Książka z bajki / bajka z książki

* CIESZYN
* Zamek w Cieszynie, Bastej
* wystawa: Książka z bajki / bajka z książki
* 1 czerwca – 1 lipca 2012 r.

*

To wystawa książek Roberta Sabudy, amerykańskiego autora i ilustratora, jednego z najlepszych na świecie twórców pop-upów. Czym są pop-upy? To książki „z ruchomymi elementami”, nazwane też przestrzennymi albo „rozkładankami”. To trójwymiarowe przestrzenne konstrukcje, wykorzystujące mechanizm otwierania zgiętej kartki papieru.

„Alicja w Krainie Czarów” według Roberta Sabudy. Fot. Sebastian Woźniak

Ich twórca, Robert Sabuda, jest iluzjonistą i inżynierem w jednym, bo żeby tworzyć tak wyjątkowe pop-upy, jak on, potrzebna jest wiedza i fantazja. Papierowe elementy w jego książkach wirują, unoszą się, obracają. Początkowo pracował jako projektant opakowań. Pod wpływem prac m.in. Vojtěcha Kubašty, czeskiego architekta i artysty, zaczął tworzyć „rozkładanki”. Na wystawie w Zamku można zobaczyć m.in. „Alicję w Krainie Czarów”, „Czarnoksiężnika z Krainy Oz”, „Piotrusia Pana” i „Piękną i Bestię”.

„Alicja w Krainie Czarów” według Roberta Sabudy. Fot. Sebastian Woźniak

Robert Sabuda, autor, ilustrator książek, inżynier papieru. Urodzony 8 marca 1965 r. w Pinckney, stan Michigan. Zaczynał jako konstruktor pudełek, od kilkunastu lat prowadzi  studio ilustracji książek w Nowym Jorku. Swoją pierwszą „rozkładankę” zrobił w 1994 r. Była to „The Mummy’s Tomb: A Pop-Up Book”. Od tego czasu  zilustrował 19 książek i tyle samo „wyciął” pop-upów. Jego ostatnie wydawnictwo „Chanukah Lights”  jest poświęcone żydowskiemu Świętu Świateł. Ilustrując książki, na ogół zaczyna od linorytu, potem digitalizuje wzory, a następnie je koloruje. Zajmuje się także projektowaniem witraży i murali.

„Alicja w Krainie Czarów” według Roberta Sabudy. Fot. Sebastian Woźniak

 

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.