Mural Z dziada pradziada

* LEGNICA
* ul. Głogowska 11
* mural: Z dziada pradziada
* autorka: Dagmara Angier-Sroka

*

Podczas Festiwalu Street Art „Between the Wall” 2012 w Legnicy powstał mural „Z dziada pradziada”.

Opowieść dość przewrotna, mówiąca o tożsamości kulturowej, postawach, wyborach. Na pierwszy rzut oka na ścianie mamy namalowany portret rodziny, w której z dziada pradziada przechodziły tradycje. Mamy tu do czynienia z pasami łowickimi. One pojawiały się wszędzie, były częścią życia kilku pokoleń. W tzw. mamidle (portret w owalnej ramce) ukazani są dziadkowie na tle pasiaków, powyżej znajdują się popiersia rodziców ubranych w pasiaki, a na samym dole znajduje się kanapa w kolorowe paski i za nią wyłaniające się głowy dzieci. Oprócz strojów dom jest przepełniony tradycją kulturową, ludową. To jest element codzienności tej rodziny.

To pierwsza odsłona muralu.

Dla mnie osobiście nurtujące są pytania o istnieniu i pielęgnowaniu tradycji w domach. Czym żyjemy, czym się otaczamy, co nas fascynuje i rozwija. Chodzi o świadomość i odpowiedzialność.

Przykładam te pytania także do mojego domu rodzinnego i obecnego, który współtworzę. Gdzie jest subtelnie ukryta albo i widoczna kultura, sztuka, tradycja. Co wzięłam z domu rodzinnego i przenoszę na nowy zupełnie świeży grunt.

W drugiej odsłonie muralu wszystko powyższej opisane zestawiam z wielkim telewizorem wypełnionym obrazem kontrolnym. To on rozgrywa grę, a do tego kabel z wtyczką i kontakt – są niepołączone. Każdy element mojej pracy ma znaczenie, nie jest przypadkowy. Telewizor w większości domów w Polsce jest równoprawnym członkiem rodziny, często nawet najważniejszym. Jest odskocznią, a za razem uzależnieniem. Będąc w różnych domach podczas wizyt, odwiedzin, telewizor nieustannie „nadaje”, odrywa scenki, przyciąga, reorganizuje moment spotkania. Ustawia jego program po swojemu.

Obraz kontrolny ma również symboliczne znaczenie, a wizualnie nawiązuje do wspomnianych ludowych pasków. Czy brak nadawania wartości, kultury, tradycji w programach telewizyjnych ma wpływ na pielęgnowanie tradycji kulturowych w naszych domach? Czy może tradycją kulturową jest ekran telewizyjny? Gdzie są wartości i realny człowiek?

Dagmara Angier-Sroka

 

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.