Konkurs reFresz – Odśwież Swój Blok! – wyniki

 

22 sierpnia 2012 r. oficjalnie zakończył się drugi etap konkursu reFresz – Odśwież Swój Blok! organizowanego w ramach Grolsch ArtBoom Festival.

Ilość zgłoszeń, które wypłynęły na konkurs i ich wysoki poziom sprawiły, że obrady jury były burzliwe. Po długiej dyskusji, większością głosów uznano, że zwycięzcą jest projekt przygotowany przez Paulinę Lichwicką- Tak duży odzew – kilkadziesiąt zgłoszeń  na konkurs związany z odświeżeniem bloku – potwierdza tylko, że estetyka krakowskich osiedli budzi ogromne zainteresowanie i wielkie emocje. To temat, który motywuje mieszkańców do działania i angażuje ich uwagę, pokazuje, że krakowianie troszczą się o swoje miejsce zamieszkania. O to nam właśnie chodziło – mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. Projekt zostanie przekazany Spółdzielni Mieszkaniowej Ruczaj Zaborze administrującej blokiem przy ul. Lipińskiego.

W opisie pracy nadesłanym przez zwyciężczynię czytamy: Inspirowałam się motywem dziecięcego domku ukrytego w lesie, który pozostaje w symbiozie z naturą, dając poczucie bezpieczeństwa oraz spokoju. Organiczność i poczucie swobody mojej pracy są skontrastowane ze sztywnymi ramami bloku i jego bezosobowością. Unikam geometrycznych kształtów, tak bardzo powielanych i przewidywalnych, na rzecz powrotu do swojego dzieciństwa, natury oraz świata fantazji i bajki.

Przypominamy, że akcja reFreszOdśwież swój blok! miała wprowadzić elementy sztuki i designu na elewację blokowisk. Inspiracją dla projektu reFRESZ były działania LUCa i Pospolitego Ruszenia, mające na celowniku przede wszystkim przestrzenie Wrocławia. Akcja reFRESZOdśwież swój blok! składała się z dwóch części i miała charakter konkursowy. Pierwszy jej etap polegał na wyłonieniu w drodze konkursu jednego z krakowskich bloków, który wymagał odremontowania i odświeżenia wyglądu elewacji. Blok do udziału w akcji mogli zgłaszać zarówno zarządcy budynków, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, jak i mieszkańcy. Jury konkursowe zadecydowało, że w ramach akcji odświeżony zostanie blok przy ulicy Lipińskiego 18 na osiedlu Ruczaj i to właśnie projektu elewacji tego bloku dotyczyła druga część akcji, do udziału w której zaproszeni zostali młodzi artyści oraz architekci, którzy także zechcieli przyczynić się do kreowania wyglądu miejskich przestrzeni. Ich zadaniem było stworzenie graficznego projektu elewacji bloku, który wpisywałby się w charakter otoczenia oraz byłby oryginalną i estetyczną propozycją na poprawę wyglądu budynku. Zwycięski projekt zostanie przekazany spółdzielni Ruczaj Zaborze.

Jak mówi zasiadająca w jury Małgorzata Gołębiewska, dyrektor artystyczna Grolsch ArtBoom Festivalu, wśród propozycji zgłoszonych na krakowski konkurs były zarówno syntetyczne, zgeometryzowane wersje, nawiązujące do naturalnych podziałów wertykalnych i horyzontalnych elewacji, jak i czasem bardzo śmiałe wariacje kolorystyczne, czy dynamiczne propozycje graficzne, rodem z komiksów czy sztuki ulicy. Nie brakowało także projektów bardziej malarskich, traktujących ściany jak duże płaszczyzny obrazu. Pojawiały się również wątki eko –  zakładające wtopienie bloku w naturę, unifikację z otoczeniem, pomalowanie bloku w motywy trawy, drzew, chmur, krajobrazu.  - Wśród nadesłanych zgłoszeń znalazłam nawet nawiązanie do patrona ulicy, przy której znajduje się blok – artysta zaproponował portret Wacława Lipińskiego na ścianie bloku – opowiada Małgorzata Gołębiewska. – To co szczególnie mnie cieszy: wiele z przedstawionych nam projektów i połączeń kolorystycznych było bardzo odważnych i wyrazistych, przeczących przyjętej zazwyczaj przy ocieplaniu i odnawianiu bloków pastelowo-rozmytej kolorystyce. Często cale płaszczyzny łącznie z dachem pokryte były spójnymi motywami. Uczestnicy konkursu daleko odeszli od rozwiązań rutynowych spotykanych na krakowskich osiedlach. Były kompozycje bardzo zrytmizowane, precyzyjne, oszczędne, ale także przypominające graffiti czy sztukę szablonu, bardziej ekspresyjne.

Zwycięski projekt wybrało jury w składzie: Małgorzata Gołębiewska – dyrektor artystyczna Grolsch ArtBoom Festival, Robert Piaskowski – Zastępca Dyrektora ds. Programowych Krakowskiego Biura Festiwalowego, Zarząd Spółdzielni Ruczaj Zaborze, przedstawiciele mieszkańców oraz koordynatorki projektu: Barbara Swoboda, Katarzyna Skrzypczyk i Magdalena Serwin.

Portal DesignAttack.pl patronuje konkursowi

*

Month: Year:
« Prev June 2018 Next »
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
        1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
Category Key
 Bizuteria
 Inne
 Komiks, rysunek, ilustracja
 Logo, identyfikacja
 Moda
 Mural, elewacja, street art
 Nabor na wystawe
 Obiekt, mebel, urzadzenie
 Opakowania
 Plakat, billboard
 Wnetrza

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.