OFIS Arhitekti 2002-2012 – Inspirujące ograniczenia

* WROCŁAW
* Muzeum Architektury
* wystawa: OFIS Arhitekti 2002-2012. Inspirujące ograniczenia
* 27 września – 23 listopada 2012 r.

*

OFIS i współpracownicy to pracownia architektoniczna, którą w 1996 r. utworzyli Rok Oman i Špela Videčnik, absolwenci Wydziału Architektury Uniwersytetu w Lublanie oraz prestiżowej Architectural Associaction School of Architecture w Londynie. Już dwa lata po zainaugurowaniu działalności zespół wygrał kilka ważnych konkursów architektonicznych, m.in. na budowę Stadionu Piłkarskiego w Mariborze i przebudowę Miejskiego Muzeum w Lublanie. Muzeum Architektury prezentuje wystawę projektów tego prężnego biura architektonicznego.

Apartamenty Plaster Miodu, Izola, Słowenia

OFIS ma na swoim koncie wiele międzynarodowych nagród i wyróżnień, z których warto wymienić przyznany im w 2000 r. w Londynie tytuł „Młodego architekta roku”, nagrodę AR+D brytyjskiego czasopisma „Architectural Review” za przebudowę i rozbudowę Miejskiego Muzeum w Lublanie w 2004 r., dyplom honorowy na Biennale w Miami za projekt Willi z podbudówką w 2005 r., nagrodę European Grand Prix For Innovation Award w 2006 r. oraz srebrny medal IOC/IAKS za projekt Stadionu Piłkarskiego w Mariborze w 2009 r.

Wiele spośród projektów pracowni było nominowanych do Mies van der Rohe Award – nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej.

Apartamnety Tetris, Lublana, Słowenia

Międzynarodowy zespół ma swoje atelier w Lublanie i w Paryżu, stale natomiast współpracuje z partnerami w Londynie i Moskwie. Początek działalności OFIS-u sięga lat 90. XX w., które były newralgicznym i ciężkim okresem dla byłych republik Jugosławii przechodzących w tym czasie przez intensywny okres poszukiwania własnej tożsamości ekonomicznej i kulturowej.

Efektem owych przemian był upadek znacznej części biur projektowych, co z kolei zadecydowało o częstszej niż dotychczas obecności młodych pracowni i indywidualnych twórców w dużych, międzynarodowych konkursach architektonicznych.

Miejskie Muzeum w Lublanie, Słowenia

Biuro OFIS od początku zaskakiwało jurorów oryginalnością i klarownością swoich koncepcji. W ciągu ostatnich dziesięciu lat zespół pracuje z wieloma krajowymi i międzynarodowymi zleceniodawcami, zarówno z sektora publicznego, jak i prywatnego, zawsze uwzględniając specyfikę działalności klienta. Prawdopodobnie to właśnie w takim, indywidualnym podejściu do zleceniodawcy, tkwi sukces pracowni. Architekci biura OFIS podkreślają, że zawsze starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klienta i zrozumieć jego racje, a także dostosować się do uwarunkowań i tradycji terenu, na którym pracują. Swoich pomysłów nie forsują siłą, nigdy również nie ignorują lokalnego prawa budowlanego lub ograniczeń wynikających ze specyfiki czy budżetu projektu.

Stadion Piłkarski, Maribor, Słowenia

Główny ośrodek pracy biura OFIS ma miejsce w Lublanie, jednak członkowie zespołu pracują i komunikują się na poziomie międzynarodowym, a także uczestniczą w konkursach i wydarzeniach branżowych na całym świecie. W ostatnich latach wygrali konkurs na przebudowę części weneckiej dzielnicy Marghera i budowę kompleksu mieszkaniowego w austriackim Grazu.

Do otwarcia filii francuskiej w 2007 r. doprowadziło ich zwycięstwo w projekcie budowy 180 mieszkań w paryskim Petit Ponts – pierwszego wielkiego projektu zabudowy mieszkalnej zrealizowanego przez pracownię poza Słowenią. Wkrótce potem przyszło drugie ważne wyzwanie – budowa stadionu piłkarskiego w białoruskim Borysowie, który ma być ukończony w roku 2012.

Willa z podbudówką, Bled, Słowenia

Rok Oman (ur. 1970) – studiował architekturę na Wydziale Architektury Uniwersytetu w Lublanie (dyplom w 1998 r.) i w Architectural Association School of Architecture w Londynie (dyplom w 2000 r.).

Špela Videčnik (ur.1971) – studiował architekturę na Wydziale Architektury Uniwersytetu w Lublanie (dyplom w 1997 r.) i w Architectural Association School of Architecture w Londynie (dyplom w 2000 r.).

Wybrane nagrody
luty 2011 – finalista konkursu Budynek roku 2010, nominacja za projekt domów jednorodzinnych Backbone Village w Podpec, Słowenia; konkurs organizowany przez międzynarodowy portal architektoniczny ArchDaily;
styczeń 2011 – Mies van der Rohe Awards 2010, nominacja za projekt Kaplicy Pogrzebowej w Krasnja, Słowenia;
listopad 2010 – finalista konkursu o Nagrodę Chernikowa 2010, ICIF, Moskwa, Rosja;
marzec 2010 – laureat głównej nagrody w konkursie Budynek roku 2009 za projekt Kaplicy Pogrzebowej w Krasnja, Słowenia; konkurs organizowany przez międzynarodowy portal architektoniczny ArchDaily;
wrzesień 2009 – zdobywca srebrnego medalu w konkursie IOC/IAKS Award za projekt Stadionu Piłkarskiego, Maribor, Słowenia;
maj 2009 – Mies van der Rohe 2008, nominacja za projekt Stadionu Piłkarskiego, Maribor, Słowenia;
maj 2009 – Mies van der Rohe 2008, nominacja za projekt Centrum handlowego z apartamentami na dachu, Bohinjska Bistrica, Słowenia;
maj 2009 -  Mies van der Rohe 2008, nominacja za projekt Apartamentów Hayracks, Cerklje, Słowenia;
grudzień 2006 -  Mies van der Rohe 2006, nominacja za projekt Budynku mieszkalnego na wybrzeżu, Izola, Słowenia;
styczeń 2006 – European Grand Prix for innovation awards, Monaco;
grudzień 2004 – Biennale Miami 2005, wyróżnienie za Willę z podbudówką, Miami, USA;
grudzień 2001 – honorowe wyróżnienie AR+D Awards za projekt przebudowy i rozbudowy Miejskiego Muzeum w Lublanie, Słowenia;
styczeń 2001 – nagroda „Młody architekt roku”, Londyn, Wielka Brytania;
listopad 2000 – Piranesi Award za blok mieszkalny w Piranie, Słowenia

 

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.