Koronkowa robota

* CIESZYN
* Zamek Cieszyn
* wystawa: Koronkowa robota
* 28 września – 4 listopada 2012 r.

*

Czy koronka może być wyzwaniem dla projektanta? Czy skomplikowana struktura splecionych ze sobą ele­mentów, zawiłych algorytmów, których nieskończona liczba i medytacyjne doświadczenie tkania przywołują na myśl wręcz mistyczne doświadczenia, brzmi banalnie?

Wielowiekowa tradycja, przekazywana z pokolenia na pokolenie łączy cienką nicią koniakowskie wzgórza z tradycją starożytnego Rzymu, mrokiem średniowiecznych zakonów czy współczesną Brugią. Wystawa Koronkowa robota prezentuje efekty działań dla których bazą jest owa filigranowa materia, zaś efekt wybiega daleko poza to co dobrze znamy z ław i stoliczków kawowych mieszczańskich salonów.

Kuratorka: Anna Zabdyrska

4 listopada odbędzie się finisaż wystawy połączony z warsztatami, które poprowadzi Mariola Wojtas, koronczarka z Koniakowa – początek o godz. 14.00.

 

Kinga Ogrodzki, Kolekcja Teresa

Kinga Ogrodzki pochodzi z Cieszyna, ale studiowała na Uniwersytecie w Aachen. Kolekcja Teresa to jej projekt dyplomowy. Na całość składa się dywan, stolik i dwie półki. Kinga, która dobrze zna tradycyjną koniakowską koronkę, wykorzystała ją w nowoczesny sposób – zatapiając w gładkich taflach przeźroczystego plastiku.

 

Inżynieria Designu (Viol Orzechowska i Paweł Wiśniewski), Seria Koronki

Inżynieria Designu (Viol Orzechowska i Paweł Wiśniewski), Seria Koronki

Inspiracją do powstania Serii Koronki były babcine koronkowe serwetki. Turkus, ultramaryna, czerń i biel – mocne kolory nadają kolekcji nowoczesny wygląd.

Bogdan Kosak, Seria Tomaszów Czepiec, kafle i zawieszki

Bogdan Kosak, Seria Tomaszów, Czepiec, kafle i zawieszki

Bogdan Kosak zaprojektował zestaw do kawy i herbaty Tomaszów. Naczynia inspirowane są porcelaną Korca, Baranówki i Tomaszowa, pierwszych polskich manufaktur z przełomu XVIII i XIX w., oraz najstarszymi, powielanymi przez wieki wzorami naczyń garncarskich. Prosty i oszczędny w formie, prezentowany zestaw zdobiony jest motywem koronki czepców cieszyńskich. Forma kafli oparta jest na bazie powiększonego negatywu odbitej w glinie koronki. Poszczególne moduły pomyślane są tak, aby można było tworzyć wzory ciągłe, np. obramienia okien czy drzwi. Użyty trwały materiał pozwala stosować kafle zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Zawieszki powstały poprzez pokrycie koniakowskiej bawełnianej koronki warstwą masy porcelanowej. W piecu ceramicznym bawełna uległa całkowitemu spaleniu, a kolejne etapy procesu wypalania porcelany zamieniły niciane koronki w nieskazitelnie białe, delikatne, porcelanowe ażury.

Pulpo, lampa Fat Lace, proj. Studio Taschide, dystrybutor: Czerwona Maszyna

Ozdobiony misternym, wyciętym wzorem abażur nie stanowi domkniętej, kolistej konstrukcji – jest spięty tasiemką na wzór damskiego gorsetu.

Agnieszka Czop, dywan Wycinanka

Dywany Agnieszki Czop często nawiązują do motywów ludowych. Pasy, koguty…, a w tym przypadku wycięte z filcu serwety. Dokładnie takie – okrągłe i symetryczne – tworzą koronczarki z Koniakowa.

Chris Kabel, Mapa miejska Brugii

Ręcznie robione od XV w. koronki są jedną z najstarszych belgijskich tradycji. Mapa powstała na zamówienie miasta Brugia, koronkowej stolicy Belgii. Wszystkie jej elementy: ulice i ich nazwy, kanały, zabytki są utkane z ażurowej materii.

NeSpoon, Realizacje street artowe w Polsce i za granicą

NeSpoon, Realizacje streetartowe w Polsce i za granicą

NeSpoon: Tworzę na pograniczu street artu, ceramiki warsztatowej i jubilerstwa. Wspieram się wytworami nieco zapomnianego i lekceważonego dziś rzemiosła – koronczarstwa. Tworzę sztukę pozytywną.

Moja przyjaciółka, Ania, nazwała kiedyś to, co robię, biżuterią dla miasta. Sporo w tym racji, bo często celem moich działań jest podkreślenie urody wybranych miejsc.

Dlaczego koronki? Bo wpisany jest w nie kod estetyczny, tkwiący głęboko w każdej kulturze. Jest w nich symetria, ład i harmonia, której instynktownie szukamy. Koronki, których wzory wykorzystuję, pochodzą z Koniakowa i robione są ręcznie przez ludowe artystki.

Dlaczego street art? Bo daje wolność.

 

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.