Międzynarodowe Biennale Grafiki Studenckiej AGRAFA 2012

* KATOWICE
* Rondo Sztuki
* wystawa: Międzynarodowe Biennale Grafiki Studenckiej AGRAFA 2012
* 12-30 stycznia 2012 r.
* patronat portalu Design Attack

*

28 listopada 2011 r. jury Międzynarodowego Biennale Grafiki Studenckiej AGRAFA 2012 spotkało się na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Jego obrady trwały cały dzień. Członkowie jury, Anne Bessemans (B), Witold Gottesman (PL), Marian Misiak (CZ), Marian Oslislo (PL) pod przewodnictwem Martina Majoora (NL), w pierwszej kolejności ustalili sposób postępowania w procesie przeglądu i zasady selekcji zwycięzców. W przypadku jakiejkolwiek dodatkowej wiedzy lub zaangażowania któregoś z członków jury w proces powstawania zgłoszonej pracy, jury zdecydowało się głosować w okrojonym składzie, z wyłączeniem osoby zaangażowanej.

Jury dokonało przeglądu prac kolejno w sześciu kategoriach: identyfikacji wizualnej, plakatu, projektowania krojów pism, publikacji, multimediów i prezentacji pracowni. W procesie eliminacji ograniczono ilość zgłoszeń w każdej z tych grup. Ostatecznie jury jednomyślnie podjęło decyzję o wyborze zwycięzców poszczególnych kategorii oraz przyznało wyróżnienia. Obrady zakończyły się o godzinie 21.

Przeglądając zgłoszenia, jury było pod wrażeniem jakości prac studentów. Z tego powodu czasem trudno było wskazać zwycięzców. W kilku przypadkach odbyły się długie dyskusje, jednak nigdy nie doprowadziły do impasu w pracach komisji. Wszystkie zgłoszone prace były niemal profesjonalne, z drugiej strony jury spodziewało się bardziej dogłębnych analiz.

Zwycięzcy, wyróżnienia i inne wybrane przez komisję selekcyjną prace będą pokazywane od 12 stycznia 2012 r. na wystawie w Katowicach. Tegoroczne zgłoszenia odzwierciedlają rozwój studenckiego projektowania graficznego. Można spodziewać się, że za dwa lata konkurs będzie stał na jeszcze wyższym poziomie. Już teraz z niecierpliwością czekam na kolejną edycję.

(tekst: Martin Majoor, grudzień 2011)

(Więcej zdjęć wstawimy po wernisażu)

 

 

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.