Konkurs Mural na muzeum, muzeum na mural

(termin: do 31 marca 2013 r.)

*

Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie ogłasza konkurs na mural.

mural-Galicja

List przewodni Artura Wabika:

Ogłaszając konkurs na projekt i realizację muralu Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie, oczekuję od artystów stających do konkursu, aby uwzględnili szereg kontekstów historycznych, społecznych i urbanistycznych.

Misją Żydowskiego Muzeum Galicja jest rewizja stereotypów dotyczących żydowskiej przeszłości w Polsce, a także pomoc zarówno Polakom, jak i Żydom w zrozumieniu własnej historii. Chcielibyśmy, aby wyłoniony w konkursie projekt dopełniał tematycznie i estetycznie stałą ekspozycję fotograficzną muzeum. Premiowane będą więc prace nawiązujące do kultury żydowskiej poprzez wykorzystanie elementów tradycyjnej ornamentyki i typografii, dotykające wątków obrzędowych i mistycznych. Jednocześnie prace powinny korespondować z misją muzeum i pokazywać żywą kulturę żydowską. Dział Edukacji naszej placówki jest gotów służyć uczestnikom pomocą merytoryczną i pozostaje do dyspozycji twórców biorących udział w konkursie.

Założone w 2004 roku muzeum w krótkim czasie stało się częścią polskiego i żydowskiego kulturalnego pejzażu Krakowa. Budynek muzeum znajduje się na Kazimierzu, w sercu dawnej żydowskiej dzielnicy miasta. Konieczne jest więc dobre rozpoznanie zarówno tkanki historycznej tej dzielnicy, jak i jej obecnej dynamiki społecznej. Tematem muralu może stać się narracja o przyszłości społeczności żydowskiej w Krakowie, a nie o jej bolesnej przeszłości, jaką była wojna i Holokaust. Nie bez znaczenia pozostaje bryła samego budynku, jego bezpośrednie otoczenie, relacje przestrzenne z innymi budowlami, a także uwarunkowania ekspozycyjne fasady. Przeznaczona pod realizację muralu elewacja ściany bocznej budynku jest najlepiej wyeksponowana w swojej górnej części, a więc tam właśnie powinny znaleźć się główne akcenty kompozycyjne. Istotne jest także, aby malowidło spełniało swoje funkcje przez cały rok.

*

Termin zgłaszania prac: do 31 marca 2013 r. 2 kwietnia nastąpi ogłoszenie wyników konkursu, a na pierwszą połowę kwietnia przewidziana jest realizacja projektu.

Żydowskie Muzeum Galicja dla zwycięzcy przewiduje nagrodę w wysokości 1.500 zł oraz pokrywa koszt przeniesienia projektu na ścianę.

Jury:
Jakub Nowakowski - Dyrektor Żydowskiego Muzeum Galicja
dr Edyta Gawron - Kierownik Ośrodka Studiów nad Historią i Kulturą Żydów Krakowskich UJ
Jacek Stokłosa - Główny Plastyk Miasta Krakowa
Tomasz Strug - Kierownik Działu Wystaw Żydowskiego Muzeum Galicja
Jacek Kabziński – fotograf, VJ
Artur Wabik – artysta, twórca murali

Regulamin konkursu i więcej informacji

*

Month: Year:
« Prev June 2018 Next »
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
        1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
Category Key
 Bizuteria
 Inne
 Komiks, rysunek, ilustracja
 Logo, identyfikacja
 Moda
 Mural, elewacja, street art
 Nabor na wystawe
 Obiekt, mebel, urzadzenie
 Opakowania
 Plakat, billboard
 Wnetrza

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.