Podstawowe funkcje życiowe

* POZNAŃ
* Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu, Stary Rynek 6
* wystawa: Podstawowe funkcje życiowe – Jerzy Goliszewski, Eno Henze, Kosmos Project, Łukasz Paluch, Michał Piasecki, Ewa Żuchnik
* 5 października – 4 listopada 2012 r.
* wernisaż: 5 października (piątek), godz. 18.00
* portal DesignAttack.pl patronuje wystawie

*

Wystawa Podstawowe funkcje życiowe łączy świat sztuki i dizajnu. Wizje artystów i projektantów służyć mogą nam do wczuwania się w egzystencję na nieobserwowanym dotychczas poziomie. Emocje wyłamują się więc z dnia codziennego i wkraczają w laboratoryjną przestrzeń galerii. Tam dotykają obszarów granicznych nauki, pełnych spekulacji i niewyjaśnionych zjawisk. W oparciu o formuły logiczne oraz magiczne ukazywane jest wewnętrzne życie obiektów. Z równań o wielu rozwiązaniach, naśladownictwa według wzorów czy analizy zależności wynikają z kolei nowe relacje między znakiem a obrazem.

Wystawa zrodzona z myślenia artystów i projektantów, łączących formuły logiczne oraz magiczne, odkrywa procesy tworzące wewnętrzne życie obiektów. Rezultaty mogą pozostawać w pewnym stopniu nieprzewidywalne i nie poddawać się kontroli, być również dziedziną intuicji, przypadku, chaosu – wyłamując się tym ze wzoru myślenia o nadzorowanym projekcie oraz zaprojektowanym obiekcie.

Jerzy Goliszewski (1981) – studiował malarstwo i grafikę na ASP w Warszawie. Zajmuje się instalacją, malarstwem i grafiką warsztatową. Realizuje projekty site-specific. Najbardziej interesują go skomplikowane i złożone struktury. Lubi używać prostych materiałów. Wybrane wystawy indywidualne: Tranzyt (Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana, Warszawa 2012), Wychodzimy (Galeria Art NEW media, Warszawa 2011), Obscure (SPACES, Cleveland, Ohio, 2010), Crash (Weissfaktor, Raum für zeitgenössische Kunst, Berlin 2010), DYNAMO (Instytut Teatralny, Warszawa 2010), Kai (Pracownia Miejsce, Warszawa 2009), Lac Bleu (Le Guern Gallery, Warszawa 2008). Mieszka i pracuje w Warszawie.

Eno Henze, Photonuclear, część instalacji (2011)

Eno Henze (1978) – studiował na HfG Karlsruhe oraz HfbK Städelschule we Frankfurcie. Stypendysta German National Academic Foundation. Wykłada cyfrową rzeźbę oraz sztukę algorytmiczną na HfK Bremen, Bauhaus University Weimar, HFF Potsdam oraz FH Hagenberg/Linz. Był kuratorem wystawy NODE08. Tworzy rysunki, instalacje i performansy, które obracają się w polu zarówno ludzkiej sprawczości, jak i kreacji maszyny, sięgają źródeł cyfrowych oraz analogowych, determinizmu oraz intuicji. Wybrane wystawy indywidualne: Tomorrow will be like today (Soho House Berlin, 2010), New Works (untitled Projects Berlin, 2010), Von Dunkler Materie und Grauer Masse (Galerie Marion Scharmann, Kolonia 2009). Mieszka i pracuje w Berlinie.

Eno Henze, Photonuclear, część instalacji (2011)

Kosmos Project – studio projektowe założone w 2006 r. przez Ewę Bochen i Macieja Jelskiego. Projektanci studiowali na ASP w Warszawie i Politecnico di Milano. Po studiach zdobywali doświadczenie w Mediolanie, pracując z takimi projektantami, jak Alessandro Mendini i Denis Santachiara. Ważnym aspektem projektowania Kosmos Project jest konceptualne podejście do przedmiotu jako wyraziciela emocji, przekaźnika treści. Wiara w możliwość przekazania komunikatu za pomocą codziennych przedmiotów produkowanych zarówno masowo, jak i unikatowych. Projektanci poszukują roli i formy dizajnu w postindustrialnej rzeczywistości. Mają na swoim koncie szereg udanych wdrożeń projektów we współpracy z włoskimi fabrykami, część z nich pod własną marką. Studio zdobyło I nagrodę w konkursie Suite d’Autore w Palermo we Włoszech, II nagrodę w World Space Creators Award w Tokio w Japonii, wyróżnienie w konkursie Beyond Silver Macef & Designboom w Mediolanie we Włoszech. Projekty Kosmos Project pokazywane były m.in. podczas: Salone Satellite (Mediolan 2009), Gdynia Design Days 2009, DMY Festiwal Berlin 2008, Salone del Mobile (Zona Tortona, Mediolan 2008), Łódź Design Festival (2008, 2009, 2010), wystaw Naturalne zasoby polskiego wzornictwa (Stalowa Wola 2009) oraz Un-Polished (Bruksela 2009). Ewa Bochen i Maciej Jelski mieszkają i pracują w Warszawie.

Łukasz Paluch (1979) – ukończył ASP we Wrocławiu, gdzie obecnie pracuje na stanowisku adiunkta na Wydziale Grafiki w Katedrze Projektowania Graficznego. Jest dyrektorem artystycznym i głównym projektantem AnoMalia art studio. Interesuje się sztuką i dizajnem oraz zjawiskami, które powstają w momencie ich przenikania. Od 2007 r. odpowiada za identyfikację wizualną Przeglądu Sztuki SURVIVAL, oprawę graficzną galerii Mieszkanie Gepperta oraz projektów Fundacji Art Transparent. Realizował m.in. oprawy graficzne dla wystaw w BWA Wrocław oraz muzycznych projektów Igora Pudło (Skalpel). Brał udział w wystawach polskiego dizajnu w kraju i za granicą. Jego prace były publikowane m.in. w albumie „PGR. Projektowanie graficzne w Polsce” (Wydawnictwo Karakter), „2+3D”, w rosyjskim magazynie „[kak)”. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej. Mieszka we Wrocławiu, pracuje we Wrocławiu i w Poznaniu.

Michał Piasecki (1984) – ukończył Wydział Architektury na Politechnice Warszawskiej, Institute of Advanced Architecture of Catalonia w Barcelonie oraz Msc Adaptive Architecture and Computation na Bartlett w Londynie. Jest współzałożycielem Bridge, interdyscyplinarnego studia specjalizującego się w technologii augmented reality oraz masowej personalizacji. Od 2009 r. prowadzi działalność konsultingową w zakresie cyfrowego wspomagania projektowania i wytwarzania. Tworzone przez niego dedykowane algorytmy i parametryczne modele pozwalają na generowanie, zarządzanie i produkcję form o wysokim stopniu złożoności. Michał współpracuje m.in. z: Joris Laarman Lab, 137kilo, NEX Architecture, Super Super i WWAA. Działa w wielu skalach: od niewielkich instalacji, mebli czy obiektów rzeźbiarskich (scenografia festiwalu Przemiany 2011 we współpracy z Super Super) aż po architekturę (model parametryczny elewacji stadionu miejskiego w Katowicach dla PLUS8). Prowadził też warsztaty i seminaria z projektowania wspomaganego algorytmicznie w Warszawie, Wrocławiu, Londynie i Lund. Mieszka w Warszawie.

Ewa Żuchnik (1986) studiowała na wydziale Malarstwa i Rzeźby ASP we Wrocławiu. Tworzy m.in. achromatyczne obrazy, obiekty oraz instalacje. Z czasem odstępuje od płótna na rzecz tworzyw sztucznych, głównie przeźroczystych, kontynuując przy tym poszukiwania z zakresie formy. Interesuje się różnymi mediami. Finalistka APH 2012. Wybrane wystawy zbiorowe: Woliery, I edycja (Muzeum Współczesne Wrocław, 2012), Longing for Tesla (Czarny Neseser, Galeria Design – BWA Wrocław, 2011), House of Change (willa rodziny Dzieduszyckich, Wrocław 2011), In’ n’ out/intencje (Galeria Emdes, Wrocław 2009). Mieszka i pracuje we Wrocławiu.

Kuratorka: Magda Popławska
Oprawa graficzna wystawy: Krzysztof Ignasiak

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.