Laboratorium kreatywnych form recyklingu

* LUBLIN
* Warsztaty Kultury, ul. ks. Jerzego Popiełuszki 5
* warsztaty: Laboratorium kreatywnych form recyklingu
* prowadzenie: Katarzyna Dorota
* 21-22 lipca 2012 r. (sobota-niedziela), godz. 11.00-16.00

*

Zapraszamy młodzież ze szkół średnich i seniorów do udziału w warsztatach „Laboratorium kreatywnych form recyklingu”, które odbędą się w ramach projektu Lub Design! Warsztaty kreatywności.

Co można wyczarować z plastikowej butelki czy słomek po napojach? Jak zrobić portfel z kartonu po soku? Do czego można wykorzystać nieaktualny baner reklamowy?

Wraz z krakowskim kolektywem POLtwór zorganizujemy laboratorium kreatywnych form recyklingu, łącząc działania artystyczne i wiedzę ekologiczną. Podczas warsztatów przyjrzymy się bliżej zjawisku re-designu i artrecyklingu. Będzie to okazja do stworzenia niepowtarzalnych przedmiotów użytkowych z surowców wtórnych. Szukając nowatorskich form twórczego przetwarzania, zwrócimy uwagę na problem nadmiaru śmieci wytwarzanych codziennie w naszych domach. Wspólnie z uczestnikami opracujemy zasady postępowania ekologicznego, które każdy z łatwością będzie mógł zastosować we własnym otoczeniu. Poprzez zabawę formą i zaskakującymi rozwiązaniami mamy nadzieję zachęcić uczestników warsztatu do odpowiedzialnych i świadomych zachowań konsumpcyjnych.


Udział bezpłatny
Zapisy: Ewelina Kruszyńska, tel. 81/ 533 08 18, warsztatykultury.pl/lubdesign, formularz zgłoszeniowy: Laboratorium kreatywnych form recyklingu

Katarzyna Dorota – absolwentka Animacji Kultury na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, kierunku Animator i Menedżer Kultury na wydziale Psychologii i Pedagogiki UMSC w Lublinie i Warszawskiej Szkoły Fotograficznej. Ukończyła też podyplomowe studia na kierunku Zarządzanie Organizacją Pozarządową w UE na Uniwersytecie Śląskim. Wiceprezes stowarzyszenia To.pole zajmującego się edukacją nieformalną z zakresu ekologii, kultury tradycyjnej i tańca współczesnego. Koordynator artystyczny projektu POLtwór – kreatywna forma recyklingu. Organizator i instruktor warsztatów z zakresu fotografii otworkowej i analogowej, jak również z tradycyjnych i eksperymentalnych technik plastycznych. Trenerka i współorganizatorka Pracowni Aktywności Obywatelskiej – projektu Theodor-Heuss-Kolleg, programu Fundacji Boscha.

Lub design! warsztaty kreatywności – to roczny program edukacyjny Warsztatów Kultury skierowany do uczniów szkół średnich. Zajęcia poprowadzą wykwalifikowani projektanci – jedni z największych specjalistów w dziedzinie komunikacji wizualnej, architektury krajobrazu czy aranżacji wnętrz. Głównym celem projektu jest rozwijanie kreatywności, elastycznego myślenia i umiejętności twórczego rozwiązywania problemów. Chcemy pokazać, że każdy może mieć realny wpływ na jakość swojego życia, a design, opierając się na bardzo podobnych założeniach, jest naszym zdaniem właściwym i atrakcyjnym narzędziem wprowadzania tych zmian.

Będziemy tworzyć zespoły, wyciągać z nich kreatywność, a przy tym dobrze się bawić. Położymy nacisk na sam proces projektowania, poddamy w wątpliwość najbardziej oczywiste rozwiązania, zadamy mnóstwo fundamentalnych, a czasem przewrotnych pytań. Dlaczego talerz jest okrągły? Jak projektant może wpłynąć na nasze zachowania? Kiedy mniej znaczy więcej?

Oprócz licealistów, do współpracy zaprosimy seniorów i przedszkolaki, by wspólnie pracować na realnych potrzebach i problemach. Zwrócimy uwagę na interdyscyplinarność designu i korzyści stosowania myślenia projektowego na co dzień.

Warsztaty odbywać się będą od kwietnia do listopada 2012 r.

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.