Maciej Sieńczyk – Przygody na bezludnej wyspie

* LUBLIN
* Galeria Biała, ul. Narutowicza 32
* wystawa: Maciej Sieńczyk. Przygody na bezludnej wyspie
* 15 marca – 5 kwietnia 2013 r.

*

W ramach kolejnej odsłony projektu ende neu Galeria Biała prezentuje wystawę Macieja Sieńczyka Przygody na bezludnej wyspie. Jej tytuł został zaczerpnięty z ostatniego albumu komiksowego tego artysty, z niego też pochodzą eksponowane historie.

Maciej Sieńczyk, Przygody na bezludnej wyspie

Maciej Sieńczyk, Przygody na bezludnej wyspie

Twórczość Sieńczyka jest zjawiskiem niezwykle wielowymiarowym, znacznie wykraczającym poza formułę klasycznie rozumianego komiksu, przez co prowokuje do zmiany sposobu jej prezentacji. Na wystawie strony albumu przekształcają się w audiowizualną instalację. W ten sposób książka przybiera monumentalną postać i teraz zamyka czytelnika „we wnętrzu” przedstawianej historii. Robi to na dwa sposoby: wizualnie – powiększone strony zostały wkomponowane w ściany galerii, „zapętlając” opowiadanie (jego koniec sąsiaduje z początkiem) i dźwiękowo – aktorska interpretacja tekstu w formie słuchowiska (w wykonaniu Jacka Brzezińskiego), również zapętlona, towarzyszy obrazom w sąsiedniej przestrzeni.

Maciej Sieńczyk, Przygody na bezludnej wyspie

Całe przedsięwzięcie skupia się jednak wokół kluczowego dla całego albumu wydarzenia, czyli katastrofy okrętu i w ten sposób ukazuje nieco inną, mniej oczywistą, stronę tego osobliwego wydawnictwa. Przedstawia je jako powieść przygodową wypełnioną niezwykle wizyjnymi scenami. Na tym fabularnym szkielecie „pączkują” inne opowieści. Jedne przywołują wydarzenia spoza wyspy, inne z kolei opisują dalsze losy rozbitka na nowym, wydawałoby się, niezamieszkałym terytorium. (…)

(tekst: Piotr Pękala, cały tekst)

Maciej Sieńczyk, Przygody na bezludnej wyspie

Maciej Sieńczyk (ur. 1972) – studiował w warszawskiej ASP. Artysta wizualny, ilustrator, twórca komiksów. Związany z miesięcznikiem „Lampa” i galerią Raster. Zilustrował m.in. trzy książki Doroty Masłowskiej oraz wznowienie Lubiewa Michała Witkowskiego. W 2005 r. opublikował pierwszą własną książkę – komiks Hydriola, a w 2009 r. – drugi album Wrzątkun. Obecnie pracuje nad kolejnym, już czwartym wydawnictwem.

Maciej Sieńczyk, Przygody na bezludnej wyspie

Maciej Sieńczyk, Przygody na bezludnej wyspie

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.