Mural-dyptyk Hołd malarstwu polskiemu

* GDAŃSK
* Ściany przy ul. Bajana 9A i ul. Bajana 11C
* mural-dyptyk: Hołd malarstwu polskiemu

*

W Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na Zaspie powstał pierwszy dyptyk – mural „Hołd malarstwu polskiemu” Gdańskiej Szkoły Muralu.

Nowy mural, pierwszy w zaspiańskiej kolekcji dyptyk, w wykonaniu kilkunastu adeptów i adeptek Gdańskiej Szkoły Muralu powstał na sąsiadujących ze sobą dwóch ścianach przy ul. Bajana 9A i Bajana 11C. „Hołd malarstwu polskiemu” upamiętnia wielkich artystów, którzy wywarli wpływ na dzisiejsze młode pokolenie.

Hołd malarstwu polskiemu. Fot. Dawid Sobijanek

Dyptyk, który powstał przy ul. Bajana 9A i Bajana 11C to efekt wspólnej, rocznej pracy Gdańskiej Szkoły Muralu, podczas której proponowano i pracowano nad różnymi projektami. Ostateczna realizacja jest połączeniem indywidualnych wizji młodego malarstwa – studentów i absolwentów Akademii Sztuk Pięknych – z nawiązaniami do prac uznanych malarzy XX wieku. Uczestnicy i uczestniczki GSM w składzie: Anna Taut, Anna Wrona, Alicja Czarna, Natalia Buza, Justyna Posiecz-Polkowska, Agata Kędra, Wojciech Woźniak, Emil Goś, Michał Węgrzyn pod kierunkiem Jacka Zdybla i Rafała Roskowińskiego postanowili oddać hołd malarstwu abstrakcjonistycznemu. W ramy muralu wpletli cytaty z malarstwa Tomasza Tatarczyka, Jana Tarasina, Stefana Gierowskiego i Jana Dombkowskiego. Pracę najlepiej ogląda się ze specjalnie wyznaczonego przez artystów punktu na chodniku, z którego mural uzyskuje najlepszą perspektywę. „Hołd malarstwu polskiemu” został zrealizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wizualizacja muralu w rocznicę 70-lecia powstania Narodowych Sił Zbrojnych

Mural GSM wzbogacił Kolekcję Malarstwa Monumentalnego na Zaspie, która liczy już 39 wielkoformatowych prac. To nie koniec działań Gdańskiej Szkoły Muralu w tym sezonie. Właśnie rozpoczęły się prace nad nowym muralem przy ul. Nagórskiego 11C w rocznicę 70-lecia powstania Narodowych Sił Zbrojnych, stutysięcznej formacji zbrojnej walczącej z okupantem niemieckim i sowieckim. Jego autorem będzie Michał Węgrzyn pracujący pod kierunkiem Rafała Roskowińskiego. Z pewnością mural zainspiruje i wzbudzi refleksje historyczne. Farby niezbędne do realizacji projektu przekazała firma Caparol Polska, która od kilku lat jest partnerem Gdańskiej Szkoły Muralu i chętnie angażuje się w podejmowane przez nią inicjatywy artystyczne.

Wernisaż obu realizacji i spotkanie z twórcami odbędzie się 20 września.

Gdańska Szkoła Muralu prowadzona przez Rafała Roskowińskiego i dr Jacka Zdybla to program edukacyjny dotyczący sztuki muralowej, skierowany przede wszystkim do studentów i młodych absolwentów Akademii Sztuk Pięknych oraz osób zajmujących się streetartem. Uczniowie zdobywają podstawy wiedzy o sztuce w przestrzeni publicznej, biorą udział w dyskusjach, doskonalą warsztat malarski i uzyskują możliwość artystycznego debiutu – namalowania murali według autorskich projektów.

Organizator Gdańskiej Szkoły Muralu: Instytut Kultury Miejskiej i Klub Plama GAK
Partner: Spółdzielnia Mieszkaniowa Zaspa Młyniec

 

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.