym kątem i z różnych odległości.

Michał Bieżyński – prezes fundacji Urban Forms z satysfakcją mówi o zwycięskim projekcie, że wybór padł na bardzo stonowany, powiedziałbym nawet szlachetny projekt.

Jurorzy – przedstawiciele władz miasta, profesorowie krakowskich szkół artystycznych, dyrektorzy instytucji kultury, dziennikarze i artyści – doszukują się w wybranej pracy inspiracji sztuką przełomu XIX i XX wieku, podkreślają wyraźne nawiązania artystki do lat 20. XX w.

Laureatka konkursu, Justyna Posiecz-Polkowska, zapytana o inspiracje do stworzenia zwycięskiego projektu odpowiada: Bezpośrednią inspiracją były płaskorzeźby Jana Szczepkowskiego, krakowskiego artysty. Chciałam nawiązać do dawnej sztuki polskiej, sięgnęłam do czegoś, co się zatraciło, zatarło w pamięci. Młodzi twórcy rzadko czerpią z tego co było – dlatego moim celem było przypomnieć o tym, nawiązać do modernizmu. Zamierzałam nawiązać również do lat 70., 80., w których powstawało bardzo dużo mozaik, płaskorzeźb dekoracyjnych. (…) Istotne dla mnie jest to, że jeżeli powstaje coś w przestrzeni miejskiej, to powinno być związane z miejscem, powinno mieć historię, a przede wszystkim istnieć w poszanowaniu okolicznej przestrzeni - dodaje artystka, nadal zaskoczona zwycięstwem w konkursie.

proj. Anna Taut, praca zakwalifikowana do ścisłego finału konkursu

proj. Anna Taut, praca zakwalifikowana do ścisłego finału konkursu

Na konkurs napłynęło 505 prac z całego świata – m.in. z Australii, Niemiec, Portugalii, Danii, Rumunii, Turcji i Polski. Projekty uznanych artystów streetartowych, jak Studio Bluszcz (czyli Anna Szejdewik i Sławomir Zbiok Czajkowski), Pener, Autone, Jola Kudela, Cruel, Aqualoopa czy Aeunpo nawiązywały do krakowskich symboli, tematyki dworca, sztuki ludowej. Pojawiło się również kilka motywów abstrakcyjnych, zrywających z dominującym w sztuce popartu figuratywizmem.

proj. Diana Grabowska i Bruno Althamer, projekt zakwalifikowany do ścisłego finału konkursu

proj. Diana Grabowska i Bruno Althamer, projekt zakwalifikowany do ścisłego finału konkursu

Nagrodę ufundowaną przez Galerię Krakowską w wysokości 20.000 zł otrzymał projekt nietrywialny - jak nagrodzoną pracę określił jeden z jurorów, dziennikarz Dawid Hajok.

Już w maju Galeria Krakowska przystąpi do realizacji wyłonionej w drodze konkursu MALL WALL ART pracy. Na konferencji prasowej zwyciężczyni podkreślała, że będzie obecna podczas malowania i sama weźmie w nim czynny udział. Czekamy więc na możliwość oceny na żywo nowego krakowskiego muralu.

*

Month: Year:
« Prev June 2018 Next »
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
        1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
Category Key
 Bizuteria
 Inne
 Komiks, rysunek, ilustracja
 Logo, identyfikacja
 Moda
 Mural, elewacja, street art
 Nabor na wystawe
 Obiekt, mebel, urzadzenie
 Opakowania
 Plakat, billboard
 Wnetrza

 

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.