LexICON A-Z

* SZCZECIN
* Zamek Książąt Pomorskich (sala księcia Jana Fryderyka)
* wystawa: LexICON A-Z
* 31 maja – 3 lipca 2011 r.
* wernisaż: 31 maja 2011 r. (wtorek), godz. 18.00

*

Tytuł serii „LexICON“ Lexa Drewinskiego składa się z dwóch wyrazów: słowa „Lex”, które jest imieniem artysty, oraz słowa: „Icon”, które oznacza symbol, obraz, znak itp. Po połączeniu obu słów powstaje wyraz „LexICON”, który nieprzypadkowo kojarzy się ze słowem „lexicon”, czyli leksykon.

 

Lex Drewinski, LexICON - HOPEFUL (Nadzieja)

Czarno-białe piktogramy bazują na uproszczonej sylwetce człowieka, będącej punktem wyjścia dla zobrazowania kompletu haseł w kolejności od A do Z. Głowa postaci, występująca w niejakim oddaleniu od korpusu piktogramu człowieka, stała się tutaj wdzięcznym obiektem do wizualizacji kolejnych haseł wchodzących w skład serii.

 

Lex Drewinski, LexICON - LIMITED

„Jest ona złożona z 26 piktogramów dla alfabetu łacińskiego i strony tytułowej. Te projekty z dyscypliną narzędzia komputerowego fascynują skalą wyobraźni Drewinskiego. Autor każdej literze przypisał pojęcie zrozumiałe w różnych szerokościach geograficznych. Są w kolekcji piktogramów zbrojenia, bieda, odwaga, nadzieja, dysydenci, trzęsienia ziemi, moda, nietolerancja, kidnaping, nacjonalizm, jakość i polityka, rewolucja i system, terroryzm, przemoc i kilka innych. Oglądając LexICON zastanawiałem się, czy piktogramy Drewinskiego wejdą do elementarzy pierwszoklasistółw jako obowiązkowe. Dziś trudno o tym wyrokować. Leksykon należy popularyzować. Jego zawartość może być z pewnością materiałem do analizy dokonywanej przez studentów szkół artystycznych, wydziałów nauk społecznych, politycznych i integracji ponad kontynentalnej.”

(Władysław Serwatowski, Utrwalenie marzeń. Katalog wystawy: 6. Międzynarodowe Biennale Grafiki Komputerowej, Rzeszów 2004″

 

Lex Drewinski, LexICON - VIOLENCE (Przemoc)

LexICON A-Z został wytypowany i wystawiony w 2000 r, przez Centre Georges Pompidou w Paryżu jako przykład obiektu XXI wieku, otrzymał także Grand Prix na Międzynarodowej Wystawie „Satyrykon 1999″ w Legnicy oraz wyróżnienie honorowe na 6. Międzynarodowym Biennale Grafiki Komputerowej, Rzeszów 2004.

 

Lex Drewinski, LexICON - YUPPIE

Wystawa zrealizowana w ramach projektu Akademii Sztuki w Szczecinie FOCUS ON: Lex Drewinski, dofinansowanego przez Miasto Szczecin.

*

„W plakacie odejmować znaczy dodawać” brzmi dewiza Lexa Drewinskiego, jednego z najbardziej cenionych w świecie plakacistów. Prof. Lex Drewinski urodził się w Szczecinie w roku 1951, skąd przeniósł się w roku 1976 do Poznania, podejmując studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (dzisiaj Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu). Po otrzymaniu dyplomu z wyróżnieniem w pracowni prof. Waldemara Świerzego podjął pracę w charakterze reżysera i scenarzysty w Studio Filmów Animowanych w Poznaniu. Praca w studiu filmowym nie zahamowała jego pracy w dziedzinie plakatu. W roku 1985 wyemigrował do Berlina Zachodniego, gdzie nadal z powodzeniem zajmował się projektowaniem plakatów, otrzymując za nie wiele prestiżowych nagród. W roku 1992 wygrał konkurs na stanowiska profesora Grafik Design w Fachhochschule Potsdam w Poczdamie (Niemcy), gdzie prowadzi własną pracownię do chwili obecnej. W roku 2002 prof. Lex Drewinski zostaje zaproszony do współpracy z ogólnopolskim kwartalnikiem projektowym „2+3D”, dla którego w sobie właściwy sposób pisze felietony na temat szeroko pojętego dizajnu. W roku 2010 przyjął od nowo tworzącej się Akademii Sztuki w Szczecinie ofertę objęcia stanowiska na prowadzenie pracowni projektowania graficznego na Wydziale Sztuk Wizualnych.
Jego prace nagrodzone zostały ponad 140. nagrodami i wyróżnieniami, głównie międzynarodowymi, jak np.: II nagroda, Key Art Awards – The Hollywood Reporter, Los Angeles • I nagroda, International Poster Competition Ekoplagát, Žilina 1990, 1996 • Grand Prix, Międzynarodowa Wystawa Satyrykon, Legnica 1993 i 1999, złoty medal, 1995, 2004, 2008 i 2010, srebrny medal, 1991, 2011 • I nagroda, Helena Rubinstein International Poster Exhibition, Tel Aviv 1993 • Srebrny medal, Art Directors Club – International Exhibition, Nowy Jork 1994 • Golden Bee Award, Golden Bee International Biennale of Graphic Design, Moskwa 1996 • I nagroda, International Triennial of Political Poster 1998, II nagroda 1995 Mons • Złoty medal, Bienal International del Cartel en México, Meksyk 1998 i 2010 • I nagroda, Trnava Poster Triennial, 2000, Master‘s Eye Award Trnava 2003 • I nagroda, The Colorado International Invitational Poster Exhibition, Fort Collins 2001 • Grand Prix, International Poster Exhibition, Ningbo 2001 • I nagroda, 7th Computer Art Biennale Rzeszów, 2006 • nominacja do European Designers Hall of Fame 2007 Ateny • Grand Prix, 5th International Triennial of Stage Poster, Sofia, 2007 • I Nagroda, 1st Multimedia Szajna Festival – Rzeszów 2008 • Złoty medal, Biennale Plakatu Polskiego, Katowice 2009, srebrny medal, 1985 i inne.

 

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.