Koreańskie ilustracje Iwony Chmielewskiej

* CIESZYN
* Książnica Cieszyńska
* wystawa: Ilustracje do książek wydawanych w Korei – Iwona Chmielewska
* 11-17 lipca 2011 r.
* wykłady autorskie: Biblioteka Miejska, ul. Głęboka 15, 14 i 15 lipca, godz. 16.00

*

Iwona Chmielewska, to wybitna, ale mało znana w naszym kraju, za to uznana na świecie, ilustratorka i autorka książek. Jej wykłady o pickturebooku i wystawa: „Ilustracje do książek wydawanych w Korei” pozwolą uczestnikom Festiwalu Kręgi Sztuki lepiej poznać jej wyjątkową technikę ilustracji i głęboką wrażliwość, która dociera do odbiorców z zupełnie innej kultury.

Iwona Chmielewska

Iwona Chmielewska – ur. 1960, ukończyła grafikę na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w roku 1984. Mieszka i pracuje w Toruniu, gdzie prowadzi zajęcia z przedmiotu „Książka autorska” na kierunku edukacja artystyczna na Wydziale Sztuk Pięknych macierzystej uczelni. Jest artystką wielokrotnie nagradzaną za swoją pracę ilustratorską, zarówno w kraju, jak i na świecie. Ostatnio zdobyła główną nagrodę w kategorii Non Fiction w konkursie Bologna Ragazzi Award 2011 – („Oscar” w branży książek dla dzieci i młodzieży).

Książki autorskie wydane w Korei:


„Myśl”, 2004 – wydawnictwo Nonjang – książka o wizualizacji abstrakcyjnego i niewidzialnego pojęcia, jakim jest „myśl”. Każda z rozkładówek to inna metafora tego pojęcia.

„O wędrowaniu przy zasypianiu”, 2004 – wydawnictwo Nonjang – kołysanka wykorzystująca kształt palców u stóp wystających spod kołderki. Na kolejnych rozkładówkach następuje przemiana paluszków w najróżniejsze motywy wyobrażane sobie w półśnie.

„Niebieska laseczka, niebieska skrzyneczka”, 2004 – wydawnictwo Sakyejul – książka zaczynająca się z dwóch stron, mówiąca o dziewczynkach (Niebieska laseczka) i chłopcach (Niebieska skrzyneczka) i spotkaniu się ich w połowie książki. Jest to opowieść, która za pomocą metafor przedstawia różne typy osobowości i traktuje o równości płci.

„Myślący alfabet” (koreański), 2005 – wydawnictwo Nonjang – wizualizacja słów koreańskich wpisanych w kształty liter. Nauka alfabetu koreańskiego.

„Myślący alfabet” (angielski) Thinking ABC, 2006 – wydawnictwo Nonjang – wizualizacja słów angielskich wpisanych w kształty liter. Nauka alfabetu angielskiego.

„Myślące cyfry”, 2007 – wydawnictwo Nonjang – wizualizacja cyfr – opowieść o symbolicznej roli cyfr. Dziecko poznaje świat cyfr, udając się w podróż po wyspach, na których mieszkają ludzie-cyfry.

„Dwoje ludzi”, 2008 – wydawnictwo Sakyejul – metaforyczna opowieść o tym ,czym może być związek dwojga ludzi zaczynająca się od słów: „Gdy dwoje ludzi żyje razem, to jest im łatwiej, bo są razem i jest im trudniej, bo są razem”.

„Do połowy pełne czy do połowy puste?”, 2009 – wydawnictwo Nonjang – krótkie teksty dopełniane obrazami traktujące o relatywizmie. Książka o ważnym przesłaniu społecznym, mówiąca o tolerancji, zrozumieniu odmiennego punktu widzenia. Jednocześnie porusza temat niepełnosprawności, choroby i śmierci.

„Dzień dobry Europo”, 2010 – wydawnictwo Borim – artystyczno-edukacyjny atlas prezentujący wszystkie kraje europejskie, z których każdy pokazany jest na jednej rozkładówce. Za pomocą zabawy w budowanie miniaturowych krajów dzieci koreańskie dowiadują się o zwyczajach, o historii, kulturze i sztuce w Europie.

„Cztery strony czasu”, 2010 – wydawnictwo Sakyejul – opowieść zbudowana wokół czterostronnego zegara na toruńskim ratuszu. Jest to podróż w czasie, pokazująca życie mieszczan toruńskich od 1500 r. do teraz. Konstrukcja tej książki oparta jest na zmianach godzin dnia, pór roku, epok historycznych. Zmieniają się realia wewnątrz mieszkań i realia historyczne, a widok z okien na zegar jest wciąż ten sam.

„Kłopot”, 2010 – wydawnictwo Nonjang – prosta opowieść o kształcie zmieniającym się w wyobraźni dziecka w najróżniejsze przedmioty i zjawiska. Akcja narasta jak w thrillerze po to, by zakończyć się zaskakującym, pełnym ciepła finałem.

(na podstawie: www.ksiazka.net.pl)

 

Wykłady autorskie, Biblioteka Miejska, ul. Głęboka 15:

14 lipca (czwartek), godz. 16.00
Fenomen picturebooka (na wybranych przykładach książek zagranicznych)

15 lipca (piątek), godz. 16.00
Jak tworzę picturebook? (Iwona Chmielewska laureatka Złotego Jabłka BIB 2007 i nagrody Bologna Ragazzi Award 2011 pokaże najnowsze książki autorskie)

 

 

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.