Lukier i mięso. Wokół architektury w Polsce po 1989 roku – spotkanie

* ZIELONA GÓRA
* BWA Zielona Góra, Al. Niepodległości 19
* spotkanie z cyklu Biuro Architektury: Lukier i mięso. Wokół architektury w Polsce po 1989 roku
* 22 kwietnia 2013 r. (poniedziałek), godz. 19.00

*

BWA w Zielonej Górze zaprasza na kolejne z cyklu spotkań wykładowo-dyskusyjnych o współczesnej architekturze: Biuro Architektury - Lukier i mięso. Wokół architektury w Polsce po 1989 roku.

Lukier – spektakularne budynki, modne pracownie, głośni architekci. Mięso – architektura, z którą obcujemy na co dzień, tysiące budynków, placów i pomników w polskich miastach i miasteczkach. Lukier przyciąga, dużo się o nim mówi i pisze, a jeszcze więcej fotografuje, ale to tylko wierzchnia warstwa. Co jest pod spodem? Jaki jest stan posiadania polskiej architektury niemal ćwierć wieku po upadku komunizmu? Przed jakimi wyzwaniami stoimy? Co się udało, a co jest naszą porażką?

Dom Handlowy VitkAc zaprojektowany przez Stefana Kuryłowicza. Fot. Stiopa, 2011 © Wikimedia Commons

Dom Handlowy VitkAc zaprojektowany przez Stefana Kuryłowicza.
Fot. Stiopa, 2011 © Wikimedia Commons

Spotkanie będzie okazją do omówienia nowej książki „Lukier i mięso. Wokół architektury w Polsce po 1989 roku” wydanej nakładem wydawnictwa 40000 MALARZY.

Prowadzenie wykładu: Grzegorz Piątek - krytyk, historyk i popularyzator architektury, kurator. W latach 2005–2011 redaktor w miesięczniku „Architektura-murator”. Współkurator (z Jarosławem Trybusiem) takich wystaw, jak „Hotel Polonia. Budynków życie po życiu” (2008, nagrodzona Złotym Lwem za najlepszą wystawę) czy „Modernización / Modernització” (2010). Współtwórca Fundacji Centrum Architektury.

Biuro Architektury to cykl spotkań wykładowo-dyskusyjnych, których celem jest pogłębienie refleksji o współczesnej architekturze i przybliżenie wybranych zagadnień, z jakimi borykają się mieszkańcy miast. Podczas spotkań BA będzie się mówić m.in. o nowych rozwiązaniach stosowanych w przestrzeni publicznej, przykładach jej zawłaszczania, respektowaniu najnowszego dziedzictwa architektury, nowych zwyczajach mieszkańców i inwestycjach, reprywatyzacji, deweloperach i wyzwaniach, przed którymi stoją architekci.

Organizator: BWA Zielona Góra
Współpraca: Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Zielona Góra

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.