MALL WALL ART – Międzynarodowy konkurs na mural Galerii Krakowskiej

 

 

To będzie najważniejsze wydarzenie wiosny 2013 r. – tak jeden z członków jury określa międzynarodowy konkurs MALL WALL ART organizowany przez Galerię Krakowską. Do dyspozycji artystów z całego świata Galeria oddaje ponad 1400 m2 powierzchni zewnętrznej elewacji od strony dworca PKP. To właśnie w tym miejscu powstanie jeden z największych murali w Polsce.

Galeria Krakowska – przestrzeń dla street artu

Galeria Krakowska, będąc gospodarzem i pomysłodawcą konkursu, otwiera przestrzeń miejską dla street artu. Organizatorzy zapraszają do udziału w MALL WALL ART artystów z całego świata, a jedynym ograniczeniem są granice powierzchni do zagospodarowania i wyobraźnia artystów. Oddając komercyjną przestrzeń dla niekomercyjnych działań, Galeria Krakowska otwiera się na nowe prądy w sztuce, które mogą przemienić zwykłą fasadę w artystyczną wizytówkę miasta rozpoznawalną na całym świecie – mówi Ryszard Wysokiński, Dyrektor Galerii Krakowskiej. Ideę popiera Maria Anna Potocka – dyrektor MOCAK-u, członek jury konkursu MALL WALL ART – To bardzo piękny pomysł, dający dużą możliwość społeczną i bardzo dużą możliwość perswazyjną, jeżeli chodzi o sztukę.

sciana

 

MALL WALL ART – zasady konkursu

W pierwszej kolejności Galeria Krakowska zorganizowała debatę, zapraszając przedstawicieli krakowskich środowisk do dyskusji na temat konkursu związanego z adaptacją zewnętrznej elewacji. Maria Anna Potocka – dyrektor MOCAK-u – zwróciła uwagę, że należy pozostawić artystom możliwość pełnej i wolnej wypowiedzi w treści i formie. Tak też zostało postanowione. Konkurs na mural MALL WALL ART ma charakter otwarty i nie narzuca żadnych ram tematycznych.

Na zgłoszenia propozycji organizatorzy czekają do 28 lutego 2013 r.

Jury:
- Ryszard Wysokiński – Dyrektor Galerii Krakowskiej,
- Maria Anna Potocka – Dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK,
- Jacek Stokłosa – Główny Plastyk Miasta Krakowa,
- Magdalena Sroka – Zastępca Prezydenta ds. Kultury i Promocji Miasta,
- Izabela Helbin – Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego,
- Dawid Hajok – dziennikarz „Gazety Wyborczej”,
- Rafał Stanowski – kierownik działów kultury „Dziennika Polskiego” i „Gazety Krakowskiej”, redaktor odpowiedzialny za magazyn kulturalny „Magnes”,
- Zbigniew Bajek – profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie,
- Artur Wabik – artysta, Dyrektor Artystyczny konkursu,
- Mariusz Waras – artysta
- Michał Bieżyński – prezes fundacji Urban Forms)

Jury wybierze zwycięski projekt do końca marca 2013 r. Realizację zaplanowano na przełom kwietnia i maja 2013 r.

Nagroda: 20.000 zł

MALL WALL ART  – wpływ na przestrzeń publiczną

Budynek Galerii Krakowskiej zlokalizowany jest w ścisłym centrum Krakowa, gdzie historyczna, zabytkowa zabudowa Starego Miasta styka się z nowoczesną architekturą o charakterze biznesowym i usługowo-handlowym. Dyrektor Artystyczny konkursu Artur Wabik w swoim liście przewodnim skierowanym do artystów zwraca uwagę na rolę i funkcję tej przestrzeni. Istotnym elementem krajobrazu wokół Galerii jest infrastruktura kolejowa – budynek dworca głównego, perony, szyny, słupy i przewody trakcyjne – a także związany z nią ciągły ruch. Setki pociągów oraz tysiące ich pasażerów będą codziennie mijać elewację, na której zrealizowany zostanie wyłoniony w konkursie projekt – mówi Artur Wabik. Tymczasem sama ściana – poprzecinana licznymi przeszkleniami, otworami okiennymi oraz rurami wentylacyjnymi – nie jest łatwa do zaadaptowania. Przed uczestnikami konkursu stoi więc odpowiedzialne i trudne zadanie – dodaje Artur Wabik. Obraz, który zostanie tam namalowany, będzie oglądany przez co najmniej 40 tys. osób dziennie. Bardzo liczymy na duże zainteresowanie, to ważne miejsce na mapie Krakowa – dodaje dyrektor Galerii Krakowskiej. Główny Plastyk Miasta – Jacek Stokłosa podziela tę opinię i liczy, że konkurs odbije się szerokim echem w Polsce i za granicą, a Kraków zyska wyjątkowy przykład sztuki w przestrzeni publicznej.

Regulamin i więcej informacji

*

Month: Year:
« Prev May 2018 Next »
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
  1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     
Category Key
 Bizuteria
 Inne
 Komiks, rysunek, ilustracja
 Logo, identyfikacja
 Moda
 Mural, elewacja, street art
 Nabor na wystawe
 Obiekt, mebel, urzadzenie
 Opakowania
 Plakat, billboard
 Wnetrza

 

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.