Monika Patuszyńska – Bastards & Orphans

* WROCŁAW
* Galeria Szkła i Ceramiki BWA Wrocław, pl. Kościuszki 9/10
* wystawa: Monika Patuszyńska. Bastards & Orphans
* 23 maja – 20 czerwca 2013 r.

*

 Jest to projekt, w którym spotykają się dwie historie – moja własna historia projektanta ceramiki oraz historia zmian i transformacji przetaczających się przez świat oraz światową ekonomię. Proces zamykania fabryk – obiektów niegdyś ważnych i prestiżowych dotyczy całej Europy. Era fabryk mija bezpowrotnie. „Bastards & Orphans” jest zapisem tego przemijania. (Monika Patuszyńska)

Monika Patuszyńska, Bastards

Monika Patuszyńska, Bastards

„Bastards & Orphans” to projekt zajmujący się tym, co odrzucone – odpadami zarówno przemysłowymi, jak i kulturowymi. Ideą przewodnią jest badanie tego, co pozostało w sferze materialnej oraz intelektualnej po upadłych fabrykach porcelany. Obserwacja zachodzących tam procesów. Pytanie o miejsce sztuki, designu, własności intelektualnej w życiu i w społeczeństwie w zetknięciu ze światem „zewnętrznym” – o ich wartość, znaczenie i przyszłość.

Monika Patuszyńska, Orphans

Monika Patuszyńska, Orphans

Patuszyńska zbiera odrzucone, niepotrzebne już formy przemysłowe, które wraz z zamknięciem fabryk, do których należały – straciły sens swojego istnienia.  Skupia się na charakterystycznych, dekoracyjnych elementach starych, tradycyjnych wzorów, łącząc je w nowych obiektach i interpretując na nowo. Powstają hybrydy, krzyżówki odrzuconych i porzuconych form i wzorów. Formy gipsowe traktowane są przez artystkę jako nośnik historii i tożsamości nieczynnych fabryk. Praca w postindustrialnej przestrzeni jest częścią szerszego projektu, dążącego do przywrócenia dawnego/właściwego znaczenia opuszczonym miejscom i niechcianym przedmiotom.

Monika Patuszyńska, Orphans

Monika Patuszyńska, Orphans

Na całość projektu złożą się: Operacja Książ, Operacja Spode (Stoke on Trent, Wielka Brytania), Operacja Royal Boch (Belgia), Operacja Giesche („Porcelana Śląska”, Katowice) oraz Operacja Wałbrzych (Fabryka Porcelany „Wałbrzych”). W Galerii Szkła i Ceramiki prezentowane są prace oraz dokumentacja z Operacji Książ.

Kurator: Agnieszka Kurgan

*

Monika Patuszyńska, rocznik 1973, mieszka i pracuje w Warszawie. Wystawia głównie poza granicami Polski. W 1999 r. ukończyła Wydział Ceramiki i Szkła wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jest członkiem Międzynarodowej Akademii Ceramiki z siedzibą w Genewie, od pięciu lat prowadzi również Międzynarodowe Sympozjum Ceramiki „Porcelana Inaczej” odbywające się w dolnośląskich fabrykach porcelany. Jej prace znajdują się w kolekcjach muzeów na całym świecie – w Chinach, Japonii, Korei, na Tajwanie i we Włoszech, prezentowane były na ponad 80 wystawach, w tym 7 indywidualnych.

Monika Patuszyńska, Orphans

Monika Patuszyńska, Orphans

Nagrody i wyróżnienia:
· Prix de la Ville de Vallauris, XXIIeme Biennale Internationale de Vallauris, Francja (2012)
· Honorable Mention Award, 1st China Kaolin Grand Prix, Jingdezhen, Chiny (2011)
· Honorable Mention, 9th International Ceramics Competition Mino, Japonia (2010)
· Premio Per Il Design, V° Simposio della Ceramica Contemporanea, Bassano Del Grappa, Włochy (2009)
· Finalist Prize, Taiwan Ceramics Biennale, Tajwan (2008)
· Młoda Polska – stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2008)
· Forma 2000, Międzynarodowe Targi Poznańskie DOMEXPO, Poznań (2000)
· Judges’ Special Award, 3rd Mashiko International Pottery Contest, Japonia (2000)

Monika Patuszyńska, Orphans

Monika Patuszyńska, Orphans

 

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.