Polscy laureaci Red Dot Award 2012

* POZNAŃ
* Concordia Design, ul. Zwierzyniecka 3
* wystawa: Red Dot Award 2012
* 21-27 czerwca 2012 r.

*

W Concordia Design będzie można zobaczyć wystawę Red Dot Award 2012. To wyjątkowy rok dla polskich firm i projektantów – aż cztery nagrody i cztery wyróżnienia Red Dot trafiły do rodzimych marek. Czym wyróżniają się produkty, które zasłużyły na czerwoną kropkę, będzie można przekonać się podczas wystawy polskich laureatów w Concordia Design zorganizowanej tuż przed oficjalnym wręczeniem nagród, które odbędzie się 2 lipca w Essen w Niemczech.

Oscar designu trafił w tym roku do dwóch firm z Wielkopolski  – Amiki i SITAGA. Jak podkreśla projektantka nagrodzonego fotela Woodi marki SITAG – architekt Anna Vonhausen: „Design to praca zespołowa. Tu w Wielkopolsce odnajdziemy ją w  tradycji rzemieślniczych cechów, ale także w codzienności wielu lokalnych przedsiębiorstw, którzy swój sukces zbudowali na kooperacji i współpracy.”

SITAG Formy Siedzenia, produkt: fotel Woodi, projektant: Anna Vonhausen

Rok 2012 to rok rekordowy w dziejach nagrody Red Dot. Właśnie padła największa liczba produktów zgłoszonych do tego prestiżowego konkursu – 4515 produktów nadesłanymi przez 1800 producentów z 58 krajów. To była szczęśliwa edycja konkursu dla firm z Polski – aż sześć nagród i dwa wyróżnienia zostały przyznane naszym markom.

Tegoroczne nagrody Red Dot otrzymały polskie firmy, projektanci i ich produkty:
•           SITAG Formy Siedzenia, produkt: fotel Woodi, projektant: Anna Vonhausen,
•           Amica, produkt: piekarnik Zen,  projektant: Code Design Michał Biernacki,
•           Perfekt Sobierajski, produkt: Thin – nożny przełącznik do urządzeń medycznych,  projektant: Paulina Kordos, Dawid Żebrowski,
•           MDD, produkt: lada recepcyjna Zig-Zag, projektant: studio In Design,
•           Bisk, produkt Futura Collection – akcesoria łazienkowe, zestaw prysznicowy, baterie, projektant: Studio Colorofon,
•           Modico, produkty: pieczątki A12 i A25, projektanci: Matylda Golędzinowska i Bogusław Bogal Małczyński,

Honorowe wyróżnienia Red Dot:
•           Malafor – Agata Kulik-Pomorska i Paweł Pomorski, produkt: sofa Blow,
•           Velt, produkt: lampa Leda, projektant: Jeremi Nagrabecki

Warto zaznaczyć, że wiele z tych firm, to prawdziwi łowcy Red Dotów – SITAG zdobył już trzeciego z rzędu Red Dota za ergonomiczny fotel biurowy, Perfekt Sobierajski po raz trzeci doskonale zaprojektował urządzenie medyczne. Amica za modele piekarnika otrzymała nagrody po raz drugi, w tym roku wyjątkową – The Best of the Best.

Malafor - Agata Kulik-Pomorska i Paweł Pomorski, produkt: sofa Blow

Nagrody Red Dot Design Awards, przyznawane są od 1955 r. w Design Zentrum Nordrhein Westfalen w Essen, uznawane są na całym świecie jako jedne z najbardziej prestiżowych w dziedzinie wzornictwa przemysłowego. Nagrodzone znakiem Red Dot produkty odzwierciedlają kierunki dla wzornictwa przemysłowego danej branży i wyznaczają trendy na całym świecie. Profesor Peter Zec, inicjator i dyrektor generalny konkursu Red Dot Award, wskazał na wysoki poziom tegorocznego konkursu: „Najlepsze produkty z danej kategorii spotkały się w tym roku nie tylko z silną konkurencją, ale i z krytycznym okiem jury. Eksperci niezwykle dokładnie oglądali, testowali i oceniali każdy pojedynczy projekt, kierując się przy tym najwyższymi standardami. Swoimi osiągnięciami nagrodzeni potwierdzili nie tylko wyjątkowość designu, ale również fakt, że design stał się integralną częścią innowacyjnych rozwiązań.”

Bisk, produkt Futura Collection - akcesoria łazienkowe, zestaw prysznicowy, baterie, projektant: Studio Colorofon

*

Warsztaty dla dzieci Od projektu do produktu

Nagrody Red Dot Award to dobra okazja, by rozmawiać z dziećmi o designie i pokazywać im dobrze zaprojektowane produkty. Podczas warsztatów „Od projektu do produktu” 23 czerwca o godz. 11.00 do 13.00 w Concordia Design dowiedzą się, na czym polega praca projektanta, czym jest design i jaką rolę pełni w nim praca zespołowa, jak przebiega proces konstruowania, jak można nadać indywidualny charakter projektowanym przedmiotom. Zajęcia poprowadzi Anna Vonhausen, architekt, dyrektor kreatywna firmy SITAG.

Zapisy: kids@concordiadesign.pl. Warsztaty są bezpłatne.

 

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.